Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.
Problemã mãruntã, dar incomodã. Pânã acum am crezut cã la modelul meu (sport 1993) nu e prevãzut sã se aprindã lumina în interior când deschizi uºa, dar azi am vãzut la alta cã de fapt se aprinde. Cu ocazia asta vãd ºi rostul contactelor de la uºi care fac legãturã la masã. Plafonierele merg amândouã doar de la butoanele lor, una cu contactul, una fãrã,siguranþele sunt bune, ºi totuºi nu funcþioneazã de la uºi.
Care ar trebuii sã se aprindã la deschiderea uºilor, cea de la parbriz, cea din mijloc, amândouã?
Dacã poate cineva sã-mi dea vre-un indiciu,aº fi foarte recunoscãtor cãci nu prea le dau de cap. Mulþumesc anticipat!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In principiu ar trebui sa se aprinda toate 3.Ai un buton pe mijlocul fiecarei plafoniere,si te joci de acolo.
Cauta la intrerupatoarele de pe usa,vezi ce s-a intamplat.Daca te uiti atent la ele,iti dai seama imediat daca e ceva in neregula.Curata-le,mai stramba lamelele alea,vezi surubul sa nu fie oxidat.Eventual schimba-le intre ele.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Care, bre, toate 3? Si aia de la portbagaj sa se aprinda cand deschizi o usa?
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La mine nu-s decât douã ºi probabil amândouã ar trebuii sã se aprindã, pentru cã amândouã au comutatoarele cu douã poziþii, deci una ºi pentru pozitia cu uºa (sunã bine asta!).
Nu prea înþeleg eu cum funcþioneazã, la cea din plafon am douã fire de curent, unul închide circuitul prin lampã ºi întrerupãtor la masã ºi celãlalt nu ºtiu ce face. Contactele le-am curãþat, le-am desfãcut, dar nu ºtiu unde duc firele de la ele, ca sã verific continuitatea. O bãnuialã am avut pe plafoniera din faþã cã are ceva electronic în ea ºi am pus alta de probã ºi tot nimic, s-o fi nimerit ºi asta defectã chiar la fel.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Care, bre, toate 3? Si aia de la portbagaj sa se aprinda cand deschizi o usa?

Da,asa e la mine,depinde cum te joci din butonul ei.Poti sa o faci sa se aprinda nonstop,deloc,sau cu cele de fata.O sa studiez problema maine,parca asa tin minte.Am presupus ca si 3 usi are lampa in portbagaj.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
lampa din fata ( deasupra oglinzii retrovizoare ) are 3 becuri. cele din extremitati, au comutatoare separat si se aprind doar pe contact, iar cel dintre ele este comandat de comutatorul lampii din centrul plafonului. comutatorul are 3 pozitii: pozitia de mijloc este stins, intr-una din pozitii aprins ( manual) iar cealalta pozitie este de aprins la contactul usilor...
problema, poate fi de la contactele usilor, sau, cum am patit eu chiar la contactul plafonierei...
la plafoniera din mijlocul planseului, trebuie sa fie 3 fire, 1(+) si 2 de (-).
un minus pentru aprinderea manuala, si unul care vine de la contactorii usilor...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Plafoniera fata are electronica, becul din mijloc se stinge temporizat. Indiferent ce usa deschizi, se aprind ambele plafoniere. Cea de la portbagaj se aprinde doar la deschiderea haionului.
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La mine plafoniera mijloc are douã fire de +(probate cu becu la masã) unul la un cap de lampã ºi unul la un contact al întrerupãtorului ºi masa se face cu ºurubul de prindere la celãlalt contact al întrerupãtorului. Deci când pun întrerupãtorul într-o poziþie, se aprinde ºi în poziþia cealaltã practic am curent (+) la ambele capete ale lãmpii.
Azi migãlind la ele am apãsat pe amândouã contactele plafonierei deodatã, ceea ce de la buton nu poþi face ºi surprizã, s-a aprins ºi lampa din mijloc a plafonierei din faþã, odatã cu cea din mijloc plafon ºi întradevãr se stinge temporizat cum a spus stelea, dar atât. Pânã acum lampa asta n-am vãzut-o aprinsã niciodatã.
De ce la mine nu ajung firele de la contacte uºi la plafonierã, e clar ceva nu-i ceva la locul lui Evil or Very Mad
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
de ce oare sunt 2 fire de + ?
sa avem rabdare, ca poate ne lamureste cineva...
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
O problemã mare ar fi sã fie curent accidental pe un fir, dar dacã nu s-a întâmplat nimic pânã acum, sper sã nu se întâmple nici în continuare pânã-i dau de cap.
Aº fi curios cum e la alte maºini asemãnãtoare cu ale noastre, poate ne mai spune cineva cum e la el.
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Lampa din mijloc are 2fire =unul de +12v si unul de 0v semnal din intrerupatoarele usilor , cel de 12v a bun deoarece lampa se aprinde (manual) ,pe cel cu 0v nu ai voie sa fie 12v cu becul montat in lampa sau cu mufa scoasa si pozitia butonului pe off ,mare atentie cum masori.

Lampa din fata are 4 fire ,(eu am schimbat integratul ,,555,, un temporizator) obligatoriu trebuie sa ai montate cele de 5w de pe laterale doar asa functioneaza electronica din lampa ,in mijloc poti sa pui leduri (eu am pus o placa cu smd.)

trebuie studiat traseul firelor , maine dimineata ma holb si eu un pic pe schema electrica
Respecte
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
O schemã a circuitelor ar fi de mare ajutor, dar eu dupã cele din manualul de service ºi reparaþii nu mã descurc, mai ales cã nu sunt în românã.
Becurile mici în plafoniera faþã le am, merg amândouã, nu-mi dau seama de unde-mi vine curent pe al doilea fir din plafoniera din centru.( Andrei precis mi-ar spune cã am lãsat un geam deschis)
Lãsând gluma ºi revenind la fire, cel de la contactul uºii având în vedere cã merge la plafonierã ar trebui sã se ducã în sus prin caroserie, la mine nenorocitul se duce spre podea. Oare toate-s pe dos la maºina mea? Rolling Eyes
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu. La toate e pe dos!
Atentie, in plafoniera fata sunt 3 becuri. Cel central se aprinde la usa deschisa. O sa ma uit pe schema sa vad despre ce e vorba.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
si eu am problema cu plafoniera de langa retrovizoare dar nu am bagat-o in seama pana acum,dar daca tot s-a ridicat mingea la fileu aici...
asadar la mine se aprinde doar aia din spate cand deschid usile. plafoniera fata are toate becurile dar merg aprinse doar manual (alea laterale). sa inteleg, dupa cum bine a explicat Kriu ca ar trebui sa se aprinda si ala din mijloc ,si chiar cu temporizare, nu? sincer nu prea stiu cum sa repar chestia asta dar daca mai detaliati pe aici, eventual o schema mai coioasa poate se prinde vre-un electrician...
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la frontera A nu cred ca e cu temporizare... cel putin eu nu am vazut pana acum...
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
E cu temporizare precis,am probat, totul e sã le faci sã se aprindã. Mi-a mai sugerat cineva cã ar putea avea legãturã cu un releu care ar þiui când rãmân luminile aprinse. La mine nu þiuie nici ãsta. La voi face gãlãgie când lãsaþi luminile aprinse, ºtie cineva pe unde e acest releu. Cumva o fi cel din stânga jos lângã ambreiaj? (sub capitonaj)
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la mine tiue de o ia dracu daca las farurile aprinse , e foarte enervant
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
da, si la mine. Daca gasesc tiuitoarea aia o sparg.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
N-o s-o gasesti Laughing . E bine ascunsa Very Happy
Releul se afla pe stalp, sub calculator, sub ornament, in dreptul piciorului stang ...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Georgescu Cristian a scris:............................ La mine nu þiuie nici ãsta. La voi face gãlãgie când lãsaþi luminile aprinse, ......................

La mine face galagie nevasta cand las farurile aprinse,ca daca nu am cablurile ii iau masina..Tiuitoarea masinii nu mai merge.Tare buna ar fi..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR