Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ce stiti despre acest motor?
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e diesel Twisted Evil Laughing
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:e diesel Twisted Evil Laughing
LOOL !!!
Pe ce masina te`ar interesa? Pe Astra e super, pe Vectra e potrivit (face fata). Vezi ca e si varianta 1.9 CDTI cu T si I rosii care are 150 CP. Twisted Evil Consuma putin chiar si pe Vectra, 5-5.5 la suta, deci si pe Astra.....
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
e motor made by fiat and use by opel,pt k opel nu a avut niciodata un diesel ca lumea, a folosit :isuzu,bmw cred ca si vw
a! sa nu uit, cand a facut si ei un motor (2.0dti,2.2dti)nu au mai fost confome cu normele E4 si asa s-a ajuns la fiat
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
L-am probat la drive test. E plictisitor si consuma mai mult decat ala de 1.9 150CP. Cel de 1.7 100CP, in 6 trepte, mi s-a parut mai vioi, chiar daca era doar senzatia. Pe vitezometru, cel de 1.9 se duce un pic mai repede. Eu as alege 1.7 100CP, cu 6 trepte, sau, daca ai rabdare pana in februarie, m-as orienta spre noul motor de 1.6 115CP/160Nm pe benzina. Consuma cu un litru mai mult decat 1.9 120CP si...e benzina Smile. Tot atunci, se vor scoate motoarele diesel de 1.9 120CP de pe Astra si vor fi inlocuite cu cele diesel de 1.7 115CP.

Pentru cei care nu cred consumurile din carte: sunt destul de exacte daca nu conduci foarte energic, adica cu accelerari si franari absolut inutile. Exemplu: eu am scos 10.1 doar in oras, mergand la ore de varf si normal. In carte, consumul e de 10.4-10.9. Pot face poza cu BC-ul daca nu ma credeti Smile.
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
motorul asta are cumva 8v??
Pe site la DiBas pretul unui Opel Astra cu motorul asta (1.9CDTI) e mai mic cu vreo 50Euro decat cel de 1.7 CDTI 6 trepte
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
http://www.opelgtt.ro/newsi...pel/dk_astrae.pdf

Diferenta in pret e aproape inexistenta pentru ca, in afara top speed-ului mai mare la 1.9, 1,7 e mai bun din mai multe puncte de vedere: cilindreea mai mica deci taxe mai mici, consum mai mic cu cel putin 1 litru, mai amuzant la condus, cantareste mai putin.

Da, e 8valve.
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Dragii mei colegi,
Am vandut AstraG-ul,iar acum sunt interesat de achizitia unui Opel Astra H,cu motorizarea de 1.9CDTI.
Dupa ceva cautari,am gasit o oferta care imi place ,cu un motor de 1.9cdti/120cp.Nedumerirea mea este legata de diferenta de putere intre cele 2 versiuni,cea de 120cp,si cea de 150cp.Merita diferenta dintre ele,mai multe batai de cap?Daca a condus cineva ambele versiuni,imi poate spune ce diferente de consum si de putere ar fi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR