Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca este cam devreme ca deschid acest topic dar il deschid de acum pentru ca atunci cand va veni timpul nu o sa am timp sa cer pareri sa caut detali si etc.
In vara mai precis in Aprilie - Mai o sa imi achizitionez si eu o masina mai nou,renuntand la Vectra B 96` X16SZR.
Am mai citit si pe alte forumuri si am tras niste concluzi,am sa precizez modelul de masini si ce am auzit de ele.
1: Bmw E46 320D model Facelift , imi este putin cam teama pentru ca are tractiune spate si iarna este cam greu de mers cu el,alti posesori de Bmw-uri spun opusul ca merge foarte bine,mai bine decat una cu tractiune fata asta daca ai EPS si Control al Tractiuni.
2: Vw Passat B6,imi place foarte mult exteriorul,insa interiorul mi se pare ca ar fi cam demodat,am auzit ca la Passatul model facelift 2002 in sus s-a folosit aceasi platforma ca la primul passat,schimbandui decat design-ul exterior putin,iar la motor i-au mai adaugat ceva CP in +.
3: Skoda Octavia II,am un coleg de servici si din cate mi-a zis este foarte buna,fiabila,puternica,economica si la consum cat si la piese.
4: Si ultima pe care cu siguranta o sa cumpar acest model Vectra C GTS modelul Facelift,1.9 TDI de 120CP mi se pare destul de bun motorul pe drumurile noastre...
Precizez motoarele le vreau pe Diesel de 1.9 sau 2.0,in rest nu ma intereseaza benzina sau alte motoare mai mari la Diesel.
Astept pareri si sfaturi despre fiecare masina pe care am specificat mai sus...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alin, BMW clar daca iti doresti sportivitate, tinuta de drum si pozitie la volan. Cum te cunosc foarte bine si stiu ca nu esti interesat de sportivitate, cum am mai vorbit, ti-as recomanda Skoda Octavia II 1.9 TDI ca e cea mai buna alegere. Avand in vedere ca ai ceva de mers pana la strada principala o sa ai probleme cu BMW-ul iarna. VW Passat B6 1.9 TDI e Ok dar vei regreta de fiecare data cand vei urca in el si vei auzi cum rontaie motorul. Diferenta de insonorizare si performante fata de Passat-ul CC de 2.0 TDI 170 CP e de la cer la pamant. Opelul cade pentru ca e masina de conceptie mai veche si te vei plictisi de ea peste 2-3 ani si nu vei mai obtine un pret bun pe ea.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca as alege Skoda Octavia II as opta pentru 2.0 TDI de 140CP(din cate stiu) cu 6 Trepte.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ne-ai expus 3 masini cu ce au si nu au fiecare, dar nu ne-ai zis si ce vrei tu de la o masina.... Bmw e scumpicel la intretinere, motorul ALH stii si tu, cred, ca e printre cele mai de top atat ca si consum cat si ca fiabilitate, iar pe vectra c nu l-am suportat niciodata datorita pozitionarii aiurea a ECU. Nu am putut intelege niciodata de ce au pus unde au pus calculatorul ala afurisit...
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Esti constient ca Octavia II nu are ce cauta in acest versus, nu?Ea apartine clasei compacte, pe cand Vectra, 320Dul si Passatul sunt din clasa medie.Poate ca pare ea mare la exterior, dar vei vedea diferente majore cand te vei urca in interiorul fiecareia si vei vedea clar niste diferente, incepand de la spatiul din habitaclu si pana la calitatea imbinarilor si a materialelor.Referitor la BMW, nu ma pronunt, este o masina foarte bine gandita, sportiva si care pare sa nu mai imbatraneasca indiferent cati ani ar trece, doar ca nu mi-as lua una fiindca nu ma reprezinta.Cu toate acestea, Skoda si VW nu-mi sugereaza nimic, masini sobre si anoste preferate de fosti secretari de partid, preoti si pensionari.Daca vrei probleme si nu stii cum sa ti le faci, te invit sa vizitezi site-ul fan al marcilor sa vezi acolo probleme la 2.0TDI.
Vectra C GTS este o masina frumoasa, spatioasa, dotata mai mult decat decent in majoritatea cazurilor, iar motorul 1.9CDTI de 120CP 6+1 in 8 valve este fiabil, consuma putin, este mai potent decat posibilul 1.9TDI pe care l-ai putea lua de la VW/Skoda si mult mai putin problematic decat 2.0TDI de 140CP.
Atentie totusi la ambreiaj si volanta inainte de achizitionarea unei Vectre, e singura problema majora la Z19DT.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Ne-ai expus 3 masini cu ce au si nu au fiecare, dar nu ne-ai zis si ce vrei tu de la o masina.... Bmw e scumpicel la intretinere, motorul ALH stii si tu, cred, ca e printre cele mai de top atat ca si consum cat si ca fiabilitate, iar pe vectra c nu l-am suportat niciodata datorita pozitionarii aiurea a ECU. Nu am putut intelege niciodata de ce au pus unde au pus calculatorul ala afurisit...

Vreau sa fie spatioasa gen Vectra C sau Skoda Octavia
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Esti constient ca Octavia II nu are ce cauta in acest versus, nu?Ea apartine clasei compacte, pe cand Vectra, 320Dul si Passatul sunt din clasa medie.Poate ca pare ea mare la exterior, dar vei vedea diferente majore cand te vei urca in interiorul fiecareia si vei vedea clar niste diferente, incepand de la spatiul din habitaclu si pana la calitatea imbinarilor si a materialelor.Referitor la BMW, nu ma pronunt, este o masina foarte bine gandita, sportiva si care pare sa nu mai imbatraneasca indiferent cati ani ar trece, doar ca nu mi-as lua una fiindca nu ma reprezinta.Cu toate acestea, Skoda si VW nu-mi sugereaza nimic, masini sobre si anoste preferate de fosti secretari de partid, preoti si pensionari.Daca vrei probleme si nu stii cum sa ti le faci, te invit sa vizitezi site-ul fan al marcilor sa vezi acolo probleme la 2.0TDI.
Vectra C GTS este o masina frumoasa, spatioasa, dotata mai mult decat decent in majoritatea cazurilor, iar motorul 1.9CDTI de 120CP 6+1 in 8 valve este fiabil, consuma putin, este mai potent decat posibilul 1.9TDI pe care l-ai putea lua de la VW/Skoda si mult mai putin problematic decat 2.0TDI de 140CP.
Atentie totusi la ambreiaj si volanta inainte de achizitionarea unei Vectre, e singura problema majora la Z19DT.

Am optat si pentru Skoda pentru ca m-am urcat in ea si am condus dar foarte putin.
Vreau un motor de 1.9 sau de 2.0 Diesel dar cu 6 trepte...
Daca o luam pe alta parte toate masinile au probleme si mai trebuie din cand in cand bani bagati ca sa te poata tina.
In vectra nu m-am urcat sau sa conduc asa ca nu ma pot pronunta,din cate am citit pe forum este foarte stabila,motorul este destul de fiabil.
Asa as mai putea adauga si Mazda 6,Volvo S40 modelul de 2005,Audi A4 B6.
Mazda: imi place foarte mult exteriorul dar nu sunt convins de producatori si cred ca tot la masina nemteasca o sa raman.
Volvo: Am un vecin care are S40 model de 2002 si este foarte multumit de ea,1.9. A trebuit sa cumpere un singur far pentru ca a avut un mic accident si pretul la achizitionare a fost cam piperat mi se pare(450ron decat farul fara xenon sau mai stiu eu ce).
Audi: Mi se pare la fel de bun ca BMW 320...numai ca are aceasi problema(consum este cam maricel si pretul pieselor).
Skoda de 1.9 105cp 5 trepte mi se pare cam puturoasa pentru ea si cred ca cel mai potrivit ar fi 2.0 140 cp cu 6 trepte.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
2.0 tdi de la vag e cel mai problematic motor dintre toate....eu zic sa uiti de el.
din celelalte probabil as alege z19dt, cu un remap il duci la 160cp daca ai chef de alegatura.
Skip ads

  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
#mad2max: de ce este cel mai problematic?
Z19DT presupun ca vorbesti de Vectra C 150cp?,mi se pare cam multi cp pentru drumurile noastre si eu nu i-as face remap pentru ca nu prea conduc sportiv. cel de 120 mi-ar fi indeajuns.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
z19dt are 120cp si se remapeaza in 160cp...z19dth are 150cp si se remapeaza in 200cp.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
problematic e tdi-ul de 2.0 de 140 cp. Am inteles ca ar avea blocul mototr de al...
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca problema are si vectra C cu volanta care am vazut si auzit ca este destul de scumpa.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cu volanta cu masa dubla vei avea probleme la toate diesel de dupa 2004.nu conteaza marca.am vazut bora de 70 k km cu volanta picata.avantajul la vw ca poti face conversie pt volanta cu masa simpla.
320d-ul cred ca e in clasa cu octavia 2.cu un plus de spatiu pt octavia. bmw-ul are plus imagine,sportivitate dar minus piesele mai scumpe fiind o marca premium.
dintre toate eu as merge pe octavia 2 sau vectra c facelift z19dt adica cel de 120 cai
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am coleg de servici si are skoda octavia 2 2.0 tdi 140CP 6 trepte si i-am cerut parerea despre modelul 1.9 105 CP si i-am specificat ca cel de 2.0 i se duc injectoarele si ca costa foarte mult...el negand si spunand ca se potrivesc injectoarele si de la 1.9 cea ce nu prea cred...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pana acum ai enumerat asa: BMW 320D/E46; VW Passat B6 de 2.0TDI/140CP; Skoda Octavia II motoare de 1.9 si 2.0; Vectra C diverse motoare; Mazda 6; Volvo S40; Audi A4 model B6. Se pare ca-ti place dieselul, deci...sa scapi de un gand, cu toate vei avea probleme, ca vor fi injectoarele, ca vor fi galerii de admisie, turbina, EGR, injectoare, volante cu masa dubla...n-ai cum sa ratezi. Odata ce stim lucrul asta si in functie de buget...apropo, n-ai zis nimic de asta, eu nu prea vad de ce nu te orientezi direct la cele scumpe din masinile de mai sus. Sa-ti dau un exemplu ca sa ma intelegi mai bine, de ce-ai lua o Skoda Octavia 2.0 TDI de 140CP, daca poti lua un Passat tot 2.0 TDI cu acelas motor si daca tot sti ca la ambele, probabil in viitor va trebui sa le schimbi injectoarele...macar, pana la reparatie sa te plimbi cu masina mai de clasa. E valabil si pentru restul...
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
#sorindf2000: ma incadrez in 6000-7000 maxim,stiu ca nu voi scapa de probleme...dar nu vreau ca atunci cand va cadea ex: un injector sa coste decat 1 singur 20 mil, asa cu 20 mil iau o volanta foarte buna pentru vectra C.
daca te referi la VW passat la cel de 2007 mi-am luat gandul pentru ca stiu ca acelea chiar au probleme cu injectoare la un anumit tip de motor.
2.0 tdi de 140CP 6 trepte daca nu ma insel...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok...ai 6000, maxim 7000 de euro. Nu crezi ca sunt cam putini pentru o marcile de masini pe care le-ai enumerat si mai ales diesel care sa mai si fie in mintile lui...? Daca tu zici ca sunt suficienti bani...atunci e ok...pana la urma urmei e alegerea ta, eu doar ti-am zis ca la probleme n-ai cum rata unul sau mai multe defecte la aceias masina, deci aici oricat ai vrea, n-ai ce face, iar pretul la piese...nici nu te mai gandi, fa-ti asa pentru tine o mica lista cu defectele cele mai uzuale ca ti-am enumerat eu cateva mai sus si apoi vezi si cam cat costa piesele, oricum, destul de mult pentru fiecare in parte.Apropo, sa sti ca este fix acelas motor cel de 2.0TDI/140CP de pe Skoda Octavia sau Passat.
Oricum, parca mi se pare mie ca inclini spre Vectra C...aici e treaba clara, gasesti pe forum tot ce vrei...si bune si rele Smile
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deja am facut lista cu probleme,pretul la piese, ce are in + si ce are in - fiecare masina...
vectra c/skoda octavia si VW passat imi plac foarte mult.
Vectra C as scapa mai repede de piese pentru ca mai gasesti si pe la dezmembrari de anglia(un far,o grila,proiector ceva de genu dar nu includ si piesele de motor pentru ca nu vreau sa pun piese second pe masina,poate nimeresc o piesa care este mult mai proasta decat a mea).
Am mai citit despre Skoda 1.9 TDi 105 CP ca ar fi acelasi motor ca VW passat de 2007,este adevarat? a condus cineva sau daca a avut parte de acest motor pe una dintre masini si rog sa posteze pentru a-mi face o idee.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa aleg, as alege VectraC 1.9 120CP. Motorul e onest, volanta se rezolva si tine 150mii de km daca nu o arunci din pod, spatiul interior este mare, arata bine, e confortabila, e putin subviratoare dar se rezolva cu anvelope bune 215/55/16. Celelalte variante au prea multe minusuri ca sa le iau in seama.

P.S. A mea are 98mii de km, din care 90mii de km cu remap la 200CP si volanta tine inca fara probleme.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai e simpla problema. Cu 6000-7000 euro poti lua o Vectra C facelift destul de noua, implicit putin kilometrii. Pana la anul cred ca deja te poti uita la Insignia daca mai suplimentezi putin bugetul.
La restul marcilor cu acelasi buget pierzi minim 2-3 ani.
Avantaje la Vectra, intretinere ieftina, piese din stoc la toate cosmeliile cu produse auto, la dezmembrari deja gasesti elemente de caroserie pe culoare si mai pot continua.

Daca vrei imagine, trage un ochi la SAAB, Volvo, Jag, ceva asiatice sau chiar americane.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR