Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • albcunegru

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salut.detin o Vectra c si am o problema.s-a rupt capacul de la vasul de expansiune.partea cu filetul pot s-o scot dar garnitura aia a ramas inauntru si nu mai pot completa cu antigel.din cate am vaz se gaseste sa cumperi doar capac pentru vas,probabil pentru ca se mai intampla sa se rupa capacul.problema este ca nu pot sa scot "restul" de capac afara si sa-l inlocuiesc cu un altul.are cineva vreo solutie sau trebuie sa schimb vasul de expansiune?
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Baga o surubelnita mai subtire intre marginea vasului de expansiune si parte aceea din capac care ti-a ramas inauntru. Acela este ca un fel de dop, are pe margine o garniture de cauciuc, deci sta doar blocat acolo. Cu surubelnita, usor pe margini, cand dintr-o parte, cand din cealalta, ridici inspre in sus, facand parghie pe margine vasului de expansiune...fix ca la un dop...o sa iasa pana la urma. Dupa aia o sa vezi ca poti sa-l bagi la loc in capac, nu este mare lucru insa nu pot sa-ti explic scriind...te uiti si incerci sa-ti dai seama. Daca nu reusesti...cumperi totul nou si ...este mult mai simplu.
  • albcunegru

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am incercat eu cum spui tu Sorine.am zapacit capacul ala,pt ca am bagat si surubelnita si am tras si cu patentul pana la ciopartit de nu mai am de unde sa agat acum.in orice caz restul capacului iese normal sau e si ala cu filet?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asta ti-am zis...partea aia, neagra sau maro inchis la culoare, care a ramas blocata in vasul de expansiune, este pur si simplu un dop, sta acolo fix ca un dop de pluta intr-o sticla de vin...Smile, deci nu este infiletat. Pe margine, are o garniture de cauciuc, ca un fel de oring, care ori s-a lipit de vasul de expansiune ori s-a umflat si din motivele astea, tu ai ramas in mana cu capacul ala galben/portocaliu iar inauntru ti-a ramas partea negra/maro.Eu am patit acelas lucru de cateva ori..cu surubelnita , in modul in care ti-am zis si tie, usor cand dintr-o parte cand din cealalta...am rezolvat problema de fiecare data...apoi am bagat inapoi partea aia neagra in capacul portocaliu...si asta este...nu am cumparat altul iar capacul etanseaza foarte bine...La tine nu stiu care este situatia...daca zici ca ai cam deteriorat ce era pe acolo...poate mai indicat ar fii sa lasi asa cum este acum cu alal blocat acolo, apoi cauti la dezmembrari vas +capac de tipul tau de masina si inlocuiesti totul si dupa aia experimentezi sa vezi cum iese partea aia blocata...
Skip ads

  • albcunegru

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
pai oricum am de gand sa-i iau alt capac nou.doar n-o sa-l pun pe ala inapoi care-mi face belea.si daca nu reusesc sa scot capacul schimb vasul cu totul.ma duc acum sa incerc poate reusesc
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Incearca sa cumperi capac original GM, iar daca ai deteriorat marginea vasului nu ai alta variant decat sa cuperi si vas insa tot original GM, noi sau din dezmembrari in stare buna...cele aftermarket ai toate sansele sa nu se potriveasca bine...eu am patit-o cu capace aftermarket la un Espero si mi-a aruncat tot lichidul de racire, pe la capac, afara...Deci, nu te juca...instalatia de racire functioneaza sub presiune, adica totul trebuie sa fie perfect etans.
  • albcunegru

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am incercat sa-l scot si degeaba.e intepenit acolo.n-am cum sa-l scot.o sa ma duc cu ea la un mecanic poate reuseste el daca nu schimb vasul cu totu.multumesc frumos !
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Infierbanta un cui , si fa-i o gaura pe mijlocul capacului cat sa-ti intre degetul sau o surubelnita, si atunci iti spun eu ca te descurci foarte usor. E plastic doar, chiar asa mari batai de cap ne da ? Very Happy
  • albcunegru

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
M-am gândit eu si la asta, numai ca are un pic de metal in mijloc si nu prea merge cu gaurica.ma gandisem sa dau cu bormasina dar toata pilitura aia de fier cade in borcan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR