Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut accident pe 4 Aprilie, mi-a taiat unu calea. Are RCA la Euroins. Am facut amiabila si am fost programati la asigurator pt constatare in 10 Aprilie. Omu si-a recunoscut vina, am ales s-o repar la unul dintre service-urile agreate de ei, nu am dorit s-o repar in regie proprie. Problema e ca nu am primit inca nici un raspuns de la Euroins, doar ca dosarul este fizic plecat la Bucuresti pentru cercetare. Ca pagube am aripa dreapta, far dreapta, capota, bara, traversa...
Care este termenul legal in care trebuie sa-mi dea un raspuns? Momentan masina sta si rugineste acasa.


Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Smecheria constatarii incomplete o practica mai ales celor care opteaza pentru regie proprie,sau celor care platesc ei urmand sa recupereze de la asigurator...scriu ce se vede,intreaba din nou mai aveti obiectii?se consemneaza se semneaza si va ureaza succes.Eu am mers cu masina mea de 3 ori la reconstatare pana cand l-am convins pe individ ca n-are nici o sansa sa nu dea dauna completa...tot in regie proprie a a fost facuta masina
Acolo e golaneala mare,bine si la decontare directa fac aia masina pe genunchi dar si receptia lucrarii e cu cantec....fara lasati asa semnati ca-i gata luati masina si veniti ca va remediem....aleluia asa ramane.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate legislatia nu prevede un termen anume in care asiguratorul sa fie obligat sa raspunda cererii de reconstatare .
O solutie ar fi sa trimiteti un mail cu cererea in care sa scrieti ca este revenire si in CC sa treceti si adresa de mail a ASF-ului !
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos. Inseamna ca mai am de asteptat. O sa le trimit un mail.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Reconstatarea se face PE LOC atunci cand se prezinta masina la unul din birourile de constatare ale asiguratorului,eu trimit masina pe platforma intra la coada ,se arata ce s-a mai descoperit ,am atasata constatarea service-ului ,merge ca pe roate ......si foarte foarte important NU SAR CALU'
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai asta spun. Reconstatarea a fost facuta. asa mi-au spus ei. Acum eu astept sa raspunda cei de la Bucuresti hartiilor trimise de cel de la asigurari. Care mi-a spus ca pe data de 15.04 a trimis la Bucuresti dosarul complet cu reconstatarea facuta in service-ul lor , cu fotografiile facute la reconstatare, iar acum asteapta sa ii comunice Bucurestiul(cum spunea el) ce sume aproba pentru despagubire.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca s-a facut reconstatarea inseamna ca la dosar s-a depus si un deviz . In cazul asta , daca service-ul este cu contract ar trebui sa primeasca un accept de plata . Totusi , trebuie tinut cont si de faptul ca asiguratorul poate efectua propriile cercetari asupra evenimentului timp de maxim 3 luni de la avizarea daunei. Conform legii ar fi trebuit sa te anunte in 5 zile daca intentioneaza sa efectueze astfel de cercetari. Dar, chiar daca nu te-au anuntat , asta nu inseamna ca isi pierd acest drept .

Avand in vedere ca ai reconstatarea efectuata tu poti incepe repararea masinii ! Daca dauna este majora asiguratorul ar fi trebuit sa te anunte care este valoarea maxima de despagubire si sa iti prezinte modul de calcul al acesteia. .
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am inceput repararea masinii. Si e aproape gata. Pentru ca am facut rost de niste bani ca sa o repar repede, pt. ca am nevoie de ea(naveta catre serviciu). Am sunat ieri la asigurari, si mi-au spus de acolo ca au trimis la Bucuresti cererea de reconstatare, care a fost confirmata, si acum au trimis devizul de plata, la care asteapta raspuns. Astept sa ma cheme sa cer banii in regie proprie. Ii mai dau si maine un telefon. Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa speram ca nu vor fi probleme, tine-ne la curent !
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In cele din urma, la apropae trei saptamani de la producerea accidentului, dupa multe telefoane si insitente am fost chemat la asigurari sa-mi comunice suma. A fost cu vreo 2.000 de lei mai putin decat mi-au aproximat initial, insa important a fost ca mi-a acoperit toata alergatura(si aici am inclus si benzina, platforma, constatari service etc.). In fine, am scris acolo suma, am dat contul in care sa imi bage banii si acum astept(30 de zile mi s-a spus) sa imi bage banii in cont. Cam atat a fost cu accidentul meu..cu care sper eu ca am terminat stress-ul si nervii. Multumesc tuturor celor care m-au indurmat si si-au spus opinia aici pe forum. Toate cele bune.


p.s. Revin cu pasii urmati de mine:
1.accident(in care nu esti vinovat - deci ai nevoie de asigurarea lui)
2. amiabila(se programeaza la amiabila) sau procesul verbal de constatare al politiei.
3. Dupa ce face o constatare la prima vedere agentul de la daune de la asigurari, daca aveti convingerea ca sunt si alte piese distruse, mergeti la o reconstatare. Aceasta se face la un service agreat de firma de asigurari(cel putin asa am descoperit eu in cazul meu..am facut o reconstatare si nu a fost buna, a trebuit sa merg la service-ul lor). La reconstatare se fac poze.
4. Hartiile cu reconstatarea, mi le-au dat de la service si le-am dus la agentul de la asigurari. Pozele mi-au spus ca le trimite pe mail.
5. Acum urmeaza asteptarea. Ei trimit dosarul la structura centrala, si de acolo iti fac un calcul si daca doresti banii in regie proprie sa te astepti la o suma putin sub jumatatea celei facute la reconstatare. Sa aveti noroc sa dati de un agent de asigurari mai abil si sa va rezolve dosarul sa il trimita mai repede, ca eu am avut unul de imi venea sa ii rup gatul.
6. Sunati sa va interesati de dosar si mergeti sa faceti cererea pentru despagubire dupa ce vine raspunsul cu suma calculata de structura centrala.
7. Inca nu am primit banii, deci nu pot sa va spun cam cat dureaza acest aspect.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Conform legii trebuie sa primesti banii in 10 zile, nu 30 !
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu situatia mea...primul post de pe pagina.
Prostia e ca am facut amiabila, in loc sa merg la biroul de tamponari al politiei sa faca ei constatarea. Acum astept dupa Euroins sa termine cercetarea dosarului, pe 10 Mai se face 1 luna.
Ma gandeam s-o repar si pe banii mei, caut la dezmembrari si fac totul cu factura.
Cum procedez? Trebuie sa-i anunt inainte?
Cum imi recuperez apoi banii? Ce se intampla daca dupa cercetarea lor ei zic ca nu a fost asa si ca nu ma despagubesc? Poate vor sa cheme vreu expert de-al lor sa-si dea si ala cu parerea....
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@kosfunny: Multumesc frumos pentru informatie. De saptamana viitoare( ca sa treaca zece zile lucratoare o sa incep sa ii stresez cu telefoane.
@bv 31ste: Pai, in conditiile tale. Daca ai fost la amiabila. Ala de la daune a facut poze la masina ta si la masina lui, si nu mai ai alte daune in afara ce cele constatate la prima vedere de ala de la daune. Poti sa incepi sa iti repari masina, pentru ca ei iti vor da bani in functie de ce au constatat. Daca ai daune mai mari decat ce s-a constatat la prima vedere....trebuia sa mergi intr-un service cu care are euroinsu' contract (unul de-al lor) sa iti faca o RECONSTATARE, si aia cu poze. Daca ai facut si asta..te poti apuca sa iti repari masina, fara probleme, pt ca ei iti vor da banii in functie de ce deja au constatat, nu mai trebuie sa mai le dai nicio alta hartie, tu ti-o repari cum poti.

Daca insa ai mai multe daune decat a constatat la prima vedere ala de la daune si nu ai facut reconstatare intr-un service al lor...nu stiu ce sa spun..daca a trecut deja o luna..aici ne poate ajuta kosfunny.

Multa bafta si sa iti rezolvi problema cat mai repede!
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai eu ma apuc de reparat, dar acum dosarul se afla in cercetare...si nu-mi este clar ca daca ma duc la ei cu facturile de pe piesele din dezmembrari + costuri service imi voi recupera banii.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti repara oricand masina daca ai constatare , eventual reconstatare facuta. Depui devizul, facturile si chitantele la asigurator iar acesta , cand termina cercetarea iti face plata daca esti indreptatit sa o primesti .
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc, ma apuc sa cumpar piese...mai greu cu timpul.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au depus cererea pentru a le fi bagati banii in cont, si asiuratorul intarzie mai mult de 10 zile, sau chiar mai mult utilizati site-ul asta: http://www.asfromania.ro/em...aint.php?cod=0016
Eu am facut o sesizare aici si intr-o saptamana mi-au si bagat banii in cont. Multa bafta si sa va rezolvati problemele cat mai rapid!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au depus cererea pentru a le fi bagati banii in cont, si asiuratorul intarzie mai mult de 10 zile, sau chiar mai mult utilizati site-ul asta: http://www.asfromania.ro/em...aint.php?cod=0016
Eu am facut o sesizare aici si intr-o saptamana mi-au si bagat banii in cont. Multa bafta si sa va rezolvati problemele cat mai rapid!
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am patit si eu un necaz, povestea pe scurt este aici: https://www.clubopel.com/vie...p=1700844#1700844 , masina este pe numele tatalui meu (la 26 de ani ai mei taxele erau considerabil mai mari). Am inteles ca am nevoie de o procura pt a putea merge eu la Euroins. Atat eu cat si masina suntem in bucuresti iar tata in alt oras decie mai simplu sa merg eu la asigurator. Zi-mi te rog daca stii ce ar trebui sa scrie pe procura? Si care sunt pasii?
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am patit si eu un necaz, povestea pe scurt este aici: https://www.clubopel.com/vie...p=1700844#1700844 , masina este pe numele tatalui meu (la 26 de ani ai mei taxele erau considerabil mai mari). Am inteles ca am nevoie de o procura pt a putea merge eu la Euroins. Atat eu cat si masina suntem in bucuresti iar tata in alt oras decie mai simplu sa merg eu la asigurator. Zi-mi te rog daca stii ce ar trebui sa scrie pe procura? Si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa ce intru in posesia procurii?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR