Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Masina este un Astra G Caravan si problema este pivotul stanga. Risca sa iasa din locasul din brat, pericol de accident. Nu neglijati.



Cuplurile de strangere nu le-am gasit. Puteti completa dumneavoastra. Multumesc.
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
stranse la cheie cu prelungitor dinamometric facut din teava mai rezistenta.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru tutorial. atentie cum puneti suruburile in pivot daca il schimbati doar pe acesta si nu schimbati tot bratul...
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aveti in imaginea urmatoare, modalitatea de introducere/fixare suruburi:

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa este doar sa scri ca este pentru roata stanga fata ce ai pus tu in poza. Altfel spus suruburile de la bucsiile bratelor pe cadru (pe jug) se introduc dinspre botul masinii spre spatele acesteia cu piulita pusa inspre habitaclu (deci directia de deplasare a masinii este directia de introducere a surubului) ca in cazul in care se desfac piulitele in mers din varii motive sa nu iasa singur surubul ci sa ramana macar ca un bolt pana la remedierea problemei Smile

nu imi pot edita mesajul dar vreau sa adaug ca in poza suruburile de la pivoti sunt prost puse: trebuie de sus in jos din acelasi motiv scris mai sus la suruburile bucsilor: in cazul in care cade piulita sa ramana pivotul la locul lui. (daca se pun ca in poza o sa cada surubul daca se desface piulita)
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy, imaginea postata de mine anterior(cu modalitatea corecta de introducere a suruburilor), este imaginea bratului stanga fata Astra G. Este luata de pe un site oficial german si chiar nu am gasit nicaieri o alta modalitate de a introduce suruburile atat la brat cat si la pivot. Deci aceasta fixare si modalitate de introducere a acestor suruburi este data de constructor.
Si eu , la Vectra B, am considerat ca, fixarea pivotului sa fie cu introducerea suruburilor de sus in jos. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR