Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
1. Tremura masina cand accelerez in sarcina. Pe loc se tureaza normal, nu tremura. Cand bag in viteza si accelerez tremura exact cum tremura dacia cand mergea in trei bujii. P-zda ma-sii acuma de la ce-o fi ca m-am cam saturat de cotetul asta. Am vb si cu meseriasul Stelea si a zis ca la el a fost de la fise. M-am uitat noaptea si nu se vede nimic ca ar fura scanteie. Bujiile le-am schimbat. Cea mai mare problema e ca nu stiu sigur daca o fi de la motor sau de la cardan sau altceva. Si zic asta pt ca mie mi se pare ca motorul trage normal cand accelerez, nu pare sa mearga in trei.
2. Azi dimineata nu a mai vrut sa intre in nici o viteza. M-am enervat si am tras de maneta pana a carait ca dracu si a intrat. Am crezut ca o sa o rup. Vreo 10 min cat am mers pana la servici cu ea a intrat f greu in toate vitezele.
3. Zgomote pe dedesupt - o fi de la cardan? cand accelerez cateodata - nu tot timpul bate - eu banuiesc cardanul .
Asa o fi frate la toate jeepurile vechi sau o fi frontera cotetul suprem? - intrebare retorica
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
1. Pe scurt benzineste dar nu scanteieste? Laughing
2. Lichid de ambreiaj mai ai?
3. Cardan- flansa flexibila/ cruci cardanice
Frontera nu e cotetul suprem... m-am convins dupa ce am mers cu cateva masini laudate, nu dau nume, se nasc discutii...

P.S. Zici ca intra aproape " imposibil" in viteza si cand accelerezi tremura... sa fi atent daca nu cumva tremura cutia... si transmite vibratii in toata masina... Treaba asta am patit-o la ARO si era rupt ceva suport de pe la cutie... ( nu am auzit asa ceva la Frontera, dar poate " spargi tu gheata")...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
e posibil ca unele din probleme sa fie legate. acum nu mai intra aproape deloc in viteza. nu mai pot merge cu ea. e posibil sa fi vibrat de la ambreiaj/disc de presiune ceva. sau sa fie mai simplu si sa nu mai faca presiune pistonasul ala sau ce dracu are acolo si de aia sa nu intre...
o las pe dreapta si o dau dracu. ca bani nu mai am acum sa dau 12 mil pe kit de ambreiaj. ma oftic ca doar ce-i terminasem de montat troliul ieri...
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bai sa dea naiba!1! Ce sa este oare Very Happy ?>?
Daca o duci la rabla Evil or Very Mad , cumpar eu troliul Embarassed .
Ei na, ca mai vb, tocmai ce-am primit apel, accident pe DN1 zona Tancabesti-Saftica., am plecat!
Deci nu ma uiti cu troliul.. ha ha ha .
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Asadar - daca mai patesc si altii la mine au fost urmatoarele :
- cu intratul sau nientratul in viteza - nu mai aveam lichid borcaneleul de la pompa de ambreiaj. l-am completat , merge dar tot nu e f in regula ca nu trebuia sa-l piarda. Oricum acuma intra normal in viteza si stau cu ochiu' pe nivelul din borcanas.
- bataia puternica ca de ciocan cand treceam peste denivelari si era incarcata(adica 4 persoane) - tamponul de suprasarcina.

Cu "mersul in trei bujii" adica tremuratul cand accelerez nu i-am dat de cap si nici nu mai fac cercetari deocamdata , pe pricipiul "las-o ba ca merge asa". Vreau sa vad cat va merge pana crapa sau nu mai merge deloc.

A, si offtopic : multumesc lui Cip care m-a ajutat atat cu o tractare din Sinaia pe mai nimic cat si cu drumul pe care l-a facut la Ploiesti doar sa-mi zica ca-s vitel . Adica nu am lichid in borcanas. Mai rar asa oamnei. Serios.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR