Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cocalarism este sa pui subwoofere de mii de watti pe casetofoane zgomotec... sa asculti muzica in sistem SQ (o simpla cautare pe google te va elucida ce inseamna) este cu totul altceva.
Iti recomand cu caldura sa te urici intr-o masina cu un astfel de sistem si apoi mai vorbim daca este cocalarism cum spui tu.

In rest numai bine si multumim de "catalogare" !?!
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu contest ce spui tu,insa eu nu pun mare pret pe acuratetea sunetului audio din masina! sa zumzaie ceva acolo sa nu ma plictisesc daca sant singur in masina! cu datul banilor pe sisteme hi -fi in timpul asta cand abia ne mai primim salariile nu ma combin decat daca as castiga bani mai mult decat as putea cheltui si daca ar muncii alcineva pentru banii pe care ii cheltui!
toata stima!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu prefer un sistem original dar premium deoarece acesta a fost proiectat special pentru Opel, poate fi setat petru orice caracteristica acustica functie de caroserie(vezi audio index programing) bineinteles ca pentru acest sistem s-au facut masuratori sofisticate care tin de forma interioara a habitaclului, suprafete vitrate,frecventa de rezonanta a caroseriei. Sistemele aftermarchet de obicei sunt alese dupa ureche,buget.. Pe GTS am DVD 100 NAVI, difuzoare fata,spate INFINITI de Insignia.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua, am pe masina montate 4 difuzoare + amplificator pe 4 canale. As vrea sa mai pun un subwoofer + amplificator pentru acesta. In cazul acesta as avea nevoie si de un condensator sau altceva anume? tin sa precizez ca subwooferul nu va avea o putere mai mare de 300 w rms.
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca folosesti cabluri de alimentare groase nu ai nevoie de condensator.
  • meccip

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am pus un Eonon D5107 cu gps, ecran de 7, intrare video audio, ipod, minisd, bt, radio, dvd, tv, usb, intrare camera, comenzi pe volan.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai postat aici: https://www.clubopel.com/vie...p=1454825#1454825 5 mesaje unul dupa altul. Asteapta sa ti se posteze codul. Parerea mea este ca trebuie neaparat sa citesti regulamentul acestui forum inaiunte sa mai faci vreo postare. Eu iti inteleg "disperarea" , dar haide sa nu aruncam acum cu "n" mesaje in toate topicurile din forum.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu am un blaupunkt travel pilot rns149 si linia originala audio din masina si vreau sa spun ca calitatea sunetului e impecabila si nici nu am nevoie de subwoofere si amplificatoare si tot tacamu ...daca dau muzica tare intorc capete doar linia audio originala Smile)...singuru dezavantaj e ca nu citeteste decat cd-uri audio normale ...nu stie de mp3-uri dar mie imi ajunge

p.s..dati un click pe imagine ca sa vedeti tot casetofonul
Skip ads

  • alexcv23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutari..
Am un Opel Astra H din 2005.. si ma tenteaza sa ii instalez "Navigatie Opel Astra Dvd Gps Carkit Internet Wifi Navd 8919g".
Mai multe informatii aici: http://car-audio.anunturi-a...kit-11425238.html
Mi-ar placea sa aud niste pareri.. merita?.. exista ceva mai bun?... multumesc.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mai bun de atat nu cred ca se poate ..eventual doar astea dvd-urile astea cu navi noi de pe astra j dar nu stiu daca potrivesc ...
  • nitroshift

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Desi uneori imi place sa "simt" muzica, de obicei ascult la volum rezonabil incat sa mai aud si motorul in traffic...

Asadar:

Headunit:
Kenwood KDC-PSW9531


Boxe fata:
Clarion SRE1732R


Boxe spate:
Clarion SRE1321R


Amplificator:
Magnat Edition Two Limited:


Bass:
Magnat Edition BS30

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
A mea e putin mai "aglomerata" la capitolul sound ! Very Happy

HU :
Siemens VDO NCDR 1100 + CD Changer Philips
Panasonic CG-C7303N + Aux In (toate functiile NCDR 1100 "le trimit" in MP3 Player prin 2xRCA , doar comutand din SOURCE ) => CID , CDC si NCDR raman in continuare neafectate)

Difuzoare :
Fata : AUDIO SYSTEM M165 PLUS + tweetere stock
Spate : stock + tweetere stock
Polita portbagaj : JENSEN XS1212
KENWOOD KFC-G6920

Subwoofer :
JENSEN BP212 (2 x 200)

Amplificatoare :
SINUS LIVE SLA-1500 V2 (1500W RMS 1ohm ) – pentru BP212
Sioux Heat 1000 – pentru XS1212
Blaupunkt 2 Special MKII – pentru KFC-G6920

Capacitor :
Impulse Acoustics PCA-5000 5F

Adaptoare/Filtre :
Hi Level To Low Level Crack AX-HL
Subwoofer Crossover CAR-AX01
2 x Filtre Bass SAL HVS 14 – pentru BP212

Cabluri :
Alimentare + Ground : Sinus Live 25mmp
Semnal : 3 x RCA Double Shielded Dietz Audiotechnik
2 x RCA De Tip RCA-RCA
10ml cabluri difuzoare 2.5mm

Aproximativ 1.300 EURO




Mai multe poze gasiti in garaj si in topicul de prezentare al masinii.

Nu promit nimic dar poate apuc sa fac si un video ...
Skip ads

  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nitroshift a scris:Desi uneori imi place sa "simt" muzica, de obicei ascult la volum rezonabil incat sa mai aud si motorul in traffic...

Asadar:

Headunit:
Kenwood KDC-PSW9531


Boxe fata:
Clarion SRE1732R



Boxe spate:
Clarion SRE1321R


Amplificator:
Magnat Edition Two Limited:


Bass:
Magnat Edition BS30





Colegu am o intrebare.cit de multumit esti de boxele ce le ai pe masina?as vrea sa le schimb si eu cele originale.
Eu am asa ceva pe masinahttp://www.pioneerelectroni...eivers/DEH-2500UI si am impresia ca boxele originale nu se ridca la nivelul si la forta MP-3-ului.
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Boxele originale sunt singurele care or sa sune bine pe amplificarea unui player aftermarket care scoate 22W RMS pe canal.
Daca vrei sa faci ceva bine, insonorizeaza usile si nu ai sa-ti mai recunosti difuzoarele.Degeaba puneti boxe puternice pe amplificarea player-ului pentru ca nu o sa sune bine si riscati sa le si ardeti.

Eu am o Astra H GTC si detin deocamdata:
- Player Pioneer DEH-50UB;
- Difuzoare stock;

Pe partea de bass am :
-Amplificator SPL Dynamics ICE-800D (800 W in 1ohm);
-Difuzor SPL Dynamics XTR-250D2 (600 W);
-Cabluri de 35mm grosime;

Usile sunt insonorizate cu SilentCoat si pe fata de usa am dat cu vopsea cauciucata si peste am pus un strat de vatelina. Cand da caldura am sa insonorizez portbagajul si plafonul si sper la un difuzor Alpine SWR de 12'.
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cît te-a costat insonorizarea cu tot tacîmul,vopsea ,material? manoperã? Și cît a durat toatã treaba?
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai totul a costat vreo 450 ron, dar la GTC usile sunt mai mari fata de autoturismele cu 4 usi. Dar acum stiu sa fac si eu ca am invatat si am gasit sa-mi iau si material mai ieftin Smile A durat 2 zile de la 16:00 pana pe la vreo 19,20 asa pentru ca muncesc. Daca ai timp, termini 2 usi intr-o zi.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stoilescu Cristian-Daniel a scris:A mea e putin mai "aglomerata" la capitolul sound ! Very Happy
Aproximativ 1.300 EURO
...


Zgomot ai, dar claritate?
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cabluri :
Alimentare + Ground : Sinus Live 25mmp


Pentru 3 amplificatoare ai un singur rand de cabluri de 25mmp?
Si cum stai cu, curentul? Iti tin bateria si alternatorul stock toate astea?

Claritate putin probabil din modelele alea de difuzoare.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@uskt2005 Pana sa montez Mp3-ul aveam multa voce in subwoofer (nu stiu de ce nu taie suficient vocea Sinus Live-ul la 40Hz)si vibrau rau hayonul , plafonul , grila de la stergatoare . Acum am egalizator SQ7 si am dus frecventele mici la -12dB dar parca totusi as cumpara de pe ebay un 2-3 way electronic audio crossover cu LPF 32Hz .
Oricum subwooferul nu se preteaza pentru acest monobloc , dar si el si cele doua difuzoare de 12" au fost un bussiness de moment : subwooferul 350 Lei si Jensen-urile 150 Lei/set , toate absolut noi noute .
Nu sunt de competitie si nici nu urmaresc asa ceva .
Restul componentelor audio principale de pe masina nu au necesitat nicio investitie (fara gluma) , provin de pe masini aduse din import . Very Happy
Nici subwooferul , nici Jensen-urile nu-mi erau necesare , dar le-am gasit , le-am cumparat si ulterior am vandut unele tot din "arhiva personala" : difuzoare 6x9 , niste amplificatoare , un alt subwoofer .
Aveam ce monta pe masina !
Investitia financiara proprie 250 Lei : s-au cumparat doar filtre , selector frecventa si ceva fire difuzoare .
Costul lor real este insa undeva la 1.300Euro (Noi) .
Nu strica si o intrare USB .
Inca nu s-a efectuat nicio insonorizare , dar urmeaza .
Urmeaza un upgrade , dar prin vara , momentan lipsa fonduri , bugetul trebuie alocat inmatricularii Very Happy .
Pentru cele 4 difuzoare de 12" (de duzina) eu consider ca e suficienta , oricum eu nu prea trec de 50-60% volumul .

@geoX Un singur set cabluri 25mmp cu masa (-) luata de la surub suport bancheta portbagaj ce merg in capacitorul de 5F si de aici in fiecare amplificator . La volum catre maxim (80-85%->)"fura" un pic de curent , de aceea am pus si bateria de 74A ; alternator 100A a fost montat in Germania (se vede clar ca nu e cel original) , stiu sigur ca stock este de 70A , insa au mai aparut si cele de 120A .
Eu zic ca am suficienta claritate pt. clasa si producatorul difuzoarelor respective (cele 4 de 12") .
Oricum nu cred ca exista sistem conceput care sa aiba claritate la volum maxim .
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Care se pricepe sa faca adaptor pentru comenzile de pe vlan pentru un Pionner?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR