Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AMihail441

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Salut!

Am și eu o problemã destul de urgentã cu mașina mea, am tot cãutat pe forumuri înainte, dar nu am gãsit nimic concret. Am fãcut testul cu pedalele și am urmãtoarele coduri de eroare:
ECN
013004
013604
301000
014100
111306
130000
210300

Menționez cã e vorba de un motor pe benzinã, 1.6(xep) cu o instalație gpl. Am cãutat despre coduri și nu am înțeles foarte multe detalii, nefiind în domeniu. Simptomele sunt urmãtoarele: în timp ce accelerez(uneori), în special între 2000-3000 rpm, mașina merge în șuturi și simt cã nu mai trage ca înainte, la fel și la plecarea de pe loc, trebuie sã o turez mai mult ca sa nu moarã motorul.... Plus cã nu se aude motorul ca înainte, dar la fel, nu face mereu așa... Atunci când sunt problemele, licãre și led-ul de la check engine care sta aprins de când am cumpãrat mașina. Dacã mã puteți ajuta cu câteva detalii, aș aprecia, sã știu mãcar la ce mã aștept, momentan nu am timp de ea. La un moment dat mi s-a desprins și furtunul de pa filtrul de aer, fix deasupra clapetei de accelerație și l am pus la loc, s-a liniștit, apoi a fãcut la fel... Nici nu știu ce sã-i mai fac. Mulțumesc anticipat!


MODEL: Astra 2006
MOTOR: Z16XEP
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Îþi sugerezi sã faci o "citire" la un service serios.Aº zice sã verifici/schimbi bujiile dacã au sârit de 60000 km.Verificã sã nu-þi tragã ºi aer fals pe undeva,atunci face figuri pe relanti,adicã dârdâie!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai problema asta si pe benzina, si pe GPL?
Aia cu trasul si zgomotul ma face sa ma gandesc la misfire - probabil si codurile de eroare zic asta (parca vad un P0301 - misfire pe cilindrul 1)

Cum zice si BRANCAZ, incepe cu partea de aprindere - vezi bujiile, intai de toate.
  • AMihail441

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Da, problema este atât pe gpl, cât și pe benzinã. Am vãzut codul de misfire și m-am gândit cã e ceva pe partea de aprindere, respectiv bujii. Când îmi voi face timp voi merge la un service sã le schimb, ideea e cã nu-mi face mereu probleme. Astãzi de exemplu și-a mai revenit, am încercat și i-am scos și mufa de la egr, am zis cã poate-poate... Momentan merge mai ok, dar tot voi merge într-un service sã vãd exact ce are. Mulțumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Vezi cã motoarele astea 16V sunt nãzuroase la bujii...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR