Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Speta: Eu intru intr-o intersectie de pe un drum cu Cedeaza trecerea iar in dreapta este un drum cu Stop de pe care vine deasemenea o masina.
Facem abstractie de drumurile cu prioritate si ne concentram doar pe cele 2 drumuri. Cine trece primul?
Eu zic ca eu ar trebui sa trec primul dar o cunostinta zice ca cele doua indicatoare sunt egale ca grad de obligare la cedarea trecerii (de la penultima modificare a codului rutier) si se aplica regula prioritatii de dreapta in aceasta speta, respectiv cel cu Stop trece primul. Posibil sa se bazeze pe umatorul aliniat din art.57 din noua lege: Art.57: ....(3)În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
Mie, drept sa spun, mi se pare cam pe dos aceasta chestie! Ce rost mai are Stop-ul si Cedeaza trecerea daca sunt egale? Pai daca e asa sa puna numai unul dintre ele in intersectii!
Voi ce spunetzi?
Multumesc anticipat pt pareri si raspunsuri la subiect.
Bafta!!!


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Vin 08 Dec, 2006 1:14 am
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
As far as I know nu sunt egale. ce trebuie sa faci la cedeaza trecerea? sa incetinesti, sa te asiguri. ce trebuie sa faci la stop? sa OPRESTI sa te asiguri.
varianta stiintifica:
stop e mai restrictiv decat cedeaza trecerea. deci nu e caz de prioritate de dreapta
varianta "4 clase"
pai daca ala care are stop s-a oprit (deci nu e in deplasare) ce trecere sa ii cedezi, mai tata?
... unde este o astfel de intersectie in Alba? Shocked
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Semnificatia indicatorului stop intr-o intersectie este 1 singura .
Se trece dupa ca au trecut toate masinile ajunse in intersectie.
So ..... Ala trebuie sa astepte sa treci tu si dupa aia trece si el. Indiferent din ce parte vine. Doar daca aveti amandoi stop atunci se aplica prioritatea de dreapta.
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:As far as I know nu sunt egale. ce trebuie sa faci la cedeaza trecerea? sa incetinesti, sa te asiguri. ce trebuie sa faci la stop? sa OPRESTI sa te asiguri.
varianta stiintifica:
stop e mai restrictiv decat cedeaza trecerea. deci nu e caz de prioritate de dreapta
varianta "4 clase"
pai daca ala care are stop s-a oprit (deci nu e in deplasare) ce trecere sa ii cedezi, mai tata?
... unde este o astfel de intersectie in Alba? Shocked


jE , las-o moale cu Alba ca nu acolo este spuma accidentelor in Romania si a neregulilor in trafic sau a indicatoarelor rutiere prost amplasate !

alecsandrv_b , Salut , vinerea asta vin la Aiud la socrii , hai sa ne intalnim sa mai comunicam si sa vedem daca indicatoarele cu pricina le-a pus Josan cu Politia din Aiud ! Sad
Da-mi un nr de telefon sau hai pe Yahoo MSN
DDarius


Ultima modificare facuta de duradarius@masini.ro la Mie 06 Dec, 2006 10:41 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acu' muuuulti ani cind am luat carnetul ele erau diferite.
dintr-un motiv simplu.
STOP se instaleaza in intersectie pt ca nu exista vizibilitate iar pt a patrunde in respectiva intersectie trebuie sa OPRESTI in locul in care ai vizibilitate maxima, sa te asiguri si sa intri in intersectie (adica cum nu fac 80% din soferi.... Evil or Very Mad )
daca vii de pe cedeaza , unde ai vizibilitate, poti doar incetini si - daca nu vine nimeni pe prioritate , poti patrunde in intersectie.
Odata intrat in intersectie e normal sa ai prioritate fata de cel care se pune in miscare (ca era oprit, dupa cum zisei mai sus)

Acu, n-am studiat f. intens noul cod (shhhhh, nu ziceti lu nea' politzistu')
A, si ca gluma, am rezolvat citeva chestionere online...
Jale, 18-20 doar... Embarassed
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Corect ce zice zafirul. Sunt egale, amandoua duc la pierderea prioritatii.
Diferente: STOP se instaleaza in intersectii lipsite de vizibilitate, poti sa-l depasesti dar esti obligat sa opresti. La CEDEAZA TRECEREA nu esti obligat sa opresti, dar in cazul in care esti nevoit, oprirea se face fara a depasi indicatorul. ASA SPUNE LEGEA. Deci, se palica prioritatea de dreapta, in speta ta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
NATS, zafirul zice ca NU sunt egale

ele erau diferite

Odata intrat in intersectie e normal sa ai prioritate fata de cel care se pune in miscare (ca era oprit, dupa cum zisei mai sus)


deci NU se aplica regula prioritatii de dreapta
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@Nats: Asa este , cele doua indica pierderea prioritatii , si in acest caz , in situatie de egalitate dpdv al prioritatii , se aplica prioritatea de dreapta .
Avem asa ceva in Iasi , intersectia de la Tarom .
De pilda , in SUA (poate si in alte parti exista , nu stiu) am vazut intersectii unde toti au indicator Stop , indiferent din care directie sosesc . Ordinea de trecere este ordinea de sosire in intersectie .
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai sa despicam putin firul in patru .
Pai cel care are stop si este oprit , se considera ca este deja in intersectie . Si atunci , cel care vine din stanga lui , trebuie sa-i acorde prioritate , nu?
Indicatoarele sunt clare , iti arata ca intri intr-o intersectie in care nu mai ai prioritate . Unul te avertizeaza sa opresti intai , pentru ca nu ai vizibilitate buna , iar celalalt iti spune ca trebuie doar sa incetinesti , pentru ca poti sa te asiguri din mers .
Poti sa ai prioritate de trecere printr-o intersectie , sau nu . Nu exista situatie intermediara , ca unul are prioritate putin mai mare ca celalalt .
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da , bine ,
Oameni buni : sosim amandoi in intersectie , ala cu stopul opreste , eu cu cedeaza trecerea , trec numai incetinind , ca sa ma asigur din mers ca trebuie sa dau prioritate celorlalti participanti la trafic (in afara celui cu STOP) . Eu asa judec ?!
Ca-i bine sau rau , mai spuneti-va si alti colegi forumisti parerile sa nu fac cumva vreo boacana ?! Laughing .

Chia asa de tampiti as aia de au pus indicatoarele , atunci puneau 2 indicatoare de STOP nu unu hais si unul cea ?!
DDarius
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se aplica regula prioritatii de dreapta.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu daca a vazut cineva concret un caz de genul. eu unul nu am intalnit. am intalnit in schimb 2 tipuri de intersectii in care troneaza aceste 2 indicatoare:
1. ambele sunt "cedeaza" sau ambele sunt "stop" si atunci intra regula prioritatii de dreapta. asta in cazul in care nici unul din drumuri nu este cu prioritate.
2. unul este "cedeaza" iar altul "stop" dar unul din aceste doua drumuri este prioritar. probabil cel cu "cedeaza", probabil cu indicatorul(nu-i zice indicator dar am un lapsus) aferent care indica drumurile cu prioritate din intersectie.
dupa parerea mea, aceste doua indicatoare nu au aceeasi "semnificatie de pierdere a prioritatii".
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
fara sa citesc raspunsurile celorlalti, imi amintesc ca am avut o discutie pe tema asta acum multi ani, cind am facut scoala. cel de pe drumul cu cedeaza trecerea are prioritate fata de cel cu stop. cele doua indicatoare nu sint egale, indicatorul stop este mai restrictiv si ca urmare nu este cazul sa se aplice prioritatea de dreapta.
intre timp s-au mai schimbat regulamentele dar nu cred ca s-a umblat si la semnificatia indicatoarelor.

nu sint sigur, dar parca era intrebarea asta si intr-o carte cu teste pentru obtinerea permisului de conducere.

la halul in care se circula in bucurestiul asta (noul regulament e apa de ploaie daca nu are cine sa il aplice) problema este doar teoretica.

chiar azi am vazut un smecher venind pe sine pe timisoara apoi a taiat toate benzile si a facut dreapta, pe sub nasul politistului care nici macar nu a clipit.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:chiar azi am vazut un smecher venind pe sine pe timisoara apoi a taiat toate benzile si a facut dreapta, pe sub nasul politistului care nici macar nu a clipit.


acu 5 minute vorbeam cu o colega de servici pe faza asta cu timisoara......era un politist in loganu galben de pe colt la restaurant acolo cu camera de filmat si nota numerele tuturor care treceau pe linii Very Happy
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cum vad eu "problema": nu are importanta ce indicator au ceilalti, tu te uiti la tine si vezi ce indicator ai. Voi incercati sa "trisati", stiind ce indicator are celalalt...
in cazul de fata se aplica "regula prioritate de dreapta". Daca aveti rabdare gasiti un test aici http://www.testeauto.ro/che...p?id_chestionar=8 intrebarea 2...
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:,
stiind ce indicator are celalalt...


OFF:
Normal ca stii ce indicator are celalalt : STOP si CEDEAZA sunt semne care se cunosc din amblele parti datorita formei deosebite!

ON:
Se aplica regula prioritatii de dreapta!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema e clara. Si STOP si Cedeaza trecerea inseamna pierderea prioritatii. In legislatie nu se prevede ca stopul "pierde" mai multa prioritate iar Cedeaza trecerea mai putina. Sau cel putin nu am vazut eu in legislatie.

16 V [nu stiu daca a vazut cineva concret un caz de genul. eu unul nu am intalnit. am intalnit in schimb 2 tipuri de intersectii in care troneaza aceste 2 indicatoare:]

La noi in Iasi cum spunea si Codrin avem asa ceva si se aplica prioritatea de dreapta.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Avind in vedere faptul ca nici unul din cele doua drumuri care se intersecteaza nu este drum cu prioritate, in situatia prezentata se aplica regula prioritatii de dreapta.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Avind in vedere faptul ca nici unul din cele doua drumuri care se intersecteaza nu este drum cu prioritate, in situatia prezentata se aplica regula prioritatii de dreapta.

Absolut fals !!!!! Nu pot sa cred ca o gramada de oameni afirma treaba asta cu prioritatea de dreapta !!!!
Sa o luam un pic logic, desi s-a mai scris .. diferenta intre STOP si Cedeaza Trecerea, este aceea ca la unul esti obligat sa opresti, iar la celalat NU esti obligat sa opresti. In momentul in care, cel cu cedeaza trecerea a patruns in Intersectie ARE prioritate fata de TOTI ceilalti care asteapta sa intre de pe strazile laterale, mai putin fata de cei care vin din fata lui, in cazul in care acesta doreste sa faca stanga, intersectand astfel prioritatea celui din fata.

Deci dragilor ... In astfel de cazuri, prioritatea de dreapta nu exista. Faptul ca in diferite cazuri, o aplica soferii neregulamentar ( in sensul ca nu este reglementata clar in regulament ), nu o face si corecta.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:Se aplica regula prioritatii de dreapta.
asa este pt k te intersectezi cu celalalt care vine din dreapta ta si esti obligat sa ii dai prioritate.si eu m-am contrazis pe tema asta cu cineva si am ajuns la un instructor care a axplicat k (indiferent ce semn ai cedeaza sau stop cand ajungi in intersectie se aplica prioritatea de dreapta)sunt cateva intrebari de genul asta in chestionare si asa se aplica
P.S.sa nu faceti vrun accident de genul asta k ramaneti fara permis si fara asigurare
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

La intrarea intr-o intersectie avand "Cedeaza trecerea" iar din dreapta vine o masina care intalneste indicatorul "Stop", se aplica regula prioritatii de dreapta?
DA 58%
NU 41%
12 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR