Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
"Ascuns" sub un prototip Saturn, poate fi vazut la Detroit modelul care prefigureaza faceliftul lui Opel Vectra care va fi prezentat in toamna.

Saturn Aura, este alaturi de modelul Sky, una din atractiile standului Saturn de la Detroit. Priviti bine acest concept, el inglobeaza tehnologia viitoarelor modele Opel ( de fapt a viitoarelor modele ale marcilor GM, insa ma refer strict la Opel deoarece pe noi europenii aceasta marca ne intereseaza cel mai mult ), si prezinta o avanpremiera a facelift-ului lui Opel vectra care va fi prezentat la Salonul Auto de la Frankfurt din septembrie.

Saturn Aura este o limuzina luxoasa si sportiva de clasa medie, care este un amalgam de tehnologie si design Opel-Saturn. Aura este propulsat de un motor V6 de 3,6 litri cilindree care produce o putere maxima de 250 CP. Tractiunea transmisa rotilor din fata prin intermediul unei cutii automate cu sase trpte ce ofera si posibilitatea schimbarii secventiale a rapoartelor. Saturn Aura este echipat cu airbaguri, frontale, laterale si pentru cap - cortina, ABS, controlul tractiunii, si cu programul de asistare a stabilitatii StabiliTrac si in premiera cu AACN, un nou sistem de siguranta pasiva. Advanced Automatic Crash Notification, semnaleaza prin intermediul satelitului catre echipa de salvare cate airbaguri s-au declansat in cazul unui accident plus alte date despre starea masinii.

Pentru confortul pasagerilor, Saturn Aura este echipat cu patru scaune imbracate in piele, in stilo retro. Atrage atentia si acoperisul din sticla panoramic, compus din patru segmente care se pot deschide transformand Aura intr-un veritabil model targa. Desi probabil ca nu va intra in productia de serie, o alta caracterisitca interesanta atrage inevitabil atentia: sigla Saturn de pe volan este iluminata.

www.auto-motor-si-sport.ro


  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
interesanta opinia lor, dar am dubiile mele.
cam mare diferenta intre modelul actual si varianta propusa. deja sunt schimbari serioase ale caroseriei. pana acum modelele facelift nu au refecut si elementele de caroserie. curioasa strategie.

din cate stiu eu, vectraC este varianta europeana ( si australiana) a cadillac CTS si urmeaza linia de design a acestuia.
am fost la lansarea C'ului si am probat si cadillacul, care e un monstru in comparatie cu vectraC, dar seamana mult, pe cand Aura e departe rau.


  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu nu cred ca e acelasi lucru Saturn cu Opel. Saturn e o marca a GM dar nu cred ca are vreo legatura cu vectra
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se vehiculeaza mai multe lucruri legate de acest facelift , uitandu-ma insa la inmatricularile din Germania in luna decembrie inclin sa cred ca va fi nevoie de o restilizare profunda pentru a recastiga interesul publicului

Agila: 551
Corsa: 4.913
Astra: 13.388
Vectra: 2.450
Signum: 621
Omega: 1
Frontera: 6
Speedster: 9
Tigra Twin Top: 1.620
Meriva: 5.165
Zafira: 2.927


Thanatos a scris:...din cate stiu eu, vectraC este varianta europeana ( si australiana) a cadillac CTS ...


Cadillac CTS nu are nici o legatura cu Vectra C difera total ca si clasa si platforma (CTS are printre altele tractiune spate ). Initial se dorea ca viitorul Omega C sa fie construit pe platforma CTS-ului , mai apoi insa conducerea GM a hotarat sa atace acest segment folosind marca Cadillac. Chiar daca GM a facut mari eforturi de a construi aceasta masina intr-un stil cat mai european rezultatul a fost un esec , CTS nu a reusit sa se impuna , nici macar sa faca fata concurentei Mercedes E Klasse si BMW seria 5.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR