Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cum am spus mai devreme am lasat-o in rampa pe liber cu frana de mana trasa si o lua la vale usor dupa am bagat-o in viteza si nu a mai plecat la vale...
Si capota partea din fata aici unde are chestia aia care se trage parca sta putin ridicata ma ajutati cu ceva sfaturi ms !
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Ce sis de franare ai pe spate? Tambur, disc? Ai mai tensionat cablu de frana? La capota ce sta ridicata? Limba aia de tragere?
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu are nimic frana. E din 2000 masina. Nu e noua. Tragi frana de mana si o lasi in viteza si nu ai treaba. Iar capota o lasi sa cada(sa se tranteasca) si se inchide.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si daca masina e din 2000 asta inseamna ca nu trebuie sa functioneze frana de mana corespunzator?

Verifica cablul de la frana de mana, cand tragi de maneta se trage greu sau usor? daca se trage greu poate fi de la cablul de la frana de mana, eu l-am schimbat in vara ca tot la fel nu imi functiona corespunzator pentru ca era blocat pe partea dreapta si daca nu e de aici verifica sabotii sau placutele, in functie de ce sistem de franare ai! Stima
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cand tragi maneta de frana ea trebuie sa fie la maxim al 7 dinte daca nu inseamna ca nu tine bine , trebuie reglata . cablu de frana trece pe sub toba dupa cate stiu eu si trebuie sa cauti piulita de reglaj , o mai strangi si vezi cum merge, spor la lucru sau dute la omu mecanic
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Iulian, cine ti-a spus asta?
Frana de mana are 13 dinti, daca la al 7lea ar fi trasa la maxim pentru ce s-au mai gandit sa puna inca 6?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
intreaba pe orce macanic bun , si iti va spune , si apropo tot e pastele trebuie sa dai ceva ca mai botezat
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ups, acum am vazut, vine si mielul! Nu stiu de ce ti-am gresit numele.. Embarassed
Skip ads

  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
lucian_rotundu a scris:Nu are nimic frana. E din 2000 masina. Nu e noua. Tragi frana de mana si o lasi in viteza si nu ai treaba. Iar capota o lasi sa cada(sa se tranteasca) si se inchide.


se inchide nu`i problema dar dupa ce ii inchisa acolo deasupra numarului in partea stanga ii putin mai ridicata decat in partea dreapta stiti ea ar treb sa fie lasata perfect intr`o parte se lasa in cealalta nu se lasa pana jos ii putin ridicata
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se regleaza din cei 2 suporti de sub capota, ii dessurubezi sau insurubezi pana pica la linie. Verifica sa ai si bara dreapta.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Lovrin a scris:si daca masina e din 2000 asta inseamna ca nu trebuie sa functioneze frana de mana corespunzator?

Verifica cablul de la frana de mana, cand tragi de maneta se trage greu sau usor? daca se trage greu poate fi de la cablul de la frana de mana, eu l-am schimbat in vara ca tot la fel nu imi functiona corespunzator pentru ca era blocat pe partea dreapta si daca nu e de aici verifica sabotii sau placutele, in functie de ce sistem de franare ai! Stima


frana de mana nu`i problema tine atunci nu era trasa la maxim de mine faza ii capota o duc maine la o diagnoza sa vad carei treaba
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Se regleaza din cei 2 suporti de sub capota, ii dessurubezi sau insurubezi pana pica la linie. Verifica sa ai si bara dreapta.


o duc mn la diagnoza la bosh asa mi`a mai spus cnv de suporti aia 2 sau poate a fost lovit putin si ii deformata dar faza e ca vopseaua ii originala ...
Skip ads

  • Barera

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu 2 probleme cu frana de mana :
1. Prinde foarte putin doar pe roata stanga spate, iar pe dreapta deloc.
2. Cand deblochez frana si vreau sa plec, se simte ca nu a eliberat de tot.

Astra G cu discuri si pe spate.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Verifica daca etrierii merg calumea, pe frana normala! Si apoi verifica si cablul de frana, posibil e blocat, ruginit, si nu tensioneaza calumea, iar cand decuplezi frana, iar, ramane tensionat si tine cuplata frana partial!
  • Razvan Vasi

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna colegi sunt nevoit sa schimb tamburii pe spate la un opel astra g sedan pentru ca cel dupa dreapta este ovalizat si rugamintea mea este imi puteti recomanda ce firma este mai potrivita la tamburi si la saboti? Daca se poate la un pret mediu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR