Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va salut . Am un Vectra C din 2002, motorizare 2.2 dti , iar de ceva timp masina trage dreapta. Am facut echilibrare roti, verificare presiune, am schimbat cauciucurile intre ele, acelasi efect. Am facut si geometria fata spate, si tot aceeasi treaba, dar in timp ce era suspendata la facut geometria, rotile nu vroiau sa stea virate spre stanga, daca dadeam maxim de volan stanga, revenea la loc volanul, ca si cum ar fi fost arcuit ceva. Am vorbit cu baiatul respectiv , si am ajuns la concluzia ca una din flanse cu rulment este dusa, pentru ca acum ceva timp se auzea cu pocnituri pe partea dreapta cand viram maxim dreapta. Intrebarea mea este in felul urmator, avand in vedere ca nu-mi pot permite sa duc masina in service, schimb eu piesele avand toate sculele necesare , cat si presa de arcuri... In general , la flansele cu rulment, ce pica prima oara , doar rulmentul ? Ma gandesc sa iau numai rulmentul ca el e de vina in principal, fiind gripat, nu mai invarte arcul pe el, ci invarte din arc roata si ramane arcuit determinand masina sa traga spre dreapta. Mentionez ca flansele si cu rulmentii le-am schimbat acum aproape un an, de-asta intreb ca poate ajung mai ieftin luand doar rulmentii. Ca masura de protectie in timp, pot da cu vasilina in rulment sa aiba o ungere mai buna ca sa ma tina mai mult ca sunt cam scumpe... Va multumesc anticipat !
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mie,cand imi trosnea in dreptul rotii dreapta,am schimbat flansa+rulment(flansa era dusa).Rulmentul e relativ accesibil ca pret,adica in jur de 50 RON.Flansa are preturi intre 120-150 RON(asa am gasit).Cel mai bine e sa desfaci si sa vezi cum arata ambele(flansa si rulment).Daca flansa e ok,schimbi doar rulmentul.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers la service pentru constatare si eram convins ca urma sa schimb si flansele si rulmentii. Cei de la service au spus ca de regula se strica doar rulemntii. I-am schimbat si am scapat de sunetele suspecte care se auzeau la viraje si foarte rar la unele denivelari.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am desfacut azi rulmentii si flansele, si am constatat ca ambele arata foarte bine, dar ca masura de precautie am schimbat rulmentii, iar masina tot in dreapta trage. Din ce am mai vazut, se pare ca din nou ma lasa caseta de directie, curge putin pe partea dreapta, cauza fiind cremaliera care nu e perfect rotunda, dar in schimb curge foarte tare pe partea coloanei de directie, exact unde e senzoru de ESP... Ma gandesc ca din cauza asta imi trage mie dreapta, din cauza casetei de directie... S-a mai izbit cineva de o asemenea problema ? Ma scoate din sarite masina asta ca la verificare nu are niciun joc nimic pe nicaieri...

P.S : pentru colegii de pe forum care reconditioneaza casete si au piese pentru casete, cat ma ajunge o cremaliera noua , sau reconditionata calumea, pentru caseta de directie TRW ?
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat astazi cu caseta de directie, m-am incumetat pt a 2-a oara sa o desfac si sa o refac, nu mai sunt probleme, mersi oricum.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mister deslusit in legatura cu trasul in dreapta a masinii . Se pare ca pompa si caseta sunt foarte sensibile,si la orice gest schitat de roata imediat actioneaza, datorita faptului ca am cauciucuri de vara foarte tari (pirelli p6000), urmand ca din cauza drumului masina sa se duca in dreapta. S-a rezolvat prin umflarea cauciucului din dreapta cu 0.1 , 0.2 bari aprox.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR