Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • virgil12

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tururor,

De curand am cumparat un Opel Zafira din 2001 cu motorizare Y20DTHsi am urmatoarele probleme:
La viteze mici masina merge in suturi, consum de motorina mare, decelereaza intarziat (dupa ce iau piciorul de pe acceleratie masina ramane turata). Am fost la tester cu masina si au iesit 3 erori referitoare la debitmetru de aer si mufa de la debitmetru (P0100, P1100 si P01..). Dupa inlocuirea mufei de la debitmetru erorile sau sters si nu au mai aparut dar masina se comporta la fel, in plus cu mufa de la debitmetru in functie scoate foarte mult fum negru. Dupa multe cautari am ajuns la un domn Petrica care am inteles ca se ocupa numai de Opel si a testat-o si el. Dansul a spus ca ar fi ceva probleme la calculatorul pompei de injectie si din cauza aceasta ar fi problemele. A mai constatat si urmatoarele probleme: EGR nu functioneaza, bobinele de vacum par a fi inlocuite. Tipul nu a reusit sa-mi inspire o prea mare incredere (diagnoza realizata la colt de strada si nu in service desi parea ca stie ce vorbeste, aspect foarte neangrijit) Va rog daca puteti recomandati-mi un service bun in Brasov la care sa merg si unde sa rezolv problemele.
Va multumesc
0723212089
  • Daniel2772

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate acel domn ar putea avea dreptate Evil or Very Mad
Y20DTH cam are probleme cu ECU (cel de pe pompa de injectie) si cu EGR.
Mergi totusi la reprezentanta OPEL de la voi din Brasov.
  • virgil12

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Se poate inchide. Problema rezolvata. Multumesc
  • robertchirita

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2005 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
posteza si cum ai REZOLVAT , poate au nevoie si alti colegi !
  • virgil12

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut

Dupa diagnosticare si aflare preturi astronomice de reparat, am dus masina la un prieten in Bucuresti. Acolo a dus el masina la cunostinte a curatat pistonasul de avans de pa pompa de injectie, curatat EGR si admisie, am schimbat rulment stanga fata, capete de bara, suport motor fata, discuri de frana fata, , placute fata, senzori placute, ect.
Maine ma duc in Bucuresti sa ridic masina si sa aflu nota de plata. (la prima strigare in jur de 1500 lei toata distractia)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR