Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salutare si sarbatori fericite!am o astra g z14xe 2001 care-i cade turatia motorului undeva la pragul de 500 turatii,atunci cand apas ambreiajul... se intampla in momentul in care vreau sa scot din viteza,fara a avea viteza.sa fie de la ambreiaj tinand cont ca masina are 165.000km si nu a fost schimbat ambreiajul?sau poate fi si altceva?va multumesc!
Skip ads

  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nici o idee?nimeni?
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea e cã n-are nici o legãturã ambreiajul.Turaþia, în afarã de pedala de acceleraþie, depinde de buna funcþionare a o grãmadã de "mãruntaie" din motor(senzori si altele).Coincidenþa cu apãsarea ambreiajului ar putea fi datoritã reducerii acceleraþiei în acelaºi timp.Dacã am debraia ºi am menþine acceleraþia apãsatã motorul scãpat de sarcinã ar trebui sã se tureze, nu? Oricum astea sânt la modul general, în detaliu poate îºi dã cu pãrerea cineva mai cunoscãtor, ºi eu pe un model din 2006 pãþesc relativ ceva asemãnãtor. Cu stimã.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
multam de raspuns...ceea ce ma ingrijoreaza e ca pana acum nu prea facea asa,si mai are si simptomele astea de ex cand sunt pe loc si vreau sa bag in viteze,in momentul cand ajung cu pedala la maxim,atunci se reduce turatia (cam 500) si revine imediat...dar nu tot timpul.Nu conteaza daca e cald sau rece motorul!
Skip ads

  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Exact acelaºi lucru pãþesc ºi eu, dupã ce reduc ºi chiar ºi la plecarea de pe loc, nu rãspunde la acceleraþie câteva momente, chiar se reduce singur, dupã care tot tinzând sã apeºi pedala se tureazã brusc. E tare rãu cu sincopa asta în demaraj, ai impresia cã conduce un începãtor. Eu în primã fazã schimb filtru benzinã ºi o testare motor, e cel mai sigur. Ca ideie, mai poþi miºca(curãþa chiar) contacþii sondelor ºi senzorilor de pe motor, am pãþit la o altã maºinã de la contactul sondei de apã sã nu mai acþioneze ºocul ºi sã nu-ºi þinã relantiul la rece. Miºcat firul de la sondã, rezolvat problema.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O curatare a EGR-ului si a clapetei de acceleratie cred ca ar rezolva problema in proportie de 90% .
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
clapeta am curatat-o,dar egr-ul niciodata .Voi cauta pe forum instructiuni de curatare a egr si voi face operatiunea dupa anu nou!sarbatori fericite!
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am curatat EGR-ul si am pus niste poze.Cat de murdar era!
Dupa ce am desfacut capacul de la motor am vazut ulei pe la garnitura capacului culbutori....iar am de munca!



Skip ads

  • maryolyly

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2005 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
posibil e de la debimetru 90%
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nu cred ,pentru ca uleiul e in partea din fata a motorului(in dreapta cum ne uitam la motor) si am observat si o bucatica de garnitura iesita!e de cauciuc,sau silicon ,nu stiu exact!pata e pe o intindere destul de mare dealungul garniturii capacului!
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cum merge dupã curãþare? Azi le-am curãþat ºi eu (clapeta acceleraþie ºi EGR-ul) ºi chiar acum am venit din probe ºi nu numai cã s-a rezolvat problema, dar surprizã, am un demaraj mai bun ºi maºina pare ceva mai nervoasã. Nici nu ºtiu de la care din ele a fost hiba, probabil câte puþin de la fiecare, EGR n-a fost prea îmbâcsit, dar totuºi nu închidea etanº, clapeta, însã avea ceva depuneri. Oare sub clapetã se mai poate umbla (curãþa), acasã in garaj, mai "caznic", sau trebuie mers la service? Ce mãruntaie mai sunt pe acolo, a umblat cineva? (motor Z 14XEP)
Oricum eu sunt f. mulþumit acum, ºi-i mulþumesc lui body ptr. sugestie, la mine a avut succes.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
la mine pistonasul ala nici macar nu s-a retras singur dupa deconectarea de la baterie,atat de imbacsit era..dupa curatare se auzea si zgomotul specific inchiderii(inainte nimic,din cauza depunerii).maine voi merge mai mult cu ea,oricum relantiul e fff stabil.
la fel multumesc membrilor pentru sfaturi si indicatii!
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand accelerezi "blana" si initial turatia scade poate sa fie problema si la bujii.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
fratilor,cred ca s-a rezolvat cu turatia ..nu mai face ..cred ca egr-ul era de vina!
va multumesc pentru raspunsuri!
moderatorii pot inchide topicul!
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am observat ca atunci cand stau pe loc, cu motorul cald, cand calc pedala de ambreaj imi urca turatia cu 100 si atunci cand ii dau drumu scade cu 200. De la ce sa fie? Y17DT
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR