Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • Dobre Mihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Abia m-am inscris in clubul opel si as vrea sa ma ajutati cu o problema la sistemul de inalzire. Mai exact nu imi face destula caldura. Butonul care se regleaza la rece si la cald se blocheaza cand dau la rece(nu merge sa il rotesc pana la capat, se opreste cam la 3 sferturi) iar la cald se roteste pana la capat. Masina baga caldura dar aerul este caldut nu cald si la iarna nu cred k o sa mai faca fata nici la dezaburire.
Opel Astra Coupe 1.8 16v, an 2002

Multumesc. Astept raspunsuri! Smile
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa nu se desfaca destul clapeta care acopera radiatorul de caldura.
Va trebui sa desfaci tot bordul.
Sau e posibil ca si comenzile sa nu mearga bine.Desfa consola si vezi ce ai acolo.
  • Dobre Mihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ok, mersi de ajutor.
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut Mihai. Ti s-a desprins cablul care iti actioneaza acele clapete. Este in spatele panoului de comanda si este prins cu o clema pe acel panou. Desfa consola centrala si vei vedea ca acel cablu nu mai merge pana la capat datorita acelei cleme de prindere. A patit-o si un prieten de-al meu.
Skip ads

  • Dobre Mihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut,

intradevar imi iesise cauciucul care este peste cablu de reglaj si clema tinea doar cablu si nu imi permitea sa il rotesc pana la capat. mersi pt raspuns.
As mai avea o intrebare in legatura cu kitul de distributie pentru opel astra coupe 1.8 benzina 2002, ce marca ma sfatuiti sa folosesc? am gasit pe unix un kit de la bosch la 500 ron cureaua si rolele. (rola ghidare (2x), rola intindere, cure distributie dinti: 162 Latime: 20 contine role: 3)
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Poti merge si pe optiunea cu role Inna, curea Gates sau Contitech. Sunt la fel de bune.
  • crisstyan28

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna,
Sper sa gasesc un raspuns aici ca nu mai stiu ce sa mai schimb Sad
Am un astra g Y20dth, si de anu trecut mi-a facut figuri cu caldura, apa crestea normal la 90 dar caldura deloc. Am dus-o la un mecanic care mi-a schimbat termostatu, dar nici un rezultat. Mi-a zis ca face presiune in borcan si e de la qiuloasa, am dat-o jos am dus-o la rectificat, am schimbat garnitura si toate garniturile ce mai erau noi, prezoane noi si surpriza tot nu am caldura Sad(. Azi am dus-o la alt mecanic si mi-a zis ca furtunele is calde pana la calorifer, mi-a desfacut caloriferul si a observat ca la electrovalva e rupta valva ce dirija caldura, a blocat-o pe un sens ca a zis ca trebuie sa bage caldura , dar nici un rezultat , apa lucra la 90 dar nimik imi da umpic dezmortit in partea la sofer dar in dreapta e rece, ce poate fii daca ma puteti ajuta...acum mi-a zis sa cumpar alt calorifer ca poate ala sa infundat cum nu a facut circuitul inainte Sad( astept un raspuns.
Va multumesc
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. O mare parte a caloriferului este infundata, iar mica parte neinfundata este responsabila cu bruma de caldura de pe partea soferului. Din experienta iti spun ca il poti da jos si il poti desfunda. Cu multa rabdare, solutii de curatare si presiune de apa/aer.
Succes !
  • crisstyan28

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Gata am cumparat un radiator nou cu 350 ron ca cele ieftine nu potriveau si am caldura in sfarsit, va multumesc pt. sfat si daca mai am vreo problema mai intreb pe aici Smile
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu ai pentru ce. A fost placerea noastra sa te sfatuim.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR