Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, se pote deschide dosarul doar in baza declaratiei si a copiilor de la actele dosarului pentru masina , urmand sa se completeze ulterior dosarul !
Ei poate vor incerca sa evite deschiderea dosarului sub diverse pretexte dar trebuie sa li se comunice ca fac un abuz pentru care se poate face si plangere penala !
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:Va multumesc frumos! maine voi ''avertiza'' Carpatica, ca mai sunt 2 zile si trec cele 10 zile. intrebare: cele 10 zile trebuie sa fie lucratoare, banuiesc?! Daca marti nu primesc banii, miercuri fac reclamatie la ASF. Sper ca e bine. Va multumesc.
pe data de 04:08:2014 am primit banii in cont. Multumesc Kosfunny!!! Succes tuturor!
  • salexm93

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare . Vreau si eu un link ,sau numele legii care le da voie astora de la asigurari sa faca discriminare in functie de varsta (pe mine sa ma puna sa platesc 1800lei si pe tata 300 ,stiti despre ce e vorba cred)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salex, nu e discriminare. Tatal tau, fiind persoana in varsta, prezinta (dpdv statistic) un risc mai scazut (de a genera incidente in trafic), deci primeste discount mai mare.

Mai era unu' pe avocatnet, zilele trecute, care sustinea ca restrictia de a parasi curtea scolii (adica de a iesi in strada) in timpul pauzelor ar fi privare de libertate. Deh! tineretea, sangele-i fierbinte, crezi ca lumea e a ta...
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salexm93 a scris:Salutare . Vreau si eu un link ,sau numele legii care le da voie astora de la asigurari sa faca discriminare in functie de varsta (pe mine sa ma puna sa platesc 1800lei si pe tata 300 ,stiti despre ce e vorba cred)


Majorarea in functie de varsta trebuie sustinuta de vreo lege. Firmele de asigurari sunt pesoane juridice care vand produse de asigurare. In calculul pretului acestor produse cel mai important factor il constituie RISCUL. .Conform statisticilor, in urma accidentelor provocate de tinerii sub 30 de ani s-au platit cele mai multe daune asa ca s-a considerat necesar sa se aplice o majorare la aceasta categorie pentru a putea sustine daunalitatea.
Asta este explicatia lor, dupa parerea mea e un mare fas, pentru ca la volan pot fi tineri care merg cu masini inscrise pe persoane mai in varsta sau pe societati comerciale pentru care RCA-ul este mai ieftin.
In concluzie, nu s-a rezolvat problema !
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca o sa se rezolve pe viitor.
Asta este primul pas.
Spre ex. in Germania este exact la fel cu "mici" modificari, si anume:
- asigurarea se face pe persoana si nu pe masina
- in cazul in care doresti ca masina sa-ti fie condusa de alta persoana/persoane, ele trec prin aceleasi filtre (varsta, evenimente anterioare) si se plateste un procent suplimentar.
- in cazul in care nu declari alte persoane care ar putea sa-ti conduca masina, si ai pe altcineva la volan care face un accident, firma de asigurari nu-ti plateste nicio despagubire.
In final, cred ca aceste lucruri sunt normale si necesare la fel cum si plata daunelor cat mai rapid si corect din partea firmelor de asigurari ar trebui sa fie un lucru normal.
Din pacate, traim in Romania iar normalitatea nu reprezinta o caracteristica a societatii noastre.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Normalitatea de care zici tu, in domeniul asigurarilor va aduce si preturi mult mai mari la politele RCA .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca daca tot am dat-o in off-topic, sa va zic una tare: acum exista CASCO care nu te asigura in caz de accident! se numeste Econom (or something) de la Generali...
Deci, atentie cand cumparati, ce cumparati...
Skip ads

  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@kosfunny:
Buna ziua. Am o speta la care va cer un sfat:
In data de 09.10.2014 am fost lovit de un taxi, masina mea fiind parcata pe trotuar. In 10.10.2014 am fost la asiguratorul sau (Carpatica) si mi s-a deschis dosarul. Am aceptat un service agreat de ei (cunosc service-ul). Dar de atunci tot ma duc la Carpatica si intreb cand pot sa-mi duc masina la service si mi se tot spune ca dosarul e la centrala si mai are nevoie de nustiuce semnatura si accept si ca nu am decat sa astept sa vina aprobat si doar dupa sa-mi duc masina la service.
Nu exista un termen legal in care sa dea acceptul de reparatie? Cat ma mai pot amana? Au trecut deja 20 de zile de cand am fost la ei sa mi se constate avariile si sa se deschida dosarul.
Va multumesc.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal partea asta tine de service, ei fac reparatii nu asiguratorul. Acum , ca tu te-ai dus la unul agreeat , cei din service pot sta la mana asiguratorului sa le dea un accept de plata sau o suma in care sa se incadreze. Aspectul asta nu este prevazut in vreo lege, tine de relatia dintre reparator si asigurator.
Din punct de vedere al legii, dupa efectuarea constatarii de catre asigurator acesta este obligat sa iti dea nota de constatare a avariilor cu solutiile tehnice mentionate in ea . Cu aceasta te poti prezenta la orice service sa iti repari masina . Dupa ce o repari 3 posibilitati :
1. iti platesti reparatia si depui actele la asigurator in vederea despagubirii, in contul tau personal . Atentie in acest caz trebuie sa verificati ca devizul sa nu contina repere sau operatii neconstatate de asigurator.
2. daca service-ul nu are conventie de colaborare cu asiguratorul si nu vrei sa te implici financiar duci factura si devizul la asigurator si mentionezi in cererea de despagubire sa se faca plata direct la service . Este mai mult ca sigur faptul ca cei din service sa nu doreasca sa iti elibereze masina masina pana la virament sau chiar sa nu doreasca sa iti repare masina in conditiile astea . Totul tine de relatia ta cu service-ul .
3. daca service-ul are conventie cu asiguratorul tu esti dependent de relatia dintre ei . Serviceul poate incepe reparatia sau iti poate elibera masina dupa reparatie atunci cand primeste acordul scris al asiguratorului. Cum am spus, acest lucru nu este reglementat de lege ci de contractul dintre cei doi. Si chiar daca ar avea sa spunem un termen de 48 de ore prevazut in contract pentru primirea acceptului poti fi sigur ca in cazul de nerespectare a clauzelor cei din service nu vor face prea mult tam-tam, nu se vor agita prea tare pentru ca in spate sta o colaborare mai indelungata, sunt sume ce se asteapta a fi platite, etc .

Dar tu trebuie sa mai ai in vedere un lucru, exista posibilitatea ca cei din service sa amane inceperea reparatiilor si sa dea vina pe asigurator, in cazul in care au volum mai mare de lucru.

Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva scrie-mi la consultanta@amdauna.ro
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea. Am si eu o mica problema si sper sa ma poata lamuri si pe mine cineva. Pe data de 22.11.2014 am avut un accident, un sofer unpic cam baut a intrat pe contrasens si m.a facut praf, masina mea e un opel vectra c 1.6 benzina 2002. Dupa ce s.au intocmit toate actele necesare am depus dosarul la asigurare in cauza CityInsurance si acum astept un raspuns. Service-ul care a facut constatarea reparatiilor a spus ca e dauna totala si devizul de reparatii este in valoare de 64.000 lei adica vreo 14500 de euro. Am depus doar dosar de dauna pentru masina fara sa depun si un dosar de vatamare corporala, am primit doar 9 zile de ingrijire medicala si am considerat ca sunt prea putine poate am gresit nu stiu. Intrebarea mea este urmatoarea, cam la ce suma sa ma astept de la asigurare? Si e ok sa depun dosar de vatamare corporala sau este prea multa bataie de cap, celui vinovat de accident i.a iesit o alcolemie de 88 in sange si si.a recunoscut vina incepandu.se urmarirea lui penala.
Va multumesc
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Poti depune plangere daca vrei sa ii mai ceri bani in plus. Daca nu era beat, doar pentru 9 zile(pana in 10) nu se incepea urmarirea penala impotriva lui. Acum nu mai stiu cum e pe noul cod, asa era pe vechiul, trebuia sa fie minim 10 zile de ingrijiri medicale, insa daca a fost si baut poti depune plangere fara probleme. E drept ca va trebui sa te prezinti in instanta, dar alte batai de cap nu vad ce ar putea sa fie.
Skip ads

  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles eu de la politie urmarirea penala se incepe oricum pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Te sfatuiesc sa scoti certificat medico legal si sa deschizi dosar de dauna la asigurator pentru vatamare corporala . Poate cantari mult in tratarea cu mai mult interes si a dosarului pentru autovehicul.
Atentie, daca masina are sub media de 15000 km pe an mai mult ca sigur nu ti se va face o oferta corecta pentru dauna totala . Este foarte posibil sa ti se incadreze masina in mod abuziv la cel mai mare grad de uzura .
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, mi.au facut o oferta de 1800 euro si nu au vrut sa.mi arate modul de calcul au spus ca nu il au...am refuzat oferta si au trimis dosarul spre reofertare le.am cerut si metoda de calcul..sper ca am procedat corect.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cati km are masina ta ?
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
170000 reali au facut expertiza
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CT92MLU sa stii ca valoarea de despagubire la masina ta este mult mai mare. Cu km astia nu ti se poate acorda coeficientul maxim de uzura .

Oricum de la anul se va termina cu calculul de acum si va incepe o noua mare bulibaseala !



In atentia tuturor :

Din 01.01.2015 vor intra in vigoare noile norme RCA prin Ordinul ASF 23/2014

O schimbare importanta si foarte controversata s-a facut la despagubirea daunei totale . Calculul nu se mai face plecand de la valoarea de nou , ci de la valoarea de piata. Altfel spus pot fi luate in consideratie preturi de pe Autovit, Olx, Tocmai etc. Nu exista niciun mod de calcul concret , nu se specifica decat faptul ca valoarea vehiculului se va face "PE BAZA" valorii de piata . Adica se poate ajunge si la o valoare mai mica in cazul in care asiguratorii inventeaza niste coeficienti sau alte scazaminte .

Art. 52. - (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste pa baza valorilor de piata ale unor vehicule de aceeasi marca, tip, model, caracteristici tehnice si dotari, an de fabricatie, avand un parcurs in kilometri si o stare de intretinere comparabile.
(2) Valoarea de piata a unui vehicul se stabileste pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor inmatriculate permanent in Romania, precum si in baza oricaror documente prezentate de catre partea prejudiciata in dovedirea prejudiciului suferit.
(3) in cazul vehiculelor inmatriculate in alte state sau al celor care nu sunt inmatriculate permanent in Romania, valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste pe baza valorilor de piata din statul in care vehiculul este sau a fost ultima data permanent inmatriculat, precum si in baza oricaror documente prezentate de catre partea prejudiciata in dovedirea prejudiciului suferit.


In baza acestor prevederi asiguratorii vor putea inventa mai usor noi metode de diminuare si tergiversare a despagubirilor .
  • ct92mlu

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, multmesc pentru informatii..intre timp m.au sunat de la asigurare si .sa trimis la aprobare 14500 de lei suma pe care o accept cu siguranta mai ales dupa ce am citit mai sus noile metode de calcul...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi cum faci sa depui cererea de despagubire pana la sfarsitul anului .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR