Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • claudiu clauuu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
poi daca da cu fum sunt doar 3 modalitati ori aprindere sau nu are scanteie buna ori semeringurile de la supape sau segmenti dusi din astea 3 una
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ca idee, stiti cat mar duce sa ii fac motorul? Merita investitia? Sau sa o dau la bani putini si sa imi iau ceva pe BG?
  • pyt6703

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut.am o vectra b 1,6 16v din 1996.o am din 2010.i-am schimbat distributia cand am cuparat-o,avea 220 000km.ulei,filtre si toate cele.acum am cu ea 230 000km si am completat 4 litri ulei.uleiul schimbat a fost GM 10w 40.este normal la acest motor de 1,6 acest consum de ulei?
  • Alin1307

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
am acceasi problema, am motor z18xe pe un opel vectra b 2000 edition, la 2000 de km mi.se aprinde martorul din bord ,care imi indica ca nu mai am ulei, intradevar, mai am o liniuta pe joja, am avut ulei 5w30, acum am trecut pe 10w40, insa la fel, mananca exagerat ulei, cine ma poate ajuta si pe mine in situatia asta? , Detaliez, nu am pierderi de ulei, am curatat tot motorul, nu am scapari de ulei nici pe la cutie de viteze,nici la baie,tot este uscat, masina merge impecabil si nu scoate fum deloc, dimineata scoate fum alb,putin de tot, am 188000km si merge perfect , insa asta e problema la mine,uleiul..., cine imi da un sfat,sau ce aditivi pot adauga pt remedierea situatiei?
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
metabond oldspezial + ulei motor 5w50
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
semeringuri supape , verificat compresie si poate segmentare , sau poate pur si simplu ii place uleiul , daca nu e scump da-I inainte ca nu poluezi asa rau fata de alti colegi de trafic care pedaleaza cu niste toroampe de pisicute inscrise la bulgari
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu te arunca din prima pe segmentare; verifica mai bine motorul ala; studiaza un pic forumul dupa care ia o decizie. Bafta!
Offtopic : sandu_race , toroampele ale de pisicute dau fum x16xel-ului tau
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR