Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Alex_ASE

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Z 1.7 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Astazi,pe undeva printr-un sat invecinat s-a luat o amenda pentru statia CB montata pe masina.Nu am fost live acolo,dar am fost avertizat(avand si eu asa ceva).....cica s-ar fi dat lege impotriva lor,cum ca daca nu sunt inscrise in talon/carte toate modificarile aduse masinii esti bun de plata..
...am cautat aceasta presupusa lege pe ''google'' si nu am gasit mai nimic.
..intrebare : voi stiti ceva de chestia asta ?
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tu vorbesti serios? a fost tapa... stai calm... pai legea spune ca nu ai voie sa aduci modificari masinii ce pun in pericol circulatia, la sistemul de iluminat, la prostii de astea...
pai casetofonul de la masina mea nu e trecut in talon, nici gps-ul ce-l pun pe bord sau kitul bluetooth... si unde or sa-l treaca in talon?
politistul s-a autoamendat ca nu are trecut in talon girofarul?

nu mai crede toate prostiile. singurul motiv pe care iti poti lua amenda e pentru puterea de emisie a statiei daca e peste 4W. si aia nu politia o constata cu autoritatea de reglementare in domeniul comunicatiilor.
In ro, nu sta nimeni sa iti masoare puterea de emisie, dute in afara si ai sa vezi cum te rup in amenzi austriecii/nemtii si ti-o si confisca/distrug.
  • Alex_ASE

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Z 1.7 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
asta stiu ca afara te ''ard'' imediat.....cat despre statie ma gandeam eu ca ar fi o vorba aruncata aiurea,dar totusi am intrebat,ca ale noastre ''capete de creta'' ar fi in stare sa te amendeze pentru orice......
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ei te pot amenda pentru orice, dar tre sa scrie oriceul ala in procesul verbal si tu dupa aia inainte sa semnezi PV-ul (care inseamna doar "am luat la cunostinta" si nu "sunt vinovat" cum cred majoritatea) il poti ruga sa treaca la mentiuni ca nu exista temei legal (e obligat) si apoi il dai si pe el si pe politie in judecata.
Or fi ei capet de creta, dar nu au cum sa te amendeze pentru ceva ce nu e ilegal.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, vezi ca 1 a fost acum 2 zile...
  • Alex_ASE

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Z 1.7 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
=)))) dap,si asta e o treaba Smile))....oricum,m-am interesat direct la ''sursa'' si se pare ca domnii politisti nu au fost informati despre asa ceva,deci...drumuri bune sa avem Very Happy
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:il poti ruga sa treaca la mentiuni ca nu exista temei legal


Si ce rezolvi daca scrie aia pe PV?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai te duci si ataci in instanta PV-ul!
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aha si daca nu scria nu poti?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doar daca scri "Nu am obiectiuni" in PV este mai dificil sa ataci in instanta. Tocmai, scriind in PV ca nu esti deacord asta inseamna ca ai de gand se rezolvi pe alta cale legala, se considera intr-un fel sau altul ca depui contestatie.

Dupa cate stiu eu statiile CB folosind frecvente publice si libere dar nu foarte eficiente nu se incadreaza nici macar la radioamatori si sunt percepute ca fiind ceva inofensiv. Legal ar trebui sa fie considerate pe masina asa de periculoase ca un incarcator de telefon.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
deci pe statia radio cb nu iti trebuie nimic folosita atentie pe canale libere gen 22
tipu care a luat amenda a ramas de mascarici.
personal detin certificat radio de pilot internationala si ii pot asculta pe gabori legal dar nu am voie sa divulg (nu stiu cum ot demonstra ei asta) si am fost so eu oprit si cica sa imi dea amenda l-am lasat sa o scrie si i-am dat o copie si prezentat documentu in original si i-a
m propus sa isi stearga fundu ala de rata cu amenda. eram numai cu statia cb nu si cea care e pt frecventa lor!
asadar folosirea statiei cb poate fi folosita fara probleme intrucat in caz de ai avut un acident poti anunta prin ea sa ceri ajutorul in caz ca ti-a zburat telefonu din masina!
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Alex.
Copilu' tu ai inebunit? Acum am vazut intamplator discutia inceputa de tine. Cum naiba sa se lege de statii? Azi nu ai pomenit nimic de treaba asta!
Chiar sunt curios cine a debitat o asemenea ineptie, si daca e adevarat, o sa aflu si care Garcea a facut treaba asta.
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
in pv io scris altceva cine stie legile 100% poate nu purta casca in timp ce conducea autovehicul sau nu purta centura pe motor Smile)))
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Doar daca scri "Nu am obiectiuni" in PV este mai dificil sa ataci in instanta. Tocmai, scriind in PV ca nu esti deacord asta inseamna ca ai de gand se rezolvi pe alta cale legala, se considera intr-un fel sau altul ca depui contestatie.


Este irelevant daca ai facut vreo mentiune in acel p.v. sau daca ai semnat macar. Metoda de atac impotriva procesului verbal "plangerea" este un drept si poate fi exercitat oricand.
Deobicei e bine sa mentionezi daca ai mai avut pe cineva in masina.
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cam tarziu am vazut topicul.Pentru statie nu te poate amenda decat ANCOM-ul daca nu respecta puterea respectiv 4 w.Si afara acelasi lucru ai puteri te ai ars.La colegul a tinut prosteala.drumuri bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR