Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
problema la consum opel astra g 1.4 16 v din 2001,am schimbat filtrele la ea,cand am cumparat masina acum 6 luni avea un consum f bun adik 5,5%-6%,iar acum imi consuma 10%, exagerat de mult,miroase a benzina nearsa si mai da si cu fum negru,dar ulei-ul nu il papa,va rog f mult sa ma ajutati si pe mine.multumesc Sad
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Fa un test pseudo-agrafa si vezi daca si ce erori ai stocate.
  • Sabbah

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
posibil o sonda lambda ... cred ca cea de pe motor, dinaintea catalizatorului ... eu cel putin problea asta am avut-o
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
alex_bulex a scris:problema la consum opel astra g 1.4 16 v din 2001,am schimbat filtrele la ea,cand am cumparat masina acum 6 luni avea un consum f bun adik 5,5%-6%,iar acum imi consuma 10%, exagerat de mult,miroase a benzina nearsa si mai da si cu fum negru,dar ulei-ul nu il papa,va rog f mult sa ma ajutati si pe mine.multumesc Sad



Verifica sonda lambda care se afla in fata motorului si vezi sa nu fie cumva EGR-ul blocat!
Din aceaste cauze ai si un miros mai ciudat al benzinei!

Bafta!

PS: Unde aveai consum de 5,5-6% afara sau in oras?
Skip ads

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cred ca afara !
  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da, afara
  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
probleme opel astra G 1.4 16v din 2001 am shimbat filtre,ulei,distributie,bobina de inductie,bujii,am curatat EGR,am pus testar-ul de 5 ori,nu se aprinde niciun senzor in bord,sondele lamda merg in parametri normali,mi-a dat compresie slaba la pistonul nr.3,imi consuma foarte mult,miroase a benzina nearsa,se opreste motorul in relantiu,da cu fum negru pe esapament,nu consuma ulei,nu stiu ce sa ii mai fac, am bagat o groaza de bani si tot nu merge bine,va rog foarte sa ma ajutati si pe mine,va multumesc Sad Sad Sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bulex, daca nu ai coduri de eroare stocate, atunci ar trebui sa faci o diagnoza...
la ce mega consum zici ca ai, eu as suspecta sonda lambda. Cine ti-a zis ca merge bine? i-ai vazut graficul?
Esti din Teleorman, deci destul de aproape de Bucuresti. Fa-ti o programare la maiandrei la service. Acolo poti beneficia de o diagnoza facuta de cineva care si incetelege ceva din parametri. Adica sa nu confundam diagnoza cu citit erorile, sunt 2 chestii FOARTE diferite
Skip ads

  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am fost la un service si mi-a zis k trebuie sa imi schimb supapele,am fost la un alt service si mi-a zis k trebuie sa imi schimb segmentii,nici eu nu mai inteleg ce trebuie schimbat la masina asta.ce-l de la service mi-a zis k sondele lamda merg in parametri normali si am vazut graficul pe calculator,acolo aparea bine.
  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mi dat o eroare pe calculator,se numea EROARE BEC ATT
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alex nu erorile sunt de vina ci valorile aratate de senzori ,o verificare in mers a acestor valori rezolva problema,daca ai drum prin Bucuresti contacteaza-ma.Lipsa compresiei doar pe un cilindru poate fi cauzata de ,segmenti aproape imposibil doar daca s-au spart ori supape ,cele mai dese cazuri la aceste motoare....
  • alex_bulex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cum pot sa iau legatura cu tine,lasa-mi un nr de telefon multumesc
Skip ads

  • danmii2002

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut Alex!
Citind mai cu atentie posturile anterioare am vazut ca recent ai schimbat distributia.
Eu cred ca operatiunea de schimbare a distributiei a fost executata defectuos, lucru soldat cu indoirea supapelor de la cilindrul 3. Pt. mine simptomele sunt clare: consum marit (cil. 3 nu functioneaza si suplimentezi lipsa de putere cu apasare mai ampla a acceleratiei), miros de benzina nearsa (benzina din cil. 3 nu este arsa), nu cosuma ulei (motorul nu este uzat).
Ca remediere: inlocuire supapele de la cil. 3.
P.S. Mai intai fa o vizita celui ce ti-a schimbat distributia si cere "lamuriri"
Toate cele bune!
  • euneky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut! si eu am aceeasi problema la astra g 1.4 16v ecotec. in mers imi da in nas...mai ales daca sunt sub 2500 de turatii...si imi consuma exagerat de mult...merge prost pana cand se aprinde in bord sonda de eroare...cat sta aprinsa merge super frumos masina...cand se stinge reapar problemele...miroase si a benzina nearsa pe langa ea...ce sfat imi poti da?ms
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sfat: o diagnoza competenta... daca s-a aprins un martor in bord inseamna ca sunt erori stocate... care pot fi citite si interpretate
  • euneky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
chestia e ca se stinge foarte repede...tine 2-3 minute...nu reusesc deloc sa o pun pe tester cand e martorul aprins...are momente si momente cand se aprinde..i am schimbat distributia..pompa de benzina,senzorul de aer...si degeaba...daca scot mufa de la sonda lambda merge excelent masina dar consuma exagerat...daca o cuplec imi da in nas dar regleaza consumul..nu mi pot explica
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca meri cu sonda lambda decuplata atunci calculatorul face amestecul mai bogat... deaceea mersul rotund...
daca s-a aprins martorul inseamna ca s-a inregistrat o eroare.. erorile se stocheaza... incearca sa faci testul "pseudoagrafa" prezentat aici pe forum..
  • euneky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
o sa incerc si o sa postez dupa.multumesc frumos
  • euneky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am schimbat si sonda lamba,am curatat clapeta de admisie,curatat injectoare....acum a aparut alta problema: oscileaza turatiile...in mers ramane turata...la relanti sta la 1200 de ture...majoritatea problemelor apar cand este motorul cald.cineva mi a spus sa scot si filtrul de aer...l am scos..a mers o zi perfect apoi au reaparut simptomele...azi am pus o pe tester mi a dat eroare senzorul de turatii...cel de turatii scazute...nefiind functional masina nu stie ce sa faca si din cauza asta s ar tura singura...o sa schimb si clapeta de acceleratie,partea cu senzorii...daca nici asa nu merge o vand ca deja am bagat prea multi bani in ea!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi nu schimba asa la suparare.. verifica etanseitatea admisiei, furtunase,
ce senzor de turatii scazute? Clapeta de acceleratie are un potentiometru...care indica calculatorului cat e de deschisa daca ai motor EURO4 .. Dar in profil ai scris ca masina-i din '98 pe atunci nu era motor z14xe ci x14xe care are supapa de relantiu... o fost schimbat motorul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR