Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • asdade

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Masina mea, astra H din 2004 1.9CDTI Z19DTH, imbatraneste si trebuia sa mai schimb cate ceva la ea. Acum a venit randul amortizoarelor_plus flanse)
am tot studiat piata sunt foarte nehotarat daca sa fie sachs, monroe, kyb. Preturile si ele variaza si fiind vb de o investitie in jur de 1000 ron( tinde spre 1500) am incercat sa vad ce gasesc prin germania, la ce preturi si am dat peste http://www.amazon.de/SUPERS...suspension+parts.
Vreau sa stiu parerea voastra, poate daca a incercat cineva chestiile, astea sau poate este cineva cunoscator de limba germana si poate sapa mai mult pe tema acestor amortizoare si acuri pe forumuri in germana. In acelasi timp astept si recomandari din partea voastra(numai ca sper sa nu fie binevoitori care sa imi recomande pe gaz sau pe ulei.....).
Sper sa nu fi gresit ca am scris aici, am cautat pe forum discutii despre amortizoare si nu am gasit ceva recent si m-am gandit ca poate fi util si pt altcineva.

Danke.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu scrie nimic, sau poate n-am vazut eu, cat costa transportul acelui kit, daca mai adaugi vreo 20-30 E la pret si inmultesti cu 4.3, cat am zis eu ca face un Euro transformat in Lei, eu nu mai vad nici o economie la pret, fata de un set complet de amortizoare+flanse+rulmenti Sachs, poate doar faptul ca la piesele de pe Amazon, ai in plus si un set de arcuri, dar, daca punem si faptul ca acele piese, habar nu avem de cine sunt produse, adica, eu pun calitate care tinde spre zero, rezulta ca faci chiar o afacere proasta cumparand acele piese de pe Amazon. Parerea mea personala este sa cumperi piesele din Romania, de la magazinele online, iesi mult mai bine decat cumparand de pe Amazon.de sau Ebay.de, preturile sunt ceva mai mici, insa nu cu mult pe cele 2 siteuri, dar se adauga costul cu transportul iar spre Romania este printre cele mai mari din Europa. O alta chestie, banuiesc ca te intereseaza si garantia pieselor si la capitolul asta, cred ca e mai bine sa ai cu cine te "certa" la o adica si piesele nu sunt bune...cu neamtul e mai greu, tu fiind din Romania, te cam complici.
In concluzie, eu as lua Kayaba pt un raport pret/calitate bun sau Sachs daca as vrea sa dau banii mai multi si as avea buget mare, din diferenta de pret dintre kayaba si Sachs, raman bani si de manopera montaj in service, sa ai si garantie la ele, in situatia in care te orientezi la Kayaba, piesele cumparate din Romania, parerea mea.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
recomand si eu Sachs sau Kayaba si piesele cumparate din Romania si montate in service autorizat. Eu asa am facut si am pus in 2009 Sachs si in decembrie 2011 le-am schimbat pe cele de pe spate in garantie pentru ca unul nu mai facea serviciu cum trebuie si am avut noroc ca le-am schimbat in reprezentanta Opel din Sibiu si cu testul de amortizoare stampilat si semnat de ei am primit alte amortizoare noi. Pe fata am tot Sachs si sunt OK deocamdata...
  • asdade

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru parerile voastre, pertinente ce-i drept, dar cititind ce ati postat imi dau seama ca mai am ceva de adaugat ca sa intelegeti de ce mi-au sclipit ochii la asa ceva si de ce tind sa iau din alta parte decat din Ro.
Cand am cumparat masin, sh din Germania, era prezentata Astra H 1.9 CDTI Sport si nefiind un cunoscator am dubii daca amortizoarele sunt sau nu sport(tind sa cred ca sunt pt ca masina a fost rigida si se comporta foarte bine in curbe stranse la viteze mari) si daca ne uitam la preturile amortizoarelor sport gaz-ulei sunt foarte scumpe(deci nu ma deranjeaza costul transportului). Sincer mi-ar parea rau sa nu mai regasesc,in urma schimbului de amortizoare, rigiditatea si stabilitatea care o avea masina la inceput.
Al doilea motiv pt care ma tem sa iau din tara este sustinut de colegul mikyboy care spune ca a schimbat amortizoarele pe garantie. Imi este greu sa inteleg cum cele de pe masina au rezistat 150k km si altele pe care le voi schimba, cumparate din Ro, sa se duca relativ repede(stiu ca imi veti spune ca masina mea a mers 2/3 din 150k km prin germania si drumurile..) Dar eu merg 10-12 mi pe an si mare parte in concediu tot prin alte tari cu drumuri bune.

As indrazni sa consult forumisti cu experienta si chiar service dar mai astept pareri.
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Decât sã investesc atâþia bani doar în amortizoare cu "brand renumit" m-aº uita câtre un kit de suspensie reglabilã ºi aº ajunge tot în jurul valorii respective, poate chiar mai puþin.
Îmi vin în minte douã firme producãtoare, cu preþuri foarte accesibile.
TA-TECHNIX
RACELAND
ªi alea au garanþie dacã sunt montate într-un centru/service autorizat.
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Recomand amortizoare BILSTEIN si arcuri EIBACH . Top!
  • asdade

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea,


Dupa indelungi cautari si multa chibzuinta(zic eu) am comandat amortizoare dupa seria de sasiu echipare originala (recomandare Tony, cred ca BOGE) si asta din cauza ca am amortizoare sport. Cost total 1490 lei, amortizoare fata spate si flanse cu rulmenti, se mai adauga si manopera montaj aprox 200ron.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Chestionar

ce marca de amortizoare o consideri buna
kyb(kayaba) 35%
sachs 42%
monroe 21%
bogle 0%
boge 0%
14 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR