Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vw > opel Razz
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
adica VW "mai mare" ca Opel ?...la ce ? Smile
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Orice? Oricand?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta e parerea ta baietel....asta nu inseamna ca e si realitatea!....Tu sa dormi linistit...
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu trb sa te supere faptul ca vw e o masina mai buna, si eu am opel, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma mint. Ai grija cu limbajul, s-ar putea sa ai de suferit.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai eu asta zic....tu spui asta ca si cum toata lumea trebuie sa fie de acord cu tine....eu iti spun ca nu neaparat asta e realitatea....sa spui ca la orice capitol si la orice ora vw e mai bun ca opel e pur si simplu parerea ta....cam aberanta, de altfel.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
... cel mai tare vasea77 cu topicul asta VW vs Opel...Smile. Hai ca in ala cu Dacia vs Opel era greu, dar aici...intradevar se vad "cunoscatori" in masini...Smile.Apropo vasea77...care e mai fiabila?... Ca ziceai ca ...se stie... Si inca o intrebare, ce-ai facut de-ai luat pauza...?
  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ca design astra j mi se pare mult peste golf 7(care e un facelift la 6 iar acesta e un facelift la 5) chiar si la interior unde golf mi se pare anost, e clar ca e pentru cei pe care nu-i mai intereseaza design-ul. golf 5 a fost peste astra h dar de cand a aparut J si vw si-a desfiintat departamentul de design...opel e peste vw. La motoaresituatia se schimba, vw are tsi-urile si tdi-urile care consuma mai putin plus ca opel are prostul obicei de a face masini mai grele decat concurenta (cate 100kg in plus).
Skip ads

  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Au aparut preturile pt Romania, 15441 E pt echiparea de baza. Sub astra j, care e 15850 E.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:vasea stie ce masina isi doreste peste 15 ani cand o sa renunte cu greu la vectra b: golf 7!
Respect! Multumesc ca mi-ai inveselit ziua.Tu nu ai auzit ca si-a luat la semnatura Insignia din 2012?Ba mai mult, a plecat din teleorman si sa stabilit in bucuresti.Pentru vesea:Te sfatuiesc cu caldura sa iei dupa tine o cutie de distonocalm, poate reusesti sa vezi pe strada o insignia, doamne fereste poate faci infarct de bucurie.


Si ca sa fiu on topic zic Astra J pentru ca aduce mereu ceva nou.Incet-incet nu o sa mai poti sa faci diferenta intre golf x de golf y.Toate arata aproximativ la fel.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pana la proba contrarie ( n-o sa vina momentul asta niciodata insa) colegul Vasea77 are ( ?) in continuare Vectra B.
Ca si-a lipit el in spate Insignia cu litere cu banda dubluadeziva e altceva...
Aceeasi poveste si cu B-ul de la Bucuresti... toate " bulgaroaicele" sunt din TX- Texas?
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Foarte multe de texas gasesti in mangalia.Eu sincer nici de vectra b nu sunt sigur ca are pana la proba contrarie.Eu cred ca nici permis de conducere nu are vesea dar iubeste marca opel si are o imaginatie bogata.
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
uitati-va si aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=105849 si la acele poze si apoi comentati.mie personal imi place j-ul
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
deci nici un raspuns?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
O fi VW peste Opel "oricand si orice", dar se pare ca nu peste tot:
http://www.opel.com.mt/expe...ds-accolades.html
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Link-ul ala nu duce nicaieri! cel putin la mine da o pagina alba fara nimic!
Am mers acum cam 1600 km cu opel astra j,adus de la nemti din Offenbach,1,7 cdti 110cp,inmatriculata germania in 2010 luna 9!
Are 197000km!,inmatriculata pe firma , AM stat pana a facut distributia, tuv ,schimb ulei si filtre si am plecat la drum! echipare full ,6800 euro! !Saptamana trecuta am adus un golf 6 din 2009 ,inmatriculat germania in luna decembrie 2009,avea 243000 km! echipare full! 1,9 105 cp! 7100 euro! tot pe firma inmatriculat,luat din Kassel!
Mi-a placut mai mult golf! desi avea mai multi km si era mai vechi e mai silentios,mai spatios ,mai confortabil ca astra j!Si a avut si un consum mai mic cu aproximativ 350ml la suta!dupa drumul cu opel eram putin mai obosit!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu Ai probleme cu netul daca nu poti vizualiza linkul de mai sus.
In alta ordine de idei , conform DEKRA, Astra J si Insignia sunt cele mai fiabile masini pe 2012.
Iar Opel Ampera a castigat "Car of the Year"
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se poate! este strict parerea celor care au facut testele cu masinile din competitie sau ce e ea!eu am spus parerea legat de golf 6 si astra j ! masini aduse de mine din germania!chestia cu cele mai fiabile ,cele mai bune,cele mai nu stiu cum nu prea ma impresioneaza! de ce? nu eu am mers cu masinile alea si nu eu mi-am dat cu parerea despre cum m-am simtit in ele!aici se pune problema de a aduce o opinie legat de doua masini! ca sa spui parerea despre o masina trebuie sa fi mers cu ea! nu de la scara blocului pana la coltul blocului ca asa nu ai nici o relevanta asupra masinii! Nu sant mare sofer si nu dau lectii de pricepere in ale masinilor ,insa ,nu consider opinia unora mai importanta ca a mea! cu masina mergi dupa priceperea ta,dupa modul tau de cum ai deprins conducerea unui autovehicul!ma intereseaza opinia altuia legat de ceva practic,nu de sondaje sau indicatii ale unora de care nu stiu cat de priceputi sant!,care fac ce fac avand o echipa in spate!,si la rezultate se vad doar unii! opel ampera nu am condus niciodata! sa fiu si mai sincer: nici nu am vazut vreuna! deci nu am cum sa discut despre ea ca nu am mers cu asa ceva!,si sa discut parerile altora despre ea nu ma intereseaza pentru ca nu am argumente legat de ceva contra sau pro!,nestiind nimic despre ea!



intradevar,am avut se pare,probleme cu internetul!insa tot nu prea ma da peste cap ce am vazut in trimitere! merg altii cu ele,nu eu! se poate sa fiu mai incantat sau poate dezamagit!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:@alexhaiducu Ai probleme cu netul daca nu poti vizualiza linkul de mai sus.
In alta ordine de idei , conform DEKRA, Astra J si Insignia sunt cele mai fiabile masini pe 2012.
Iar Opel Ampera a castigat "Car of the Year"


Hai totusi sa nu ne mai luam dupa Dekra, "Car of the year" si alte rahaturi
Ne ducem frumos la sectiunea Astra J si vedem ce scriu proprietarii acolo. Si spuneti-le celor care au vandut deja J-urile din cauza problemelor, ca au scapat din mana "cea mai fiabila masina"
Insignia intr-adevar, sta mai bine decat Astra. Aici pe forum posesorii s-au cam plans si ei de multe, mici dar genul care te macina si te fac sa pierzi timp si bani in unele cazuri pentru niste rahaturi care puteau fi evitate inca din procesul de fabricatie. In schimb Dekra o pune sub J. Sau probabil au facut asta dupa ce au vazut ca la motoarele diesel se cam topesc cuzinetii. Lucru recunoscut de Opel dar bagat repede sub pres.
Poate Dekra si "COTY" sa le puna in fruntea tuturor, realitatea este cu totul alta, cumparatorul inca prefera Vw si asta nu numai la noi. E greu sa ii dai jos de acolo de unde au ajuns, chiar daca unii incearca sa bage in fata altele dandu-le premii peste premii.
Viata bate filmul, asta e cruda realitate. Sunt sigur ca un posesor de Golf este un pic ros de invidie cand vede ca J-ul arata mai bine dar daca l-ai pune sa faca schimb, nu stiu daca ar fi vreo sansa sa se intample asa ceva.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Diferenta intre proprietarii de VW si cei de Opel e ca aia de Opel se plang mult mai repede. Daca va duceti pe forum la VW o sa vedeti probleme cu duiumul, dar baietii acolo au un fel de detasare care-i face sa arunce banii pe reparatii fara sa-si bata capul prea tare. Probabil e o diferenta intre asteptari: "am VW, deci nu prea conteaza ca se strica si cat ma costa reparatia, oricum arat jmecker" vs "am Opel, ma astept sa se strice dar macar sa fie ieftin la reparatie".
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR