Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Brasov1936

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
SPUNEA CINEVA MAI SUS CA BORA E MAI SLABA CALITATIV CA GOLFU SI TOTUSI AM INTELES CA BORA ESTE SUPERIOARA GOLFULUI DOVADA O FAC PRETURILE BORA FIIND MAI SCUMP CA UN GOLF 4,IAR DE OPEL ,OPELUL E BUN DAR AM INTELES CA ACUM VA FII CUMPARAT DE CEI CE FAC MASINI SA TINA PUTIN ,PACAT .OPELUL ADEVARAT A DISPARUT A MAI RAMAS DOAR NUMELE!
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si daca o sa fie cumparat de aia ce treaba are? Masina a fost fabricata si chiar scoasa din productie.
  • Brasov1936

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
NU o spun in nume de rau ,dar ma refeream ca brendul incet incet nu va mai fii masina aia nemteasca autentica:!
  • ionut_gry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
caposesor de opel vectraC 2003 y20dth si fost posesor de bora 1.9 alh 2005, vreau sa spun ca bora era mult mai fiabila la motor(incluzand turbina, pompa de injectie, injectoare, etc.). la consum nu poti sa compari cu nimic din gama 1.9-2.0, am avut motorul ALH pe bora si cu mers regulamentar 110 in afara, 70 in localitati, pe un drum ploiesti bucuresti mi-a scos 3.9 l/100km.
acum la opel ce s a va spun in 10 luni de zile am reparat de 2 ori pompa de injectie, acum 10 luni partea electronica si acum partea mecanica. costurile sunt ridicate in jurul sumei de 300-400 euro. la consum niciodata nu mi-a scos la drum lung sub 5.5 mers legal. in Bucuresti imi consuma 9.0-9.2, iar bora in bucuresti nu sarea de 8.
opelul vine cu o placere mai mare de a-l conduce, in sensul ca te simti foarte bine la volanul ei, mai stabila decat bora dar muuuuuult mai proasta la articulatii, la bora in 3 ani nu am schimbat decat bieletele antiruliu, la opel intr-un an amortizoare spate, rulment, cap de bara fata dreapta si acum o sa trebuiasca sa ii schimb toate bucsele spate ca bate rau. opelul vine cu optiuni multe, gen piele perforata, navigatie mare color, incalzire in scaune, xenon, 8 airbag, magazie de cd-uri+cd player, cotiere fata spate, etc.
bora nu avea decat 2 airbaguri cd player computer de bord.
marele dezavantaj al borei era faptul ca era luata din romania si nu avea taxa platita, daca o avea platita nu o dadeam. deci fiabilitate+consum bora
stabilitate si placere opel. numai bine
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca posesor de 7 ani de astra g 2001 iti spun cu mana pe inima ca in acest timp am schimbat doar 2 bucsi si un cap de bara, totul era original pe ea.
Consum minim reusit 3.6-3.7 Targoviste-Bucuresti.
In acest timp am mai schimbat pompa de apa, alternatorul, debitmetrul(asta l-am schimbat degeaba) si calcu de injectie.
Motor Y17dt cu remap la +100cp de aproape 2 ani.
  • ionut_gry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si calculatorul pompei de injectie cred ca te-a costat destul de mult, pe mine m-a costat 300 euro sa il repar cu garantie 6 luni. Oricum asta e buba motoarelor 1.7, 2.0 si 2.2 de la opel: au pompa de injectie f. Sensibila. Placerea de a conduce un opel vectra e mult mai mare, dar, ca orice placere, costa.
Citisem un articol pe 4tuning cum ca modelul astra g a iesit cea mai fiabila masina din clasa ei, de-a lungul anilor, batatnd golf 4, focus, etc. Numai bine.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate o sa razi dar m-a costat 300 lei cu calcu vechi la schimb asta acum 4 ani aproape...oricum si acum tot pe acolo e pretul poate chiar mai mic
Si vezi ca nu e acelasi lucru cu pompa de injectie.
Bafta
  • ionut_gry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Okay, scuze. Eu asta am reparat la mine. Si atat a facut. Oricum e mai bine, avand in vedere ca o pompa la amana a doua la dezmembrari e 500-700 euro. Sau noua peste 1000 si mult. La fel socrul meu are un opel astra, luat de nou, dar 1.4 twinport, 90 cp. Merge super, a schimbat placutele originale la 75000 km, si anvelopele tot din fabrica la 80000. Cureaua de la accesorii si in rest nimic. Acum are 150000 si banuieste un rulment pe spate dar care nu necesita schimbare urgenta.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Altfel pun problema.
Nu mi-as da Astra G pe care o am acum, pe o Bora oarecare.
Pana la urma, Bora nu e altceva decat un Golf 4 sedan cu faruri patrate.
Daca se putea cumpara Bora la acelasi pret cu Astra G, as fi cumparat Bora.

Poate ca o versiune Bora cu full option, arata mai bine ca o Astra G tot cu full option, dar si pretul cand era noua era mult mai mare decat Astra.
Sa nu uitam preturile atunci cand e noua o masina, cand e veche, se schimba lucrurile, inclusiv un Golf4 chel, era mult mai scump ca o Astra G.
De stricat se strica toate, ca e Audi, BMW, sau oricare, atunci conteaza cat costa reparatia si pentru orice chitibusarie trebuie sa mergi la Service Auto.
La Astra se poate si altfel.
  • avocado

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2013

  • Mesaj Privat
aquagen a scris:
De stricat se strica toate, ca e Audi, BMW,
La Astra se poate si altfel.


Adica Astra nu se strica?
  • cont-sters-66685

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa mergi pentru orice fleac in service.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR