Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca acel buton a alimentat o statie audio , dar cel mai usor este sa desfaci acolo sus si sa vezi daca pleaca fire si unde pleaca .
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai are, ca din celalalt buton spune omul ca se aprinde lumina la picioare, poate or fi cablate amandoua, prin demontare se poate vedea unde duc firele, grosimi, culori, etc
  • romyo81

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Eu cred ca acel buton a alimentat o statie audio , dar cel mai usor este sa desfaci acolo sus si sa vezi daca pleaca fire si unde pleaca .

Salutare! Parerea mea este ca este ceva din fabrica! Din 2009 de cand a fost adusa masinna nu a fost facuta nici o modificare ca a fost la mine la bloc masina! A mers o doamna cu ea si nu cred ca a pus ea boxe pe masina....etc! Ma gandesc ca o fi sa activezi vreun senzor! Nu stiu ce sa zic! Am intrebat o gramada si m-am uitat la alte masini si nu am vazut! Oricum....mersi!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti garantez ca nu e de uzina.
poate "de reprezentanta romaneasca" insa de uzina sigur nu e
crezi ca GM ar fi pus butoane negre acolo in loc sa puna gri?
Skip ads

  • romyo81

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
romyo81 a scris:
gabiopel a scris:Eu cred ca acel buton a alimentat o statie audio , dar cel mai usor este sa desfaci acolo sus si sa vezi daca pleaca fire si unde pleaca .

Salutare! Parerea mea este ca este ceva din fabrica! Din 2009 de cand a fost adusa masinna nu a fost facuta nici o modificare ca a fost la mine la bloc masina! A mers o doamna cu ea si nu cred ca a pus ea boxe pe masina....etc! Ma gandesc ca o fi sa activezi vreun senzor! Nu stiu ce sa zic! Am intrebat o gramada si m-am uitat la alte masini si nu am vazut! Oricum....mersi!

Aici cam ai dreptate!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si eu sustin ca acele butoane nu sunt montate din fabrica.
In plus, din moment ce proprietarul atunci cand le- a montat a vrut neaparat sa aiba butoane cu semnificatie aparte ( vezi iluminat la picioare si "Bec/ Lumina" in stanga) sigur a avut grija ca cel ce semnifica " Difuzor/ Sunet" sa aiba chiar acea destinatie prin masina.

Butoane poate pune oricine si oriunde, de exemplu eu am nu mai putin de 7 butoane pentru diferite chestii...
Ex:


  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
romyo81 a scris:
AlxSchumy a scris:am cautat in manual si nu am gasit asa ceva

Salutare! Nu ma las pana nu imi spune si mie cineva ce face butonul asta! Mersi frumos


stiu ca este un topic vechi dar am si eu aceesi nelamurire...desi am masina de 7 ani Smile ,inca nu stiu ce face acel bec cu boxa pe el;la apasare se aude un tiuit continuu si atat...masina nu are alarma
celalalt buton aprinde un bec la picioarele soferului
am acelasi tip de plafoniera cu acelsi tip de butoane,amplasate identic
am ajuns aici ,cautand un topic despre demontarea plafonierei soferului(cea din imaginea de mai sus) deoarece am un bec ars si doresc sa-l inlocuiesc
ps: mi-ar fi utila si o informatie referitoare la demontarea plafonierei din imagine(astra h)
multumesc,
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu asa butoane si nu stiu ce face cel cu difuzor... ai aflat ceva concret intre timp?
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@geodan: asa cum am trait 7 ani fara sa stiu ce face pot sa traiesc si de aici inainte.... Smile
sincer,nu am aflat desi mi-ar fi placut.tot ce stiu este ca scoate un tiuit strident la apasare...l-am apasat si in mers si cu motorul oprit,am monitorizat incarcarea sau alte valori de pe TID dar acestea nu s-au modificat dupa apasarea acelui buton.
de asememenea, in locasul unde se afla mufa pt diagnoza mai am o mufa cu multi pini care de asemenea nu stiu ce face...masina mea a fost masina de scoala in Germania s a a iesit echipata ca si masina de scoala din fabrica
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da o fuga la Reprezentanta Opel si intreaba acolo, poate gasesti un raspuns. Daca nu stiu, sa intrebe si ei mai departe, pâna gasesc pe cineva care stie.
  • DjGeo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu acele butoane , la apasare cel de sunet nu face nimic si la fel , cel cu bec pe el nuu face nimic . Am becuri la picioare sofer dar cred ca sunt arse , intrebarea e , cum schimb acele leduri de la picioare sofer ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR