Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra G si momentan am arcurile sport pe fata,deci e lasata mai mult pe fata, cauciurile ,toate 4,sunt 215/40/17.

Eu am si setul original de arcuri si ma gandesc sa le schimb pt ca stiti si voi cum e cu gropile din bucuresti....Acum,ma gandesc sa maresc putin talonul, daca pun talonul pe 45 la cauciuri, 215/45/17, va trage mai greu masina,sau nu se va simti ?

Astept pareri.

Multumesc!
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu se va simti , la motorul tau de 2.0 nu cred k vei simti nici o diferenta . o intrebare , cu amortizoarele originale la hopuri nu v-a atinge anvelopa de aripa/contra-aripa ?
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
crede-ma , se va simtii ! eu am 215/60/15 fata de 195/60/15 si se simte , sunt mai grele si fiind mai late pare un pic mai lenesa !
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bogdan , hombre vorbeste de talon , nu de latimea anvelopei
Skip ads

  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut,

gxg,eu sper sa nu se simta,asa cum spui si tu Smile . eu ma gandesc ca daca pun arcurile originale,e clar ,caroseria se va ridica si va fi la acelasi nivel cu spatele masinii,unde nu am arcurile sport puse. pe spate este loc destul intre caroserie si talon,cam jumate de palma.... ma gandesc totusi sa nu traga mai greu,sa nu simt eu asta si alt lucru...o sa-si piarda din aspectul de bolid... Sad

alt lucru ce vroiam sa va intreb: atunci cand accelerez blana,uneori daca nu tin volanul bine directie masinii e cam incontrolabila,simt in volan ca incearca sa se regleze ,trepidatii ft mici stanga dreapta. geometria am facut-o si jantele sunt noi si echilibrate,le am puse de 2 sapt ,nu cred ca ar fi asta motivul.... sau inainte de semafoarele care au pe asfalt acele mici denivelari,la fel,daca nu tin bine volanul,masina chiar daca am viteza mica o ia singura spre stanga si daca e aproape oprita si pun frana,volanul pe loc il vad cum se misca spre stanga....ceva idei ?

Salut !
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
verifica presiunea din anvelope , gradul de uzura pe o pare si pe alta sa nu difere , la majoritatea masinilor cu tractiune fatza am observat k tin sa traca intr-o parte sau alta la plecari in forta dar asta e doar in timpul accelerarii fortate din cauza k o roata are mai multa aderenta decat cealalta .... alte idei nu am Rolling Eyes
  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da,ar putea fi si asta o cauza.

zilele urmatoare o sa schimb anvelopele,pana la urma nu vreau sa pierd din frumusetea masinii si din stabilitate ,asa ca voi pastra aceleasi dimensiuni.

va anunt daca s-a rezolvat apoi problema.

Multumesc!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
hombre a scris:salut,
gxg,eu sper sa nu se simta,asa cum spui si tu Smile ....


@fnf bogdan fnf are dreptate...se va simti la cum va trage masina, adica va trage mai greu, deoarece va creste diamtrul rotii. "Talonul" reprezinta PROCENT din latimea rotii, NU INALTIMEA. pe de alta parte, teoretic ar trebui sa poti atinge o viteza mai mare, dar e discutabil Embarassed

are si @gxg_tm dreptate partial. tu avand motor 2.0 diesel, cuplul e destul de mare, si nu vei resimti aceasta schimbare atat de puternic ca un motor benzinar sau de capacitate cilindrica mai mic... dar, sigur se va simti, cel putin cand va fi masina incarcata..

dar va arata beton cu roti mai mari Very Happy
Skip ads

  • Printz

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pe un astra G classic 1.4 twinport am 195/60/15" si vreau sa sar pe 205/45/R17 sau 215/40/R17. arcurile totul este stock. Merg fara probleme noile rotisoare? sau 215/45/R17 dar vreau R17 ca nu mai pott Smile. si mai exact sa fiu Dezent V dark sunt jentile pe 4 prezoane. va afecta cu ceva masinutza? la cei 90 hp care-i are. o sa fac remapare la ea si o duce la 100. so ? Multumesc!
  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut,

am fost ieri la mecanic, s-a uitat ft atent la tot ce inseamna directie si articulatie, totul este perfect !
uitandu-se mai atent,a vazut pe 2 cauciucuri niste galme ! asta zice el ca este cauza, oricum aveam de gand sa le schimb, goodyear eagle f1 cu profilul ala in V .

Va tin la curent.

Thx !
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu sari de procentajul de 3% la diametrul rotii, altfel ai probleme cu ABS. www.1010tyres.com la tiresize calculator.
Daca e ok, atunci vei putea pune si 45 ca talon singura diferenta fiind ca galmele vor aparea mai rar si vei avea putin mai mult confort.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Fenomenul ca volanul fuge intr-o parte la plecari in forta este datorita planetarelor inegale ca lungime.
Pe cea scurta ajunge mai mult cuplu.
Notati asta in carnetelul cu notiuni de baza ale tanarului impatimit Very Happy
Skip ads

  • paulgrindean

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2013

  • Mesaj Privat
are nevoie careva de anvelope 225/60 R16 folosite o singura iarna
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR