Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mergeam linistit pe Grivita cand deodata aud o sirena ca cea de politie ma uit in oglinzi nimic ma uit in fata nimic ma mai uit odata in oglinzi iar nimic nici o masina de politie sau vro salvare ceva dau semnal dreapta astept sa treaca un autobuz si ma bag langa trotoar cand vad ca o solenza alba se baga in fata mea si opreste, opresc si eu iar din masina coboara un politist care vine spre mine, se prezinta imi cere actele dupa care imi zice [ vorbea foarte calm ] " de ce nu ai tras pe dreapta cand ai auzit semnalele acustice" i-am raspuns: pai nu v-am vazut ca nu scrie nimic pe masina si nu aveti nici lumini specifice" .Mi-a dat actele inapoi si mi-a zis : altadata sa fi mai atent. Nu am mai apucat sa zic nimic ca plecase
Au inebunit astia de tot pai de unde sa stiu ca e o masina de politie daca nu scrie nimic pe ea sau macar sa aiba girofar. Asa orcine are solenza alba isi monteaza o sirena si trece pe rosu pe ce verea el
Cand am plecat am observat ca avea pe bord un aparat de radar adica cred ca era radar ca nu am vazut prea bine
E legal ce face politia, v-ati intalnit si voi cu asemenea specimene
LE
nici macar nu avea numar din ala de politie [ MAI ]
Skip ads

  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ar fi fost legal sunt convins ca nu te-ar fi lasat sa scapi asa de usor. Oricum in Romania nu ma mai mira nimic. Nu am patit asa ceva si sper sa nici nu am ocazia.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai eu practic nu incalcasem nici o regula de circulatie [ zic eu ] ca centura avea, viteza nu prea ca se mergea in coloana, toate luminile de pe masina merg [ ca sa luat unu ca nu mergea becu da la numar ] singura chestie a fost ca nu am tras repede pe dreapta dar nici nu aveam cum ca era un autobuz in dreapta mea si a trebuit sa-l las sa treaca
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca nu e obligatoriu sa foloseasca radar pe masini cu insemnele "POLITIA" - Asa ca mare grija ! Cel putin la mine in oras... una bucata de 1310 are radar dar nici un pic de abtibild pe ea !
Skip ads

  • mirciulika

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va zic ...cica de la surse sigure.
cu siguranta ati vazut prin bucuresti nenumarate masini cu radar de gen logan galben sau rosu sau solenza pana chiar si dacia 1310...toate aceste masini nu poarta insemne pentru ca sunt folosite pentru monitorizare si mai ales pentru situati nashpa gen flagrant grav.Va spun cu siguranata ca daca depasiti viteza cu 4-5 km pe ora pe langa ele nu va amendeaza ( decat daca garcea vrea o ciorba) dar daca trece-ti cu 30km peste limita atunci veti avea surprize


sa auzim doar de bine
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Sunt doua chestii in discutia asta.

1. Au radar in masina nemarcata. Pana la urma il pot tine si in brate daca vor. Pe Valea PH, pe la Nistoresti, exista un Seat Ibitza mov care are radar.

2. Sa te urmareasca si opreasca cu o masina de politie nemarcata, dotata doar cu sirene. Asta lasa loc de multe abuzuri. Eu am vazut o solentza alba care avea doar sirene de care se folosea din plin pentru a-si croi drum prin traficul din Buc, iar pustii din interior nu aratau deloc a politisti.

Nu exista vreo prevedere in vreun regulament din tara asta, care sa precizeze ca masina standard de politie rutiera trebuie sa aiba lumini si insemne pe ea?

Poate gaseste cineva paragraful.
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ART. 32 OUG 195/2002
(1) Semnalele speciale de avertizare luminoase sunt emise intermitent de dispozitivele de iluminare montate pe autovehicule ºi au urmatoarele semnificatii:
a) lumina roºie obliga participanþii la trafic sa opreasca în direcþia de mers cat mai aproape de marginea drumului;
b) lumina albastra obliga participanþii la trafic sa acorde prioritate de trecere;
c) lumina galbena obliga participanþii la trafic sa circule cu atentie.
(2) Sunt autorizate sa utilizeze semnale speciale de avertizare luminoase:
a) pentru lumina roºie - autovehiculele aparþinand poliþiei ºi pompierilor;
b) pentru lumina albastra - autovehiculele aparþinand poliþiei, jandarmeriei, poliþiei de frontiera, serviciului de ambulanta sau medicina legala, protecþiei civile, Ministerului Apararii care însoþesc coloane militare, unitaþilor speciale ale Serviciului Roman de Informaþii ºi ale Serviciului de Protecþie ºi Paza, Administraþiei Naþionale a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiþiei, precum ºi autovehiculele de serviciu ale procurorilor criminalisti din Ministerul Public, atunci cand se deplaseaza în acþiuni de intervenþie sau în misiuni care au caracter de urgenta;

c) pentru lumina galbena - autovehiculele cu mase ºi/sau dimensiuni de gabarit depasite ori care însoþesc asemenea vehicule, cele care transporta anumite marfuri sau substanþe periculoase, cele destinate întreþinerii, repararii ori verificarii unor lucrari efectuate în partea carosabila sau executarii unor lucrari de drumuri, curaþeniei strazilor, deszapezirii sau tractarii, transportului ºi depanarii autovehiculelor ramase în pana sau avariate, precum ºi tractoarele care tracteaza utilajele agricole ºi tehnologice agabaritice. Inspectoratul General al Poliþiei Romane poate autoriza utilizarea dispozitivelor speciale luminoase de culoare galbena pentru autovehiculele stabilite prin prezenta ordonanta de urgenta.
(3) Autovehiculele prevazute la alin. (2) lit. a) ºi b) trebuie sa fie echipate ºi cu mijloace speciale sonore de avertizare.
(4) Pe autovehiculele aparþinand poliþiei ºi pe cele prevazute la alin. (2) lit. c) pot fi instalate ºi dispozitive luminoase cu mesaje variabile, destinate participanþilor la trafic.

ART. 91 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

(1) Semnalele mijloacelor speciale de avertizare, luminoase ºi sonore, se folosesc de catre conducatorii autovehiculelor prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) ºi b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata, cu modificarile ºi completarile ulterioare, numai daca intervenþia sau misiunea impune urgenta.
(2) Semnalele mijloacelor de avertizare luminoasa pot fi folosite ºi fara a fi însoþite de cele sonore, în funcþie de natura misiunii ori de condiþiile de trafic, situaþie în care autovehiculul respectiv nu are regim de circulaþie prioritara.
(3) Se interzice utilizarea semnalelor mijloacelor de avertizare sonora separat de cele luminoase.

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Atx2005 a scris:ART. 32 OUG 195/2002

ART. 91 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002


ORDONANTA DE URGENTA nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulatia pe drumurile publice
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mirciulika a scris:hai sa va zic ...cica de la surse sigure.
cu siguranta ati vazut prin bucuresti nenumarate masini cu radar de gen logan galben sau rosu sau solenza pana chiar si dacia 1310...toate aceste masini nu poarta insemne pentru ca sunt folosite pentru monitorizare si mai ales pentru situati nashpa gen flagrant grav.Va spun cu siguranata ca daca depasiti viteza cu 4-5 km pe ora pe langa ele nu va amendeaza ( decat daca garcea vrea o ciorba) dar daca trece-ti cu 30km peste limita atunci veti avea surprize


sa auzim doar de bine


waw! chestia cu flagrantul grav m-a dat peste cap. Sa inteleg ca daca e un flagrant mai putin grav (LOL) politistii pot merge si cu o masina avand insemne??
No offence man.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
iar m-au oprit azi.......
de data aceasta pe Iuliu Maniu am trecut pe langa un Logan de politie si imediat ce am trecut au aprins luminile fara sa bage si girofarul m-au ajuns din urma si fiind paralel cu mine mi-a facut semn sa trag pe dreapta, a cerut actele dupa care mi-a spus " o seara buna" si a pelcat
anul acesta nu ma oprit niciodata politia si in cateva zile de 2 ori o fi vro vectra neagra furata sau mai stiu io ce
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Aseara m-au oprit si pe mine pe undeva prin Piata Resita. Era o dubita VW si oprea absolut tot ce misca. Dupa cererea actelor, la care nici nu s-a uitat, m-au pus sa suflu in aer si apoi mi-au dat drumu....
Cred ca daca aflau cata heroina aveam in portbagaj ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vinti..pai care era explicatia lor...credeam ca nu mai au voie cu "verificarea de rutina"...oricum acum de cand am luat inapoi talonul, imi las actele acasa..merg doar cu permisul...sa imi dea amenda cand vor avea filtru organizat legal, cu ordin de serviciu etc sau cand chiar gresesc. pana atunci ma lupt pana in panzele albe cu ei ca m-am saturat de cat am stat 7 luni pe bara din cauza singurului echipaj care m-a oprit in ultimii 2 ani si care mai era si de la "politia rurala " :lol: c'est la guerre.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si daca sunt falsi politisti in masina fara insemne.
cand or sa ma opreasca o sa le cer legitimatia si ordinul de drum si ca sa fiu sigur o sa sun si la 112 sa anut falsi politisti in strada.
Da-i'n aia masii de nesimtiti
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
acid, la masina de insemne te invit sa ii dai forja si sa ii bagi in ma-sa pt ca nu au nici un temei legal sa te opreasca.
daca se cred in Miami Vice, e treaba lor dar macar sa aiba nr de MAI , ca girofar sau sirena le dau si eu cate vor, ba chiar le dau si portavoce daca insista.
aici treaba e alta: ei merg pe sistemul asta pt ca sunt alimentati tocmai de diverse victime care opresc, fiind buni cetateni si care considera ca politistul roman este intotdeauna identic cu cel modelul american din filme care te opreste ca sa iti umfle roata Smile
gen politistii rurali care isi trag singuri atributii de politie rutiera si care stau la panda poate prind vreun camion carand porci.

nu am nimic contra politiei, doamne fereste, ba chiar cunosc destui si am in familie un ex-cop de la circulatie (ma rog acum vreo 25 de ani cand nu erau cu foamea-n gat:) atat timp cat ma opresc cu un motiv intemeiat (gen merg ca descreieratul pe contrasens).

din pacate pt ei, nu suntem in filmele americane si ar trebui sa se trezeasca la realitate si sa renunte la urmariri cu solenze undercover si girofar magnetic...ma mir ca nu apar din diverse masini undercover gen fiat panda, matizuri, bmw-uri etc..daca tot abordeaza stilul asta Smile Smile
dar cum am zis, e pacat ca tocmai cei care se conformeaza sau merg pe principiul :nu contest amenda ca tot nu am castig de cauza sau ma tine procesul 2 ani - tocmai acestia alimenteaza atitudinea lor.

eu zic ca cea mai simpla metoda prin care nu ai nimic de pierdut ba chiar le aratam ca nu avem nimic de ascuns, e , asa cum a zis Acid, atunci cand te-a oprit din auto nemarcate etc, sunatul la 112 si spui ca ai fost oprit de echipajul X cu nr de inmatriculare Y si toata tarasenia. Convorbirile sunt inregistrate si monitorizate non-stop si e destul de greu sa musamalizeze tarasenia pt un echipaj de "cartier".

Simplu: m-ati oprit? ok, va dau actele cand imi aratati marca (nr. legitimatiei) gradul si serviciul de care apartineti si imi spuneti motivul pt care m-ati oprit. este absolut legal.

nu inseamna refuzul de a te legitima ci doar fructifici dreptul tau ca cetatean ca reprezentantul autoritatii publice sa demonstreze calitatea sa de a te legitima.

sfatul meu e ca in astfel de situatii (si nu numai) sa aveti mereu la indemana ceva sa notati, fie pe telefon fie pe hartie, sa notati nr masinii si alte detalii pe care le aflati ca sa aveti cat mai multe date pe care le puteti folosi in vederea unei actiuni in justitie etc.)
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu pe hartie .... ar fi simplu.
FAceti-le poze Smile
  • mirciulika

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
john_taff a scris:
mirciulika a scris:hai sa va zic ...cica de la surse sigure.
cu siguranta ati vazut prin bucuresti nenumarate masini cu radar de gen logan galben sau rosu sau solenza pana chiar si dacia 1310...toate aceste masini nu poarta insemne pentru ca sunt folosite pentru monitorizare si mai ales pentru situati nashpa gen flagrant grav.Va spun cu siguranata ca daca depasiti viteza cu 4-5 km pe ora pe langa ele nu va amendeaza ( decat daca garcea vrea o ciorba) dar daca trece-ti cu 30km peste limita atunci veti avea surprize


sa auzim doar de bine


waw! chestia cu flagrantul grav m-a dat peste cap. Sa inteleg ca daca e un flagrant mai putin grav (LOL) politistii pot merge si cu o masina avand insemne??
No offence man.



of of of....
mai citeste odata poate asa te prinzi...
Va spun cu siguranta ca daca depasiti viteza cu 4-5 km pe ora pe langa ele nu va amendeaza ( decat daca garcea vrea o ciorba) dar daca trece-ti cu 30km peste limita atunci veti avea surprize.
ok,
poate nu mam exprimat pe intelesul tau, dar ideea este ca poti face o boacana mare sau mica; la aia mica nu te opreste, la aia mare te opreste!!!


No offence man!!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR