Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut
De vreo luna masina scartaie de zici ca-s cu dormeza lu' mamaie pe drum. la cea mai mica denivelare scartaie pe la roti. am miscat eu de ea cand era pe loc si...scartaie imediat.
acum...sunt doua aspecte dupa cum vad eu treaba :
1) ori schimb ce-o fi pe acolo de schimbat pentru ca, desi am fost cu ea la verificat si nu trancane si nu misca nimic pe la roti e posibil sa fi imbatranit cauciucurile alea de pe la bucsi sau pivoti si de aia sa scartaie
2) sa incerc daca o merge sa o ung cu un spray 20w40 sau orice altceva credeti voi ca ar merge desi asta...nu cred ca e o solutie serioasa...
ati mai patit careva? si daca da, ce ati facut?

Numai bine

Off topic : multumesc inca o data lui Stelea pentru cartea service a masinii...am rezolvat problema cu aerul conditionat - de data asta definitiv sper.
Skip ads

  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu uleiul incalzeste cauciucul (prin frecare) ? Desi eu am uns cu ulei toata masina .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da cu un spray siliconic pe toate bucsile.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mie imi scartaie cand inchid usa de la sofer, dar m-am impacat cu ideea ca e o problema iremediabila Mr. Green
In rest e singura mea masina care nu scartaie si nu trosneste cand dau prin gropi ( am doar un greiere mai mare, pe la bancheta, sper sa il gasesc si sa il " omor"), in rest, silence...
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,problema asta o am si eu..am burduful de la pivoti rupt,si de aici scartaitul,parca ai scoate un cui dintr-o scandura.Am incercat sa-i dau cu ulei,dar pivotul sta cu capul in jos si nu ajunge la nuca.I-a dat o gaura in partea de sus si ii bag ulei din cand in cand.Gaura o astup la loc cu un punct de silicon nergu.La 1-2 luni mai bag cateva picaturi de ulei...
Asta e o solutie simpla si romaneasca.Cealalta ar fi schimbarea burdufului,dar nu-l gasesti separat,iar pivotul fiind bun,fara joc,parca nu prea are rost sa-l schimbi.Pana o sa prinda joc,mai merg asa.Nu e o caruta de bani,e 50 ron,dar e cam greu de schimbat...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pt. Stelea - pe bune? spray siliconic ? s-ar putea sa mearga. o sa incerc. merci de "pont"
Pt Superdragos - am fost la un mecanicoios si mi-a zis ca la suprafata e totul ok, nu se vede nimic rupt sau nelelocul lui... sincer ma gandeam sa ma duc dupa nunta pe la Cip poate ne uitam si descoperim ceva pe acolo (asta daca m-o mai primi...)
Pt Andrei - la mine e exact invers - e singura masina (bine...nu am avut decat 4 inainte) care scartie din toata incheieturile. nici dacia nu facea asa.
Sincer...ma batea un gand sa o schimb pe asta (sau sa o vand) si sa-mi iau un Pajero de prin 1996 -2000 eventual inmatriculat Bulgaria. Poate la ala nu voi mai avea probleme ca la Dacie asa...pt ca frontera MEA cel putin (nu vreau sa zic de ale voastre ca nu stiu cum sunt) e un fel de dacie a jeepurilor : ieftina, , corecta pentru banii astia, frumusica , te bucuri cand merge ceva dupa ce repari dar reparatul asta nu cred ca se termina niciodata....
Bine...asta e doar un gand , acu' ca-s cam "ofticat" pe masina dar pana la realizare ... cale lunga. Plus de asta nu stiu pe ce forum mai gasesc eu asa oameni...de asta mi-ar parea sincer rau sa o vand. Nu va laud dar e o pura constatare.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am auzit si eu azi scartaitul de care spune Bogdan. Se rezolva cu putina tavaleala, o seringa si ceva ulei.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bogdan fronteristu' a scris:
Pt Superdragos - am fost la un mecanicoios si mi-a zis ca la suprafata e totul ok, nu se vede nimic rupt sau nelelocul lui... sincer ma gandeam sa ma duc dupa nunta pe la Cip poate ne uitam si descoperim ceva pe acolo (asta daca m-o mai primi...)

Burduful poate fi ciupit doar,si nu se vede.Baga-te sub masina,si cineva sa miste de ea,sus-jos.Pui mana pe pivoti,si se simte imediat are scartaie.Daca nu face asa,pune mana pe capetele de bara,cand se ia stg-dr.de volan.
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
E ca si rezolvat(scartaitul), duminica, dupa(sau inainte) de intalnire. Bogdan decide.
Astept un tel maine si stabilim pt duminica.
Dragos, e posibil ca si una din bucsile de la bascula sa faca pe nebuna, chiar daca nu are joc.
Am patit la fel la ARO, tot benzinar, e stresant rau.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti
am fost azi la facut directia si au descoperit aia (sper)
- joc in pivotii inferiori : 105 lei / buc - cumparat
- semicaseta de directie : 150 de lei - cumparat
- un mic joc in rulmentii stanga fata - din cate stiu sunt conici si ma duc la un mecanicoios sa-i stranga - am dreptate?
O surpriza placuta sa zic asa a fost pretul semicasetei care ma asteptam sa fie vreo 5- 6 milioane. bine...pe original o fi dar...aia e. incerc cu asta.
Dupa ce fac si directia o sa vad daca mai scartie si daca mai merge serpuit si va tin la curent.poate mai foloseste si altora.
Oricum e posibil sa mai scartaie si altceva dar o sa ma duc la Cip si ne uitam noi pe acolo...ori la mecanicoiosul lui ori la altul.
La roata stanga fata cred ca sunt stransi prea mult ca nu se invarte liber, ingradeste un pic si se aude un zgomot ca si cum ar atinge putin placutele de discuri...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am revenit cum am promis. asadar : cui ii mai scartaie masina la cele mai mici denivelari sau cand misti usor de ea cu mana : pivoti dusi - sau pe duca.
joc in directie (mers serpuit) in timpul mersului desi pe loc nu avea joc : la mine era semicaseta de directie cam praf si pivotii .
cam asta a fost
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Destul de sec si telegrafic Evil or Very Mad raspunsul. Deci nu ai fost multumit de "mecanicoiosul "meu Exclamation
Nu ai vrut sa mai stai 15 min Very Happy
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Hmmm...nu te urzica mai Cip. Eram pe fuga. Dupa ce am ajuns acasa l-am sunat pe om si i-am zis ca sunt ffff multumit si ca o sa mai vin la el. Bine..acelasi lucru i-am zis si cand am plecat de acolo. Ideea era ca peste max 1 ora trebuia sa fiu dusuit, imbracat si la biserica ca ma astepta popa... (plus de asta omul mi-a zis ca vii pe la 4:30 de obicei si era 15:50 cand am plecat) Eu cred ca sunt unul dintre putinii dementi care cu doua zile inainte de nunta vin cu masina la reparat... juma de zi. Apropos pt juma de zi de munca(si lucreaza super bine omul, am fost pe la mai multi mecanici ) mi-a cerut 130 de lei...mi-a fost rusine si i-am dat 150 lei dar tot e f putin...a muncit vreo 4 ore si ceva.
I-am zis si lui ca o sa vin pe la voi sa dau un gratar un sprit sa mai vb - nu ti-a zis?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa nu ramana discutia in aer.. am vb la tel detaliile.
Am vb si cu Lucica, dar vroiam sa te aud pe tine. Bafta la pregatiri. Ne auzim.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ca idee, cat va costa manopera pentru schimbarea a 2 capete de bara exterioare?
E a doua oara cand merg cu Frontera la un mecanic pe care nu il cunosc si m-a ars tare rau nu neaparat la buzunar ci la " imagine"... 50lei sa schimbe 2 capete de bara, operatiune facuta in 30 de minute... Ce nasol e sa ai prietenii ocupati si sa te grabesti rau de tot... Mr. Green
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut Andrei.
Sa raspund punctual? Da. Ca idee, cam 25-30 lei pentru ambele, iar ca timp... max 10 min(dureaza mai mult centratul pe elevator al masinii decat operatia in sine).
Dar pentru cine pune cric, da roata jos, depreseaza cap, etc, toate manual, nu e mult 50 lei.
Daca ti se pare asa super usor si super mult 50 lei de ce nu ti le-ai schimbat tu? E simplu si nu necesita decat putina atentie, atat la demontat cat si la montat. In ideea mea e un 'mizilic', dar cand suntem comozi(e si cazul meu, si nu de putine ori) platim.
Sa nu ma iei in nume de rau, dar am spus ce erea de spus.

PS. Atelierul nu e al meu. Sunt prieten cu proprietarul.


@ deci daca s-a lucrat cu cric, erea obligatoriu sa dea roata jos. Nu pentru tine, ci pentru el, sa poata sa depreseze mai usor, sa vada clar ce lucreaza. Intra tu taras sub masina si mai si lucreaza la o piesa sa vezi cum e. Eu unul, si sa vreau nu am loc Evil or Very Mad .
Bafta.
Daca am fost prea dur in exprimare sa nu o iei personal, pt ca vreau sa fim uniti, macar aici Razz .


Ultima modificare facuta de cip077 la Joi 24 Mai, 2012 11:14 pm, modificat de 2 ori in total
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate!
Nu le-am putut schimba fiindca nu le-am putut desface si nu aveam cheile necesare sa fac asta... imi trebuie o trusa serioasa...
S-a lucrat cu cric, dar a dat roata jos... sincer nu stiu de ce... probabil sa lucreze mai lejer sau sa vad eu cat de greu se schimba...
  • hakerul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cine imi recomamnda un mecanic in tm?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:S
Intra tu taras sub masina si mai si lucreaza la o piesa sa vezi cum e. Eu unul, si sa vreau nu am loc Evil or Very Mad .
.

Vorbeste lumea invidioasa ca cica ai burta..Dar nu-i adevarat. Au facut astia masinile prea joase..
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dragutule, mititelule Exclamation


Esti OFF TOPIC Maine daca esti prin zona, va asteptam pe la noi, dar pe lumina sa avem timp de un drum(pe asfalt), si o surpriza placuta(sper, daca sta ploaia). Vb la tel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR