Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • prodanoff raluca

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
buna seara dragi colegi am mai cautat pe forum dar nu am fost lamurit am un opel vectra b2 din 2001 z18xe cand am fost sa i fac identificarea pentru inmatriculare nenea de la rar mia zis ca masina este euro 3 si ca nu este euro 4 nici macar nu a bagat sonda pe toba ca sa citeasca emisile si mia trecut dupa tabelul lor euro3 si 192 co2 ce asi putea sa fac eu stiu ca z 18xe este euro 4 sau ma insel eu va rog celor care au mai trecut prin aceaiasi situatie sa ma lamuresca si pe mn ce este de facut precizez ca masina este inmatriculata in romainia si vroiam decat sa o trec pe numele meu
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
este euro 4, daca scrie z18xe in cartea de identitate.. desi la trecerea pe nume se fac si emisiile..obligatoriu.. apoi se elibereaza certificatul de autenticitate
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cine zice ca se face si test de noxe?
Doar autenticitate Idea
Am trecut prin RAR cu trei masini in ultima luna. Doar poze, adica autentificare, si afara cu ele.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raluca aia au vazut o fata si ai ca e de muls ceva. La RAR se face numai identificare, daca in vecile acte este E4 asa ramane, noxele se fac numai la ITP. Daca are ITP expirat sau mai are cateva zile RAR face si ITP, in rest sa cante la bec.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hoho, haideti sa o luam usor cu datul in bobi.
OAG caravan din 2001, Z16SE, in 2006 a fost inmatriculata in RO ca EURO3.
Raluca, ai fost la identificare, intrebare, masina a fost inmatriculata inainte in RO? sau e proaspat adusa? Daca a fost inmatriculata inainte in RO, verifica te rog ce norma EURO e trecuta pe talon. Daca e proaspat adusa, verifica ce norma euro e trecuta pe hartiile care o insotesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Probabil e adusa de ceva vreme si atunci nu conta norma de poluare si nici emisiile de CO2.
Acum, cu fiecare ocazie daca ai deja masina inmatriculata in RO implicit cu carte de identitate, daca te prinde pe la RAR pentru omologare GPL, autenticitate, etc, verifica CO2 si il trec in carte asta daca nu e deja trecut. Mie mi s-a intamplat asta anul trecut cand am facut omologare GPL, desi cu masina mai fusesem la autenticitate cu cateva luni inainte. Habar nu aveam de ce, insa banuiam ca se pregateste ceva, drept urmare actuala taxa de timbru de poluare de mediu sau cum se mai numeste.

Si uite asa o sa emigram toti in BG, MD, UA sau cine stie ce stat...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Conform "desteptilor" de la RAR, la Astra G, Vectra B, Zafira A, Corsa C, Omega B, Frontera B motoarele Z14..., Z16..., Z18..., Z22... sunt EURO 3:
http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf


Ultima modificare facuta de iulian1971 la Vin 12 Apr, 2013 12:58 pm
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
probabil ca asta este mai noua,in august 2012 z16xe sa inmatriculat ca norma de poluare E4
Skip ads

  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si eu in octombrie am inmatriculat z16xe din 2001 si a iesit euro 4.. Nici ei nu stiu ce e de capul lor, numai "destepti" in Romania asta.
Catalin.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
posibil sa fi modificat normele co2 Euro pentru a aduna bani pentru cei cu foamea mare,de la cei care vor o masina dar nu au bani de una noua
  • prodanoff raluca

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
masina este inmatriculata in tara din 2001 si are talonul vechi si nu are emisile trecute exista vreo posibilitate sa ma duc sa fac reomologare
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Afaik norma euro nu se refera doar la cantitatile diferitilor poluanti, ci si la nivelul de reciclabilitate al masinii.
In plus, cineva zicea (pe aici pe undeva, pe net) ca in esenta EURO4=EURO3+obligativitatea de a se pastra respectivele caracteristici pentru nustiucati km
No, si intrucat problema nu e tehnica, o mutam la legislatie... si pe viitor cascam ochii unde postam, da?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
prodanoff raluca a scris:masina este inmatriculata in tara din 2001 si are talonul vechi si nu are emisile trecute exista vreo posibilitate sa ma duc sa fac reomologare

Nu are carte de identitate ? Acolo e trecut codul de motor.
  • prodanoff raluca

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ba da are carte de identitate si e z 18 xe
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR