Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
daca stiam,GM luam mai cu seama ca e original al masinii.o sa tin minte la viitorul schimb.Am crezut ca astea originale Gm nu se gasesc pe toate drumurile.Cat despre bujii n-am parere de rau.Beru sunt tari.Nimic de zis nici de NGK.Ngk am avut dar le-a ajuns si lor de atata timp Smile
Skip ads

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Bujii beru am si eu sunt bune. Dar la ulei ai inteles gresit, nu mi-a placut GM, GM e doar eticheta. Cand am facut schimbul si am pus aral parca aveam alt motor. Sa ai sute de mi de km cu masina ta, fara probleme. Numai bine!
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
multumesc.dar totusi uite ce spune colegul nostru ca uleiul GM e special pt motoru de vectra ca nu prea il mananca.Eu am pus 15w40 pt ca mai imi mananca din ulei,ca voiam sa pun 10w40.Masina practic cand a fost nou nouta pun pariu ca a avut ulei chiar 5w40.Cel mai subtire posibil
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
vezi ca e o discutie despre uleiuri acolo afli mai multe. Si citeste mesajul de al mine de pe privat sunt curios de ceva la masina ta. si da-mi replay te rog.
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

ca si repere (la masina din semnatura, fara GPL), zic asa:
1. am ulei Castrol Magnatec 10W40 (semi-sintetic) - consuma un pic de ulei (cam 1L pe an, schimb anual oricum), pentru ca scapa la garnituri
2. bujii Bosch Super 4 (4 electrozi, am vazut recomandarea asta de bujii pe mai multe forumuri)
3. sonda lambda noua pusa acum 2 ani (cred ca e NGK)
4. benzina - 98 de la Lukoil de cand am masina.

Din astea rezulta asa:
1. consum: iarna pe la 8.8L/100, dar n-am avut niciodata mai mult de atat
2. vara: intre 6.5-7.5, depinde cum o calc, si cat merg "afara" fata de "in oras".

La stilul de a conduce, merg un pic mai "sportiv", 1. schimb pe la 4500-5000, a 2-a pe la 4500, las a 3-a in oras (nu merg cu mai mult de 70, n-are sens a 4-a). S-ar putea mai economic, dar nu-mi place mie.
Nu mi-ar strica un reglaj proaspat pt. avans, din delcou, cu stroboscop, ca m-am bagat ca prostu' pe acolo, si am reglat dupa "ureche".
Oricum, un consum de ~7L/100km pt. acest motor, la masa masinii de ~1tona mi se pare rezonabil. Nu e deloc o masina de curse, dar zic, ca e ceva foarte decent.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
eu sincer nu va inteleg de ce nu "va e mila de masinutele astea".Cum puteti sa le forjati in halu asta nu stiu.Mie unu imi place sa merg relaxat de tot cu ea,treapta 5--70-80 la ora si-mi consuma si super frumos 5.6l/100 km,si nici nu se aude motorul, fasaie,si merge si ea relaxat.Doar in depasiri si cateodata pe portiuni de autostrada imi place si mie sa-i mai dau 140 km/h,dar cand ajunge la 140 o simt cum isi cam trage duhu.Nu faceti bine cei care sunteti vitezomani si le dati turatii mari,pentru ca sunt masini destul de vechi(mai uitati-va si in buletinul lor),si mergand in regim de turatii le stricati mult mai repede.E ca si cum ai pune un mosneag sa alerge.Da total de acord masinile astea cand au fost nou noute ele la viata or au fost masini de turatie,stiu si eu asta pentru ca au garda mic,sunt foarte joase aceste masini.Daca nu ma insel Vectrele sunt cam considerate masini de fuga(Vectra din cate stiu inseamna SAGEATA).Eu chiar am si jenti tip sport pe ea MiM-uri cu buza iesita.Asa mi-a venit masina din Olanda cand am cumparat-o.Nu le-am pus io dupa ureche.Tin minte cand am luat aceasta vectra din Olanda,am mers pe Urziceni cu 180 si mai avea pedala pana la 190,si de atunci a inceput sa se aprinda becul galben check Engine Very Happy
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Stork in viteza a 5-a la 100 km/h in ce turatie iti sta acul de la turometru?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca la 140 isi da duhul speri ca realizezi ce motor bun ai nu?
Si ai innebunit cu masina ta luata din Olanda!
Jantele alea nu sunt originale, stai linistit. Originale au fost Borbeturi(a mai ales). Si nu trebuie sa pui dupa ureche, sunt dimensiuni recomandate.

Referitor la mers subturat: mai rau ii faci asa decat sa ii dai talpa la 4-5000. Injectorul/injectoarele se infunda la mers subturat ! Dar bine, poate magnifica ta masina din Olanda are injector/oare speciale, ceva olandez poate.
Skip ads

  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Adrian Cosma a scris:Stork in viteza a 5-a la 100 km/h in ce turatie iti sta acul de la turometru?


nu am turometru
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mariod a scris:Daca la 140 isi da duhul speri ca realizezi ce motor bun ai nu?
Si ai innebunit cu masina ta luata din Olanda!
Jantele alea nu sunt originale, stai linistit. Originale au fost Borbeturi(a mai ales). Si nu trebuie sa pui dupa ureche, sunt dimensiuni recomandate.

Referitor la mers subturat: mai rau ii faci asa decat sa ii dai talpa la 4-5000. Injectorul/injectoarele se infunda la mers subturat ! Dar bine, poate magnifica ta masina din Olanda are injector/oare speciale, ceva olandez poate.


Nu tin olandezii in brate,dar din cate stiu Olanda e foarte sus ca exigente si standarde.Uita-te la ei ca numai performante au.Din punctu meu de vedere olanda este peste Germania ca exigenta.
Dar am si eu o nelamurire.80 km/h in treapta 5 e subturat?Mie mi se pare ca merge relaxat motorul.....
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, 80km/h intr-a 5- este subturat.
Intr-a 4-a la 80 eu am vreo 2500 rpm. Nu stiu ce versiune a cutiei F13 este. In a 5-a pe la 140 (dupa ceas) am 4000 de ture.
Gandeste-te ca la motorul C16NZ cuplul maxim (implicit, punctul de functionare optim) se gaseste pe la 3200 rpm.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
A mea e facuta in Antwerp Belgia. e si modificata putin. E cea mai diferita vectra a simpla ca sa zic asa insa niciodata nu m-am laudat cu ea, e secretoasa ca si mine Stork scoate si tu bandourile daca iti place cum e la mine:


Skip ads

  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
arata urat fara bandouri.Alea au si ele roulu lor,nu sunt puse doar de frumusete.Io asa stiu Very Happy
Si nu eu le-am pus oricum.Asa a venit masina. As dori sa pun si eu la vectra A,aparatori de noroi pe spate care sa scrie opel pe ele.Dar nu gasesc.Are cineva asa ceva?
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Gusturile nu se discuta, bandourile nu au rol estetic. doar protejeaza de zgarieturi in parcare la deschiderea portierelor. Insignia nu are bandouri, si mai ales orice facelift nu are sau le are cumva mascate, Jetta, alea noi nu au. si etc Stiu ca asa a venit masina, si eu de curand am inlocuit o aripa si avea bandou ca tine. Insa Eu nici macar nu pot pune daca te uiti nu merg din cauza barelor pe care le am.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se stie ca masinile din Olanda sunt mai bune decat alea din Belgia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR