Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
De cand am luat masina "uruia" ceva pe spate in afara fluieratului de la cardan. Acum s-a accentuat acel uruit si e dependent de turatia rotilor. Banuiesc rulmentii de pe roata stanga spate.

A mai demontat cineva ansamblul butuc planetara? Si daca da cum se scoate planetara? Am citit pe unde pe aici pe forum ca-i lucru' dracu' sa scoti planetara afara. Trebuie desfacut si diferentialul respectiv scoas afara grupul cu satelitii? Stiu la Aro ca era simplu desfaceai cele 6-8 suruburi de la planetara si o trageai afara fara probleme. La Frontera vad ca nu are acele suruburi care sa tina prinsa de butuc.
Skip ads

  • narcisnedelcu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sper sa fie rulmentii si nu pinionul de atac din diferential. Am avut o problema similara si s-a dovedit a fi pinionul. Drept pentru care am cumparat o punte dupa indelungi cautari, pentru ca am preferat sa schimb toata puntea, la scoateri de planetare si desfacut grupuri diferentiale este foarte usor sa strici rulmenti. Daca nu ma insel(pentru ca spre rusinea mea nu am desfacut eu dieferntialul spate din lipsa de timp) se desface diferentialul se verifica daca planetarele au sigurante acolo(a mea nu a avut) iar din butuc cu 2 leviere , presa berbec sau (ciocan) dar nu recomand se extrag planetarele. Verifica rulmentii pinionului de atac.
Preturi la rulmenti de la 740 ron in sus.Spor la treaba
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nici o frontera nu are sigurante la planetare pe spate,desfaci tot ce inseamna butuc roata ,scoti uleiul din dif.,desfaci cele patru suruburi care tin fuzeta de pe spate de punte,iei un ciocan de cauciuc si treci la treaba,dupace ai desfacut pe ambele parti dai capacul de la dif afara desfaci cele doua urechi de prindere sunt 4 suruburi ,notezi pe fiecare pe ce parte sunt,iei un levier si scoti afara dif,desfaci cardanul de pe fansa,scoti fulia de pe ax si iei ciocanul si de cauciuc si dai in ax pina cade pinionul in carcasa.
Problema este alta nu cred ca sunt rulmenti de la planetare sunt cei de la dif.
preturi aproximative- 530 ron rulment planetara -Alpadrino
- rulment mic de la ax -150 ron -Badi
-rulment mare ax- 200 ron - badi
rulmenti dif.1300 ron -se gasesc numai pe original nu se fac echivalente.
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am ridicat-o pe cric si am dat drumu' la roti sa se invarta. diferentialul si pinionul de atac n-are niciun fel de zgomot cu rotile suspendate. Joc in sateliti accepatbil si la fel si jocul normal de dantura la pinionul de atac. Cand las rotile jos si merg cu ea pe strada apare uruitul care se diferentiaza in sunet in functie de turatia rotilor.
Skip ads

  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
clar rulmenti dif. la mine ba face ba nu face, am dat jos dif si am fasit pe camasa de la rulmentul conoc de la diferential gauri facute de rugina,cineva cinva a intrat in apa foarte mult a intrat apa in punte si masina a stat foarte mult pe loc rezultat s-a dus rugina.
Una este sa testezi in sarcina una este sa invirti cu mina pina nu desfaci si verifici cu atentie tot nu gasesti problema.
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mda. Care-i cauza uruitului... in fine. Oricum n-am aflat cum se da planetara jos. Dar multumesc pentru indrumari.
  • narcisnedelcu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
suspenda toata partea din spate a masinii baga in viteza si accelereaza daca se aude tot zgomot puternic tind sa cred ca este grupul (rulment sau pinion).
Verifica si dantura pinionului si a coroanei.Posibil dinte rupt/ciobit sau ascutit. la mine dantura pinionului de atac era foarte ascutita; cineva bagase lainere nepotrivite si stransese f mult pentru a presa in interior pinionul. Oricum trebuie desfacut si verificat altfel poti doar sa presupui.
Si legat de demontat planetare mai clar decat ti-a spus Stefan nu stiu daca se poate. Atentie la urechile saibele si suruburile din grup de se prind pe rulmenti (neaparat notate care de unde sunt).spor la treaba
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am facut inteles chiar foarte bine. NU ma intereseaza sa desfac diferentialul (inca). Deocamdata vreau strict sa dau jos/schimb rulmentii la roti spate.
Din cate am inteles din explicatia de mai sus ar trebui sa dau platoul jos din cele 4 suruburi si zau nu inteleg de ce sa fac asta.
Multumesc pentru celelalate sfaturi dar nu cred ca poate diagonstica cineva o masina fara s-o vada sau sa o auda. La o masina pot fi rulmentii la grup sau satelitii la alta poate sa fi ruginit coroana sau pinionul de atac etc etc. De altfel am desfacut diferentiale la ARO de il visez si noaptea in somn si nu cred ca e foarte diferit cel Frontera. Singura diferenta pe care am vazut-o e doar prinderea planetarei spate care nu are suruburi exterioare de prindere pe butuc.

Am intrebat STRICT daca a dat cineva jos PERSONAL planetara la Frontera si cum se scoate.
Skip ads

  • andu55

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Frontera_A a scris:Cred ca nu m-am facut inteles chiar foarte bine. NU ma intereseaza sa desfac diferentialul (inca). Deocamdata vreau strict sa dau jos/schimb rulmentii la roti spate.
Din cate am inteles din explicatia de mai sus ar trebui sa dau platoul jos din cele 4 suruburi si zau nu inteleg de ce sa fac asta.
Multumesc pentru celelalate sfaturi dar nu cred ca poate diagonstica cineva o masina fara s-o vada sau sa o auda. La o masina pot fi rulmentii la grup sau satelitii la alta poate sa fi ruginit coroana sau pinionul de atac etc etc. De altfel am desfacut diferentiale la ARO de il visez si noaptea in somn si nu cred ca e foarte diferit cel Frontera. Singura diferenta pe care am vazut-o e doar prinderea planetarei spate care nu are suruburi exterioare de prindere pe butuc.

Am intrebat STRICT daca a dat cineva jos PERSONAL planetara la Frontera si cum se scoate.


stafan a demontat puntea spate ! sant sugur ca a demontato pe a mea !
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
prietene da am dat de 5 ori jos planetarele de pe spate daca nu vrei sa fi sfatuit nu mai posta,sau daca esti greu de cap atunci nici atit nu ne mai deranja, esti foarte agresiv in limbaj crezi ca esti singurul priceput.
ok descurcate si scuze ca am fost idiot si am incercat sa-ti dau un sfat. am mai zis eu ca nu mai postez nimic pe clubul asta dar se pare ca nu ma invat minte.
imi cer scuze ca am indraznit sa incerc sa-ti impartasesc din experienta mea in ceea ce inseamna cunoasteraea fecarui surub Frontera A.
esti matur vaccinat descurcate si nu mai posta daca nu vrei sfaturi.
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Bine, bine. Esti un priceput. Ai scris dezlanat multe prostii dar m-am obisnuit demult cu priceputii pe net. Observ ca n-a desfacut nimeni planetarele la o frontera deci o sa-mi cumpar Haynes. Cat despre cum jignesti fara sa aiba vreun sens tine probabil de cei 7 ani de-acasa si de stilul "sunt ascuns de monitor". Wink N-am intrebat deocamdata pe nimeni daca am diferentialul sau rulmentii de la diferential stricati. Multumesc dar....nu ma intereseaza sa-m faca nimeni diagnoza pe net.
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Laughing
apropo poti sa-ti cumperi manualul,nu scrie nimic despre demontarea planetarelor spate, si oricum nu cred ca intelegi ceva simplu nu ma ascund in spatele monitorului ca nu am de ce, cei care ma cunosc pot confirma contrariul.
referitor la ceea ce am scris daca ai fi citit cu atentie ai fi inteles ce voiam sa spun,nu am timp sa fac compuneri pe net.
iar daca ai fi fost mai atent la ceea ce se scrie si ai fi cerut manual ti-l trimite-am pdf. dar ce sa-i faci.asta este.suporti consecintele atitudini tale, ce pacat ca esti asa departe. Twisted Evil
Skip ads

  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ca....daca-as fi aproape?!
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Laughing
a-si fi venit sa-ti dau o mina de ajutor sa desfaci puntea, ca de cu toate ca susti ca te pricepi nu se vede.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stefan a demontat si a montat tot ce se putea la o Frontera, asa ca stie ce spune. Ba chiar a proiectat si executat unele repere.
Manualele si programele de calculator sun informative. Atentie ca mai contin si greseli, chiar si Haynes-ul. O carte de reparatie eu nu am vazut. Probabile exista, dar ..... Am avut la Skoda 105/120 asa ceva. Era full, avea tot ce iti trebuie.
  • maxi_florin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua , stie cineva sa-mi spuna daca puntea spate de pe un frontera benzinar potriveste pe un diesel ? am un frontera din 94 dar nu cred ca e bine sa ma apuc sa schimb rulmentul , as prefera sa schimb toata axa si frontera benzinare gasesc mai ieftine decat diesel . si conteaza daca e diferenta de portiere ? de la opel cu 3 usi la opel cu 5 usi ?
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu se potriveste! Grija mare la raporturile din punte!
Puntile au acelasi pret...
  • maxi_florin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2013

  • Mesaj Privat
multumesc pentru confirmare . pe o punte spate mi s-a cerut 500 euro , mai pun vreo 400 si iau masina completa , doar ca benzinare gasesc si mai ieftine . merci inca o data .
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Era noua? Mr. Green
Nu cauta punte dupa tipul de motorizare - benzina/ diesel- cauta dupa tipul de motor respectiv dupa rapoarte!
Ce tip de Frontera ai?
  • maxi_florin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2013

  • Mesaj Privat
frontera 2.3 td din 94 , 5 usi , cred ca e B .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR