Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adyghetiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De curand mi-am montat pe masina proiectoare de ceata (mai mult de moft) si le-am legat la butonul din stanga cel cu semnul de lampa de ceata. Mi-a zis cineva ca e mai simplu si nu mai cumpar nici alt buton si nici releu(cica nici nu se prea gasesc separat). In fine proiectoarele se aprind cand apas butonul doar ca se aprinde si becul de ceata din stanga spate. Problema mea este urmatoarea: cum sa fac sa se aprinda proiectoarele si cand e doar pozitia aprinsa deoarece butonul acela de ceata intra in functiune doar cand e faza lunga aprinsa. Daca ma puteti ajuta teoretic sau practic va fac o cinste Wink
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adyghetiu, fara suparare, chiar tii neaparat sa intri in rindurile celor injurati? Smile Proiectoarele de ceata sint facute sa le folosesti pe ceata. Sau gresesc?
https://www.clubopel.com/viewtop...oiectoarele+ceata
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai bine iei un bloc de lumini cu buton de proiectoare de la dezmembrari, nu costa foarte mult si nu o sa mai fie nevoie sa le aprinzi de la butonul de "ceata" si poti sa le folosesti doar cu pozitia. Releul nu se gasesta deloc greu, gasesti la toate punctele de dezmembrari auto si nu e mai mult de 10 lei.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dar te-ai gandit cand ai legat proiectoarele pe circuitul lampii de ceata ca incarci un amarat de circuit pentru un singur bec de 21W, cu inca 110W cel putin? adica de vreo 5 ori mai mult? adica sa nu te intrebi de ce ti se arde siguranta sau mai rau de unde si de ce iese firicelul ala de fum de prin bord Evil or Very Mad
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adyghetiu a scris:De curand mi-am montat pe masina proiectoare de ceata (mai mult de moft) si le-am legat la butonul din stanga cel cu semnul de lampa de ceata. Mi-a zis cineva ca e mai simplu si nu mai cumpar nici alt buton si nici releu(cica nici nu se prea gasesc separat). In fine proiectoarele se aprind cand apas butonul doar ca se aprinde si becul de ceata din stanga spate. Problema mea este urmatoarea: cum sa fac sa se aprinda proiectoarele si cand e doar pozitia aprinsa deoarece butonul acela de ceata intra in functiune doar cand e faza lunga aprinsa. Daca ma puteti ajuta teoretic sau practic va fac o cinste Wink


butonul acela de ceata intra in functiune doar pe faza de intalnire (sau scurta,cum vrei),si nu pe faza lunga. Wink .
inseamna ca nu te deranjeaza ca se aprinde si acel bec de ceata pe spate , ci doar faptul ca nu se aprind proiectoarele si pe pozitie,nu?foarte tare! sigur intri in randul celor injurati daca mai mergi asa cu becul de ceata aprins atunci cand nu e ceata....Smile
deci ce vrei tu rezolvi cumparand un buton si un releu apoi le legi separat pentru proiectoare,e mai sanatos(si mai sigur) sa lasi instalatia in pace pentru becul suplimentar ceata spate.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poti scoate becul de ceata pur si simplu. Cand chiar ai nevie si e ceata il montezi inapoi.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lasa'ti ma omu' in pace. Laughing Ce aveti voi daca vrea sa mearga si el cu pozitia + farurile de ceata ca bisnitarii? Cool Cool
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca varianta spusa de soulfly este cea mai normala. Asa am procedat si eu la a mea. Ai scapat de doua lucruri o data si de injuraturi si de suparaincarcarea circuitului.
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nush daca e bine ce spun Smile
dar nu e normal sa se aprinda becul de ceatza , langa butonul de la lumini trebuie sa ai alte 2 butonase mai mici unul pt proiectoare si se aprind doar cand ai faza scurta , pe pozitii nu se aprind si celalalt pt stopul de ceata Smile
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am schimbat bara la vectra B2 din normala in sport, iar poiectoarele originale sport noi costa cat jumatate masina iar cele second se gasesc foarte greu. Stiti cumva o alternativa de proiectoare, de la un alt model si daca cineva a montat ceva asemanator. Am observat ca proiectoarele de la BMW seria 3 2001 sun aproximativ la fel.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se gasesc proiectoare rotunde la toate magazinele de tuning.
Mai mult de 100 RON nu cred ca costa.
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
gasesti pe okazii, am dat pm ca sa nu se considere reclama. 4 leduri smd ca DRL
Skip ads

  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok ms mult. ceva de genul din poza de la avatarul tau cred ca ai fi perfecte. o sa merg si la magazinele din piata sa vad ce gasesc.
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ceau am eu ceva proiectoare daca te mai intereseaza si de unde ai luat bara vreau si eu
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva aftermarket la ! 55 ! lei amandoua, le-am prins destul de greu iar rezultatul a fost chiar neasteptat de bun. Poti sa pui o poza cu ele si un pret, poate ma razgandesc eu sau e altcineva interesat. Bara mi-au adus-o gresit cei de la service, am acceptat-o numai ca proiectoarele nu s-au mai potrivit de pe cea veche.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salutare! Ce proiectoare ati reusit pana la urma sa montati Smile poze, detalii dimensiuni Smile Multumesc!
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit pozele intr-un final. Scuze de intarziere! Sunt chinezarii cu spot de mobila, pe mine m-a interesat sa astup gaurile.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Inedita solutie Smile. Ai cumva o poza cu ele pe masina fara sa fie aprinse? multumesc!
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O sa pun dupa-masa.
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sall colegi ,numi mai merg proiectoarele si nici lampa ceata dintro data verificat sigurante ,relee dar nimic,are si altundeva sigurante ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR