Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am o Vectra B2 din 2000,y20dth,si as vrea sa ii scimb toata bucsaraia fata spate,telescoape,flanse,si tot ce mai trebuie fata si spate.Stie cineva din cei care au facut aceasta operatiune toate piesele de care am nevoie,coduri,firme renumite si ce se poate schimba acasa din tot ce vreau eu sa fac?La ce pret duce operatiune totala de cumparare a pieselor(noi).Ce imi recomandati?Va multumesc,drumuri bune sa aveti!
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu in proiect asa ceva si trebuie sa iti zic ca o sa te doara.Numai bucsaraia pe spate total te duce la un 700 ron in cazul in care ai punte multilink pe spate adica suspensie individuala, amortizoarele prin zona de 700-1000 ron se invart monroe, pe fata sunt putine bucsi dar in afara de ele mai ai si bara stabilizatoare care poate sunt uzate, capete de bara, pivoti si la astea nu stiu un pret exact dar parca capetele de bara si pivoti sunt prin zona 50 de ron.Cred ca undeva pe la 2000-2500 ron costa toata afacerea.Din piesele care poti sa le schimbi acasa sunt cam 0 si din ce cauza, daca nu ai presa pentru arcuri nu poti sa te atingi de nimic nici macar de 1 bucsa, daca ai presa pentru arcuri poti schimba tu amortizoarele si cam atat pt ca daca vrei sa schimbi bucsile acasa ai nevoie si de o presa pentru bucsi.Daca o sa te duci la service o sa te doara si mai rau cand o sa auzi preturile pt manopera la ce am scris mai sus.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tre sa faci si geometria care e cam 90 de ron daca schimbi si capetele de bara. Un cap de bara e cam 50 de ron ( nu stiam ca intra la bucsaraie )
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU sunt ele prea scumpe.Dar sunt multe.Pe spate sunt cam 8 bucsi in total cam la 50-70RON/buc.2 brate bumerang si 2 bielete antiruliu cam pe la 100RON/buc.
Apoi amortizoarele depinde de care vrei.
Pe fata ai 2 bielete antiruliu cam la 100RON/buc,2 bucsi amortizor cam la 50RON/buc.2 flanse amortizor pe la 75RON/buc.
Apoi trebuie sa faci geometria si pe fata si pe spate cam 180RON in total.
Chiar daca ai unde si cu ce si tot te duce mult.La service mai pui inca 2 zile de manopera.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ei, pe spate sunt cam 14 bucsi de toate! Very Happy
Dar nu trebuiesc schimbate toate. In general bat cele sferice, cu teflon, dintre fuzeta si cele doua brate.
@azz - sper ca te referi ca toate cele 4 amortizoare ajung intre 700 si 1000 lei.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pai eu zic ca odata ce te apuci de schimbat bucsaraia,trebuie schimbata toata,ca nu renteaza sa o desfaci iar in jumatate de an!si mi se pare cam exagerat pretul de 2500 roni.asta banuiesc ca e all inclusive la piese,adica toate bucsile+amortizoare+flanse+restul,in afara de manopera.Ma insel?
  • leorac

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut , daca se schimba doar amortizoarele (pe spate)cu tot cu suportul de prindere de sasiu trebuie facut unghiul de fuga ? Pun aceasta intrebare doarece am avut de curand un derapaj pe un carosabil umed intr-un mic viraj (sens giratoriu) si vreau sa aflu cauza si sa o remediez. multumesc anticipat. Toate celelalte sunt in regula inclusiv anvelopele
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mi s-au dus amortizoarele pe spate la vectra b brek din 97. Ce amortizoare îmi recomandaþi.? Ce ºtiþi de amortizoarele magnun, alko ?
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca cel mai bine e sa pui amortizoare originale.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Geo89 - In primul rand trebuie sa verifici daca ai probleme la toata bucsaraia. Ca doar nu o sa schimbi un pivot daca este ok. In cazul in care este praf ai ceva bani de dat. Ca marci pt piese eu recomand Lemforder la bucsi, capete bara, pivoti etc. si Sachs la amortizoare. Varianta mai ieftina ar fi Febi pt bucsi, pivoti, etc si tot Sachs la amortizoare.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
dupa cum troncane la mine,cred ca este praf tot.plus ca masina a stat 2 ani jumate pe dreapta,nu a circulat.P e mine ma interesa o lista completa,cu tot ce alcatuieste bucsaraie fata si spate,deci tot ce se poate schimba.Multumesc de intelegere!
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
szian a scris:Mi s-au dus amortizoarele pe spate la vectra b brek din 97. Ce amortizoare îmi recomandaþi.? Ce ºtiþi de amortizoarele magnun, alko ?


Eu am pus Bilstein/gaz pe fata si in cel mult o saptamana pun aceiasi marca si pe spate . Sunt multumit momentan . Nu inteleg de ce trebuie facuta geometria din moment ce nu se schimba nicio pozitie .
Skip ads

  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:Am o Vectra B2 din 2000,y20dth,si as vrea sa ii scimb toata bucsaraia fata spate,telescoape,flanse,si tot ce mai trebuie fata si spate.Stie cineva din cei care au facut aceasta operatiune toate piesele de care am nevoie,coduri,firme renumite si ce se poate schimba acasa din tot ce vreau eu sa fac?La ce pret duce operatiune totala de cumparare a pieselor(noi).Ce imi recomandati?Va multumesc,drumuri bune sa aveti!


Bilstein/gaz pt fata Vectra B 98 : 340 lei amortizoarele ,74 flansele Febi ( eu nu le am schimbat pt ca am GM pe masina si nu necesitau) 90 rulmentii si 90 bieletele . Manopera 0 , demontate/ montate in curte cu ajutorul presei de arc , de fapt doua 60 de lei setul noi noute .
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ms colegu de raspuns!drumuri bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR