Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare .Am un opel astra h 1,7cdti 16valve din 2005 cu codul motor z17dth si am numai probleme.

1 : i-a fost demontat bordul (deoarece clapeta de amestec a aerului cald cu cel rece era rupta si datorita atractiei gravitationale ea statea pe inchis si baga numai rece )
La montare nu s-a mai tinut cont de pozitia rotilor/ volanului si s-a decalibrat senzorul de la esp si am si ceva probleme de la airbag .Precizez ca nici maneta de semnalizare nu vrea sa mai revina in pozitia de zero cand dau de ea si sunt nevoit sa o dau eu inapoi.
AM SI CATEVA ERORI PT ACESTE PROBLEME:

B0012 - Driver Airbag Squib Circuit (Stage1) High Resistance (0D) - Present
B0012 - Driver Airbag Squib Circuit (Stage1) Open ----------(04) - Not present
C0460 - Steering Angle Sensor not Calibrated --------(4B) - Present
C0460 - Steering Angle Sensor Circuit Malfunction -----(39) - Present
B1012 - Steering Angle Sensor Not Calibrated-----------(00) - Present
B3649 - Steering Wheel Scroll Wheel Left Circuit Open---(04) - Not present
B1020 - Steering Angle Sensor Angle Range/Performance----(11) - Not present.

ALTA PROBLEMA : AM schimbat blocul motor cu unul sh +montat garnitura chiuloasa noua+( injectoare +pompa testate,verificate ) +toate semeringurile , oringurile schimbate filtre+ulei +termostat+antigel + distributie (aproape tot ce era de schimbat )

SI ACUM am eroarea : P1482 - Fan Control 2 Circuit Open- = ecn 148204 (04) - Present )
Din ce am inteles ar fii vreo siguranta sau vrun releu de la ventilator .Precizez ca am luat toate sigurantele de pe masina la verificat si nu este nici una arsa. Azi ma voi duce dupe niste relee sh ca sa elimin si posibilitatea de a fi vrun releu dus.
Masina si cand merg normal cu ea (calm ) imi creste apa direct la 98 grade si intra termocupla apoi temperatura scade la 92 grade si iar o i-a de la capat.

3--- P0500 - Vehicle Speed Signal Range/Performance---(74) - Not present : probleme cu performanta semnalului ce asigura functionarea corespunzatoare a vitezometrului masinii.NU inteleg eu cam ce vrea sa zica userul care a postat acest raspuns la eroarea mea , poate imi explica cineva mai pe larg ce trebuie sa verific.

4----P0234 - Boost Pressure Control Circuit Negative Deviatio (5A) - Present ---aici ecu imi cerea de exemplu 210 kpa iar turbina dadea 215 sau ceva de genul la turatia de 2000rpm tinuta constant. Azi sper sa fac rost de o electro valva turbo si sa o inlocuiesc pe a mea. dupa vad daca sunt nevoit sa umblu si la turbina , geometrie variabila ...(sper sa nu.)

As avea nevoi de putin ajutor din partea celor ce au avur, au si stiu ce ar mai trebuii sa verific la masina.Astazi sper sa intru iar in posesia interfetei op-com caci am dat-o cuiva si data a fost.
VA MULTUMESC .RAZVAN
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eroare deviere volan ( trebuie facut calibrare cu op com) , senzor viteza - eroare vad ca nu e prezenta ( lasa asa pana apare ),si electrovalva turbo .In mare vad ca singur ai raspuns ce ai intrebat.De fapt care e problema?
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu cum sa recalibrez senzorul la esp...de desfacut airbagul de la sofer ma va ajuta un prieten ( ca sa pot curata contactele de pe acolo) si decat sa dau 100 ron decat pt calibrare si sa imi dea niste erori (cu tech 2) mai bine incerc eu cam tot ce pot.

Intrebare : dupa ce (in caz ca gasesc pe cineva care stie sa calibreze esp ul cu op-com ) si il calibrez imi va reveni maneta de semnalizare inapoi singura.
Ps: acum plec dupa acele 2 relee si poate reusesc si cu electrovalva.
Cu stima Razvan.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
care relee si despre ce calibrare esp vorbesti.Incerci sa expui mai multe idei intr-o singura fraza si nu prea se intelege
Skip ads

  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
SI ACUM am eroarea : P1482 - Fan Control 2 Circuit Open- = ecn 148204 (04) - Present )
Din ce am inteles ar fii vreo siguranta sau vrun releu de la ventilator .Precizez ca am luat toate sigurantele de pe masina la verificat si nu este nici una arsa. Azi ma voi duce dupe niste relee sh ca sa elimin si posibilitatea de a fi vrun releu dus.
Masina si cand merg normal cu ea (calm ) imi creste apa direct la 98 grade si intra termocupla apoi temperatura scade la 92 grade si iar o i-a de la capat.

mi-a spus cineva ca as putea avea si vrun releu stricat si daia sa imi genereze eroarea de mai sus.Daca este vrun releu care sa fie in legatura cu ventilatorul asta nu stiu.

Am luat si electro valva si toate releele ce pot si pe un UEC de la astra h -z17dth.

" care relee si despre ce calibrare esp vorbesti.Incerci sa expui mai multe idei intr-o singura fraza si nu prea se intelege"

vORBESC DESPRE CALIBRAREA ESP ULUI CARE STA APRINS IN BORD CU AJUTORUL OP-COM..SE POATE FACE CU OP-COM .?Daca da , imi poti explica cum ? (in cazul in care nu este ff complicat.)
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca iti completai ca lumea locatia vedeam si noi de unde esti si te indruma careva la vreun coleg mai priceput....Dar prahova are mai multe orase,asa ca....
In alta ordine de idei poate colegul@StefanTolos e mai aproape de tine si sunt sigur ca te poate ajuta cu opcom si ce mai e nevoie!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mai nou, nu ai cum sa completezi orasul. Pe vremuri se putea, in schimb acum pui judetul si atat. Si mie mi-ar placea sa pun Tirgu Mures, dar nu am cum.

Referitor la subiect, raspund cu un OFF TOPIC he he.

Merge omul la doctor si ii spune:
- Daca apas pe picior, ma doare; daca apas pe burta, ma doare; daca apas pe piept, ma doare etc...
- Domnule, eu cred ca aveti degetul rupt.

Oare nu un singur lucru da peste cap toate pe la tine? Very Happy
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca e asa imi cer scuze,chiar nu stiam.....Si e un "bug" destul de grav,pentru ca asa stiam toti care de unde e si cine e cel mai apropiat care il poate ajuta!
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu e bug, din cate am inteles, mai demult puteai sa scrii din taste locatia si unii mai destepti scriau tot felul de tampenii. Asa ca sefii, au hotarat sa puna judetele pe care sa le alegi. Ar fi fost prea multe orase de trecut in sistem, banuiesc. Too bad.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ploiesti prahova.

Maine daca am unde sa ridic masina si sa ma bag sub ea o sa schimb electrovalva.
Am localizat-o ,am vazut cat de greu sa pot scoate furtunele de pe cea pe care o voi monta.
Sper sa am noroc si sa nu fiu nevoit sa le tai.
Referitor la erori , este ceva tutorial de reglare esp cu op com .? eu nu stiu sa existe.
Va multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei poti merge in Tatarani la colegul [editat].
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Acum am montat electrovalva sh pe masina si i-am dat o scanare cu op-com .
revin cum erorile care le mai am .
Skip ads

  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare .Nu mai pot edita postul anterior asa ca sunt nevoit sa fac altul.
Acestea sunt erorile dupa schimbarea electrovalvei turbo
-P0234 - Boost Pressure Control Circuit Negative Deviatio (5A) - Present . NU mai apare in lista de erori pe care o mai am , deci rezulta ca a fost electrovalva dusa (am gasit urme pe ea , a fost desfacuta se pare )



De cand am postat imagine din acest post am mers cu masina si imi limiteaza turatia motorului la 3000 rpm.Din ce am inteles ar intra in limp mode si daia nu mai trage.Precizez ca nu mereu nu mai vrea sa treaca de 3000rpm .
Am mers 4 km cu treptele 1-2-3 si turata pana in 3800 si deodata mi-a limitat la 3000.
Ce as mai putea verifica , schimba ?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Maneta de semnalizare nu revine din cauza montajului, cand pui volanul trebuie sa fie pe mijoc.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
voi incerca sa dau jos airbagul si sa o repozitionez.pana atunci iar mi se limiteaza la 3000 rpm masina uneori .
Aveti idee ce ar mai trebuii sa verific.?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
...legat de SAS, cred ca in momentul demontarii s-a desfacut CIM-ul si a sarit rotita cu senzor.
Nefiind pozitionata corect sau deloc, nici maneta de semnalizare nu mai revine.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
DECI ..acum am venit de la Marius.
CIM-ul meu era dus . AM cumparat unul sh si a fost facuta calibrarea ,si curatarea mufei de la airbag sofer.

Acum am ESP ul functional si calibrat si am scapat de 2 probleme.
Sper ca pe viitor sa nu mai am parte de ele.

Multumesc lui Marius pt ajutor .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR