Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
va salut si va doresc un an nou fericit
am un abonament la Vodafone cu trafic internet inclus,am depasit cat aveam mega inclusi in abonament dupa care am fost taxat cu tarifele lor astronomice pentru trafic suplimentar in valoare de 172 de euro,bani pe care nu sunt de acord sa-i platesc deoarece serviciul cost control nu se actualizeaza decat de 2 ori pe zi deci daca eu vedeam ca am cost suplimentar nu faceam acest cost suplimentar ci ma opream
ce pot patii in aceasta situatie daca numai platesc abonamentul sau daca platesc doar pretul abonamentului care este de 11 euro fara sa platesc acei 172 euro din trafic de date facuti ?
mentionez ca am achizitionat si telefon subventionat odata cu incheierea contractului cu ei si mai am 12 luni de perioada contractuala
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu cred ca poti face ceva. Chestiile alea cu actualizarea si costul suplimentar sunt foarte bine stipulate in contractul pe care l-ai semnat(cel putin asa imi aduc aminte ca era la Orange si banuiesc ca si la Vodafone e la fel).
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca scrie in contract negru pe alb ce se intampla in momentul in care refuzi sa mai platesti...ceva cu...actionat in justitie pt recuperarea datoriilor...etc....etc. Deci stai linistit...n-au ce sa-ti faca...mai mult decat scrie in contract...Wink
PS. ce scuza ai gasit si tu...cost control nu se actualizeaza decat de 2 ori pe zi si din aia ai ajuns la factura de 172 euro/luna...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca trebuia sa fi avertizat la momentul in care te apropiai de limita sau o depaseai. Cel putin la orange asa e. SI noua ne-a venit 140 euro pt net (l-am folosit la tableta) si cu faza cu anuntarea la depasirea limitei le-am dat peste nas, si nu au avut ce face, reducand din suma aia astronomica pana la suma de abonament Very Happy. Citeste bine contractul si optiunile incluse in abonament.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu poti plati doar abonamentul( factura este in total nu pe bucati)
Consecinte: Ce scrie in contract( nu vor pierde ei niciodata) + poprire pe salariu etk etk etk.
Motivul invocat , datoratica cost control, cade. Se verifica de doua ori pe zi, adica in peroada aceasta sa zicem 12 ore=170E?..
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel cei 170 euri sunt fara tva. Eu am cumparat in 2004 apartamentul in care stau acum, primesc constant de la orange scrisori adresate fostului proprietar cu amentintare de executare silita pt neplata factura vreo 500 lei.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@sever iulian- din 2004 ai cumparat apartamentul si inca primesti somatii de plata Smile binenteles doar pe adresa si nu pe numele tau
din ce am citit si am vorbit cu persoane aflate in aceeasi situatie care nu au platit abonamentu (de 4 ani) nu ca in cazul tau de aproape 10 ani inca nu au fost executati silit
daca tu inca primesti somatii cu executare silita si inca nu a fost executat silit fostul proprietar al apartamentului @sever iulian inseamna ca si eu pot sta linistit inca 10 ani de acum inainte Smile)

in principiu am cerut o plata esalonata asta este am facut-o am facut-o cu toate ca nu ma consider vinovat ci mai mult inclestat in viciile contractuale cum sunt la noi in Ro de altfel dar daca nu o sa imi fie accceptata aceasta varianta nu o sa am posibilitatea de plata sub nicio forma
cat despre poprire pe salariu doar in cazul imprumuturilor bancare se face poprire pe salariu @pustiu_pst
sa imi spuna mie oricine de pe tot forumul care a incheiat vreun contract cu vreuna din companiile de telefonie mobila din Ro si i-a cerut adeverinta de salariu ... si daca n-am nici salariu ce imi mai popresc Smile)

nu sunt rauplatnic asta sa se inteleaga de la capul locului ma consider doar o victima ale cauzelor si viciilor contractuale ale acestor mahari imputiti care paraziteaza pe spatele nostru
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cam ciudata intamplarea... chiar daca e cum zici (ca se actualizeaza de 2 ori pe zi cost controlul), sa ajungi la 170 euro numai traficul... exagerat de mult... si nu cred ca puteai face asta intre cele 2 actualizari... DAR, primesti notificare pe telefon cand esti aproape de a termina traficul la una din optiunile alese la incheierea abonamentului... concret (imagine din pagina de web la cost control):


am primit notificare pe telefon cand am ajuns la 72MB consumati din optiunea de 80MB (a 2a optiune din imagine) ... sigur primeam notificare cand ma apropiam de limita altei optiuni...
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai cum sa nu faci cost suplimentar baban cand au 20 euro/mega downloadat ..... hoti
nu e problema intrun fel sau altu o sa rezolv situatia
multumesc si pentru sustineri si pentru judecati si pentru raspunsuri
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
[quote="blackshaddow cat despre poprire pe salariu doar in cazul imprumuturilor bancare se face poprire pe salariu @pustiu_pst
[/quote]

Lucrez in domeniu deci...nu esti singurul. Poprire se infiinteaza si pe impozit neplatit, amenzi, etk..
Nu incasez salariu, dar ceni vor intra odata si odata si atunci, hop...
Nu te baya pe ce nu cunosti.
Rept lucrey in domeniu deci nstiu mai multe si iti recomand sa nu te culci pe aceasta idee...ca nu patesti nimic...
Da ani si ani, dar poate v+a venii peste 10 ani cand nu vei mai avea un leu un buyunar si v+a fi extrem de greu atunci.
Bafta!
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
dar mai este o chestie, si anume perioada in care poti fi dat in judecata pentru recuperarea sumei de bani, care este de trei ani mi se pare, insa nu bag mana in foc. ceea ce inseamna ca la trei ani de la expirarea abonamentului nu iti mai pot face nimic daca nu au facut deja.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nici nu cred ca se mai complica cu judecata si alte minuni de genul... am observat in ultima vreme ca se practica "vandutul" datoriei catre firmele "legale" de recuperari... si incep aia cu stres si amenintari si scrisori de la avocati "imaginari"...
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@Cipiotul-exact asa se intampla mi-au confirmat persoane in acea situatie
@pustiu_pst - lasa-mi in privat te rog un numar de telefon as vrea sa vorbesc mai multe detalii cu tine te rog
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Chestia cu 500 ron sa nu fie altceva,exemplu un anume abonament ,cu achizitie de termial telefonic la pret redus,care se transforma inainte,in momentul incetarii/cancelarii abonamentului in obligativitate de plata a 200 usd,mai tarziu 200 euro catre firma de telefonie,reprezentand diferenta de cost a terminalului, plus abonamentul pana la termenul stabilit in contract.Acum am inteles ca a cazut respectiva obligativitate.In ceea ce priveste plata serviciilor de care te-ai folosit deja,cum este cazul tau,aici nu prea ai cum sa te eschivezi.Ei ti-au vandut un produs pe baza unui contract foarte bine stipulat,in care in mod sigur sunt negru pe alb conditiile si obligatiile scrise,termenii si costurile de plata per megabit dupa terminarea celui inclus de trafic,semnat de tine,fila cu fila.Te-ai folosit de serviciu,acum platesti.Neplata oricarui serviciu nu se uita,nu se iarta.Mai nou ,acum sunt firme de recuperare a creantelor,bancare,serviciu telefonie,furnizori energie electrica (ce ai spune in cazul asta,folosind x radiatoare termice,ca nu ai fost avertizat de cost prea mare?..),furnizori de energie termica,etc. ,care au timp sa-si bata capul cu tine prin instanta, si care in mod categoric castiga,tu folosindu-te de respectivele servicii.Apoi urmeaza ori recurs din partea ta(doar pentru a prelungi agonia...)ori executare.Am intalnit in tribunal,pe cand ma judecam cu politia cta. ,cazuri judecate in instanta pentru sume infime,ori pentru simple ambitii a unora de a-si apara dreptul.Plata esalonata este o alegere buna.Cel putin ai avut ceva de invatat,in primul rand ca este prea multa culoare in oferte,apoi ...totul are un sfarsit,pana si traficul nelimitat.

Am patit ceva similar cu Orange prin 2003,abonament cu trafic ,5 mega inclus,la care tipul i-mi garanta ca nu am cum sa-l depasesc,folosind mail prin outlook.Nu mi-a spus ca in strainatate nu-mi intra nimic,sau ca limita minima in conectare per sesiune (notificare,etc)este de 200kb in unele retele,chiar daca mail-ul are 6 kb.Si ,uite-asa,am avut prima luna acasa pe factura 100 usd,apoi luna urmatoare 800 usd.Urmatoarea luna am rupt SIM-ul ,sa nu ma mai tenteze...Si...am platit,pentru ca in contract era stipulata chestia,dar eu nu l-am citit cuvant cu cuvant...Asta este!...
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:[quote="blackshaddow cat despre poprire pe salariu doar in cazul imprumuturilor bancare se face poprire pe salariu @pustiu_pst


Lucrez in domeniu deci...nu esti singurul. Poprire se infiinteaza si pe impozit neplatit, amenzi, etk..
Nu incasez salariu, dar ceni vor intra odata si odata si atunci, hop...
Nu te baya pe ce nu cunosti.
Rept lucrey in domeniu deci nstiu mai multe si iti recomand sa nu te culci pe aceasta idee...ca nu patesti nimic...
Da ani si ani, dar poate v+a venii peste 10 ani cand nu vei mai avea un leu un buyunar si v+a fi extrem de greu atunci.
Bafta![/quote]

Daca lucrezi in domeniu stii prea bine ca dupa 3 ani datoriile se prescriu ( asta cu 10 ani e deja prea mult ) . Ce se poate face este sa nu ai nimic pe numele tau sa faci contestatie dupa ce se face proprirea pe salariu . Pierzi faptul ca nu mai poti face alte abonamente sau imprumuturi la banca . Una peste alta am auzit si cazuri cand au fost executati de bunurile imobile dar si cand cate unii cu sute de euro de platit nu au patit nimic .
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca te poti baza pe o chestie... auzita,sau pe speranta de a te regasi intr-un caz "uitat"...Ori trecerea bunurilor din proprietate personala in alta proprietate implica alte costuri,unele chiar foarte mari.
Asa cum noi stim de prescrierea datoriilor,si ei stiu,si nu vor zabovi o clipa in a-si recupera creantele.Sunt firme mari,cu experienta in astfel de cazuri,cu birou judiciar,avocati,etc.Adica suntem cam sulita in dreptul morii de vant.Contractele deobicei sunt intocmite/redactate de un grup de avocati,cantarite litera cu litera,cuvant cu cuvant.Ai semnat ca esti de acord cu termenii?Atunci ce contestatie sa mai faci,odata ce te-ai folosit de respectivul serviciu in termenii stipulati?Notificarile asupra costurilor nu sunt o obligativitate din partea lor stipulata in contract.La orange de exemplu,se fac la cerere.Culmea ,au fost cazuri in care unii au reclamat faptul ca sunt "deranjati" de notificari,si au cerut incetarea lor...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea ai ce face.
Ai consumat platesti.
Asa am patit si eu.Noroc ca nu depasisem cu mult si am avut o suma mica de plata.
Acum am limita impusa pe telefon de o aplicatie 3g watchdog.
Si cand ajung la limita se taie internetul.Deci si daca vreau nu am cum sa depasesc.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
O chestie interesanta si salutara!Uite ca pana la urma,chiar daca nu ajungem la un consens asupra solutionarii,macar avem de invatat cum sa evitam problema! Respect!
Un an mai bun tuturor,fara probleme si suparari!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu semnezi nu discuti nu iei angajamente de plata . Eu am avut probleme cu o banca .Varianta scurta am luat 15.000 am platit o perioada rate si dupa am vrut sa achit sume mari . Am platit 5000 euro si iei doreau ca bani sa ramana in cont si iei sa ia rata in continuare . Le-am zis ca doresc sa achit din suma cu dorinta ca un an sa achit tot . Nu au vrut asa ca nu am mai platit nimic si am ajuns in instanta . Au incercat sa faca proprire dar cum eu i-am dat in judecata orice incercau ei se lovea de faptul ca eu am facut primul pas . Am obtinut decizie definitiva si irevocabila si am putut sa achit cum am dorit eu . Nu este o lupta cu morile de vant ci doar trebuie sa ai rabdare si sa afli informatii utile . La telefonie sincer consider ca este prostie sa faci abonament si sa te duci peste cost aiurea . Sunt abonamente cu internet nelimitat la 20 euro sau convorbire nelimitata la 30 . Capul face capul trage .

LE . SI eu am fost un prost ca am semnat contractul cu banca inainte sa imi dea bani ( dar erau alte vremuri ) si nu am studiat clar clauzele contractuale .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:
pustiu_pst a scris:[quote="blackshaddow cat despre poprire pe salariu doar in cazul imprumuturilor bancare se face poprire pe salariu @pustiu_pst


Lucrez in domeniu deci...nu esti singurul. Poprire se infiinteaza si pe impozit neplatit, amenzi, etk..
Nu incasez salariu, dar ceni vor intra odata si odata si atunci, hop...
Nu te baya pe ce nu cunosti.
Rept lucrey in domeniu deci nstiu mai multe si iti recomand sa nu te culci pe aceasta idee...ca nu patesti nimic...
Da ani si ani, dar poate v+a venii peste 10 ani cand nu vei mai avea un leu un buyunar si v+a fi extrem de greu atunci.
Bafta!


Daca lucrezi in domeniu stii prea bine ca dupa 3 ani datoriile se prescriu ( asta cu 10 ani e deja prea mult ) . Ce se poate face este sa nu ai nimic pe numele tau sa faci contestatie dupa ce se face proprirea pe salariu . Pierzi faptul ca nu mai poti face alte abonamente sau imprumuturi la banca . Una peste alta am auzit si cazuri cand au fost executati de bunurile imobile dar si cand cate unii cu sute de euro de platit nu au patit nimic .[/quote]

Cine a spus despre aceasta limita de 3 ani? chiar azi am facut plata catre un AFP de la un nene care avea infiintata poprierea in 2007...deci clar numai platise impozitul respectiv de prin minim 2006-2006...
Procesul este amplu nu stau sa il explic ca nu ii vad rostul. Dar odata cu infiintarea popriri ai conture blocate. Popririle vinde la bej-uri, afp-uri etk etk etk catre banci. La ce banca ai cont, conturi, blocate si atat! odata si odata tu o sa ne rogi sa iti platim datoriile ca sa te poti folosii de bani/conturi!

In fine discutia nu este asta. Este vorba ca nu poti scapa de o datorie, decat foarte greu + ca este clar. nu conteaza ca ai consumat sau ca ai vorbit prea mult la telefon, facutura este factura si trebui platita pentru ca scapare nu este. Dimpotriva se ajung la altele...

Ca fapt divers, am popriri de valoare 1,2 lei de ani de zile, conturi blocate pentru 1 leu, mai mare taxa de achitare:)))
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR