Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da este masina poporului acum! adica a celor cu venituri mici! volkswagen a fost comandata de hitler ca imagine de propaganda pentru ca sa se faca o masina care sa poata fi cumparata de muncitorul german!asa a creat neamtu broscuta,ieftina si buna in timpul ala,pentru a putea fi cumparata de calici!,adica de saraci! si nu era o rusine! acum vw a depasit conditia de masina lowcost si a trecut opel in spatele ei! si nici asta nu e o rusine! acum opel este sub vw desi cand a fost creata masina a avut ca tinta patura de mijloc a oamenilor ,din punct de vedere financiar!
am opel,si ma mandresc cu ea! si nu sant frustrat! sant chiar bucuros ca am si nu merg cu ratb!
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Sa ne fie cu iertare acum, la exterior recunosc, J-ul arata mai bine. E mai rotunjoara, mai fluida, mai tinereasca.
Din pacate, asta este singurul lucru care aduce avantaj J-ului. La interior, asa cum spunea si @parvu_daniel, Golful arata incredibil. Foarte aerisit, conservator, da senzatia de foarte mult spatiu. Imi place foarte mult ca nu au inghesuit tot felul de butoane si butonase cum au facut Opel si Ford la MK3. Despre calitatea materialelor nu ma pronunt dar nu am nici un dubiu ca este cel putin aceeasi ca si cea de dinainte.
Despre fiabilitate si tehnologie, n-are rost sa mai discutam. Golful este inca model de referinta pentru concurenta.
Concluzie, as alege Golful fara sa ma gandesc.

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pozele alea puse de vasea, cu interiorul la Golf, sunt echiparea top si arata foarte bine, dar, oare cat o costa sa beneficiezi de asemenea interior pe Golf 7, comparativ cu Astra J, tot echiparea de top si cati vor fi dispusi sa-si cumpere acel interior? Probabil, daca ne-am uita la un interior de Golf 7, echiparea de baza ( fara nici macar comenzi pe volan, fara navigatie, fara climatronic, etc.) alta ar fi situatia comparativ cu o Astra J ( in bine pentru Astra).La exterior, Golful nu dezamageste insa, nici nu m-a dat pe spate, comparativ cu Astra J este doar chestie de gusturi, nici Astra nu arata chiar rau, de fiabilitate si alte lucruri, poate peste cativa ani, in momentul de fata Astra J nu este chiar cea mai fiabila masina ( n-am avut, asa am citit si eu pe forum).
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu conteaza echiparea Golfului, e mult mai aerisit si arata foarte bine (interiorul). Nu-ti iei ochii de la drum 2 ore ca sa cauti un buton indesat in mijlocul bordului.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca trebuie sa tragi pe dreapta ca sa gasesti un buton in mijlocul bordului la Astra J, dar...ma rog...parerea ta, eu n-am mers ca sa ma pronunt, poate tu ai mers cu Astra J si sti mai bine...daca vrei sa vezi aventura cu gasitul butoanelor sa vezi in Focus facelift cum sta treaba de exemplu, cu tempomatul, noaptea...nu in Astra J.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu am mers (din pacate) doar ce m-am uitat in interior si nu mi s-a parut deloc desteapta amplasarea lor.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca parere personala interiorul de la astra j mi se pare mai atragator fie si din prisma faptului ca interiorul golfului, desi bine gandit si poate mai ergonomic ca al astrei, mie mi se pare ca are un design destul de lipsit de sare si piper, pur si simplu e mai anost.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris: volkswagen nu mai e masina poporului, ca pret, acum opel e masina poporului, a calicilor!


Nu sunt de acord. Golf 6 e mai ieftina decat Astra J. Golf 6 e putin peste 14000 E, iar Astra J 15800.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu sunt de acord cu tine. Du-te la Opel si la Vw cu banii in mana si vezi la cat le scoti. Nu te lua dupa preturile de pe site. E vrajeala, care pune botul la preturile de acolo, mai ales la cele practicate de Opel, si-o fura lejer. Opel da niste discounturi uriase. La Vw nu prea reusesti sa obtii reducerile de la Opel.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Da si VW discounturi, la fel de mari ca si Opel si ca oricare alta marca...depinde de ce vrei sa cumperi si cati bani ai si se gaseste o solutie pentru oricine, nu te lasa ei sa pleci cu bani in buzunar mai ales daca te vad hotarat sa cumperi...Smile. Acum 2 zile, ma uitam pe un post TV, din Alta tara, si unul la o emisiune gen Top Gear, varianta locala Smile, incerca sa cumpere noul Golf7 varianta GTI, pretul de lista era undeva la 29000 E, m-am uitat pe sarite dar...dupa vreo jumatate de ora si nu stiu cate variante si cativa dealeri vizitati l-a scos la 22500 E. Poate era doar vrajeala publicitara dar, nu prea vad ce avea de castigat VW din asemenea reclama, altceva in afara de faptul ca toti clienti vor incerca sa scoata 10000 de E din pretul oricarui model nou al lor...Smile
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La o maºinã de cca 15000 €, la un model care se vinde bine, nu-þi dã nimeni discount mai mult de 300-400 €.
Doar dacã au stocuri foarte mari (de un an, doi) ºi nu reuºesc sã scape de ele, sau dacã maºina are ceva chichiþe, sau a fost buºitã de ei la transport. atunci da, poþi obþine discounturi destul de mari.

ÃŽn 2010 am vrut sã-mi iau un Ford Focus nou. Discountul oferit de dealer faþã de preþul de catalog (cca 15000 €) era de peste 2000 €. Dar…maºina era pe stoc, fabricatã în 2008, deci avea deja 2 ani vechime! Am zis pas....! Razz
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cei de la Volkswagen se laudã cu noul Golf BlueMotion ca fiind cel mai economic model Golf construit vreodatã, aceasta înregistrând un consum de numai 3,2%!

Excelent, zic eu!


Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da excelent insa e la stadiul de concept car....cel putin asa am citit pe 0-100.ro
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Golf-urile au fost mereu renumite pentru consumul mic. Si VI-le 1.6 TDI avea un consum declarat de sub 4 extraurban.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
GTI-ul.....
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai vasea mai lauzi mult golful asta de parca e vreo nava spatiala? Astra e un model mult mai reusit cel putin dpdv al designului.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Doar incerc sa prezint cate ceva din ceea ce mai citesc despre noul model G7.

Nu-l laud, pt ca aici e forumul opel si doar opelul poate fi laudat aici.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Acum e randul meu... Razz.
@mad2max +1
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vasea stie ce masina isi doreste peste 15 ani cand o sa renunte cu greu la vectra b: golf 7!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@negreanu....am ras cum n-am mai ras de mult, super comment!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR