Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • farkas_jozsef

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am avut problema cu ledurile de stop din luneta la Vectra B.
Dacã puneam contact sau dacã motorul mergea îmi luminau incontinu la intesnitata foarte mica ledurile de stop din luneta.
Dacã apasam pedala de frana, lumina normal cu intensitate mare.
Am tot citit pe forumuri, uni ziceau ca poate fii de la becuri cu filament dublu, alții ca e de la intrerupatoru de la pedala, sau la ceva tripla...
Am și verificat tot dar totul pãrea ok, becurile ardeau, siguranțã buna dar ledul fãcea la fel.
Pana la urma peste câteva zile la adoua verificare mai atenta am depiatat problema.
Problema era de la becurile de stop.
Nu erau cu filament dublu ci erau becurile vechi cu care am mers de ani de zile, dar au reușit sa ardã amandoua în asa fel încât filamentul nu se vedea a fii intrerupt și când apasam pedala fãcea scanteie (arc electric)în bec și dupã acea se aprindea becu.
Becurile deci erau arse dar cad ajungea curent pe ele se lipeau la loc și ardeau.
Am scuturat puțin ambele becuri și sau cedat de tot sau desprins filamentele, dar ledul din luneta avea aceasi simptoma.
Când am schimbat deja primul bec din stopuri șirul de ledul sa stins din luneta!
DECI dacã contactul este pus și va scoateți becurile de frana din ambele stopuri, ledurile din lunetã se vor aprinde la intensitate mica!
Sau dacã vi se ard ambele becuri deodatã pãțiți la fel ca și mine.
Cred ca șansele sunt 1 la 1milion sa se ardã ambele becurile în asa fel, dar este posibil.
De mâine o sa joc la loto ca vad ca șanse am! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR