Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e la sfert de galon atunci da.
Skip ads

  • Maryo78

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc D-le Dan pentru raspus,dar nu stiu ce inseamna "sfert de galon" Banuiesc ca cel la bidon de 0.9 l,bidonul de 4-5 l nu e bun?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1/4 = 973ml
1 galon =4,78l
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am o agila din 2001 .... z10xe ... am pus ulei Castrol 5w30 si mi-a sarit garnitura de la bulbul de presiune ulei pe la vreo 120 la ora .... am remediat .... am facut tratament la motor cu dura lube si am pus castrol edge 0w30 cu care am mers 27.000 km .... acuma am tot Castrol edge 0w30 ... e pus in iunie 2011 si nu am nici un fel de problem da vreau sa il schimb. masina are 78.000 km acuma la bord ... ce ulei sa -I pun acum ?
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
DURACUCU DURACIUCIU.... contine parafina clorinata .....e un aditiv EP pt unsori nicidecum pt ulei...e vandut de unii CA FOLOSIBIL PT ULEI dati in judecata de FTC in SUA....nu e aprobat de nici un constructor mare sau dealer auto ca alte produse.....firma face parte din categoria vanzatori de vise....ca si alti zamarlacari netestati neaprobati...

http://en.wikipedia.org/wiki/Dura_Lube

Ulei pt moror z10xe la km respectivi 78k
"recomand"
MOBIL 1 0W40 NEW LIFE...
FUCHS TITAN SUPERSIN LONGLIFE 0W40
MOTUL 8100 XMAX 0W40
CASTROL TITANIUM 0w40 (cel cu eticheta noua TITANIUM API SN)
Toate aceste uleiuri
exceded=depasesc "dexos 2 specification" la performante
FIND RECOMANDATE PORSCHE, si/sau AMG, masini cu cerinte ale fluidului de ungere mult peste dexos 2 level.

schimb ulei
12luni/10000km mers mixt
6luni/7500km regim intensiv sau urban preponderent.
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult ... tin sa precizez ca tratamentul la motor cu dura lube mi l-au facut intr-un service autorizat bosch ... si pana acum nu am avut nici o problema .... oricum in vara vreau sa o schimb cu o meriva 1.3 d 2007-2009
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu se pune duralube si nu se tine un ulei din 2011 PANA ACUM in motor ! e gresit
noroc ca o vinzi, ca daca o mai tineai trebuia sa faci RK la motor cu schimbare vibrochen+cuzineti+setul motor: Foarte costisitor ! In caz dinasta clar alt motor din dezmembrari/iesi muult mai ieftin ca si costuri !

Service-ul are tot interesul sa iti puna Duralube in motor ! mananca si ei o paine mai repede sau mai tarziu

Mers azi ptr costuri reduse la un service de cartier cu un Hyunday Accent 1,4 de la firma ptr pregatirea in vederea luarii ITP-ului; Ptr pivoti si bielete + cap de bara +placute de frana, aveau tupeul sa recomande de la ei din magazin toate chinezismele ff ieftine; manopera ieftina, sigur omul neinformat musca momeala si cu siguranta dupa putini km revenea la ei ... ce sa faci, sa mai manance si ei o paine. Service considerat bunicel, caci taxiurile la el merg sa isi faca masinile.
Nu intotdeauna e bine sa asculti ce recomanda servisul. De obicei sa iei piese de producator sau marci consacrate si sa te intorci tu cu piesele la ei pt montaj !
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
intrebare ... cati litri de ulei trebuie pentru Opel Agila 1.0 12V motor Z10XE cu schimb si filtru de ulei ... multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scrie pe prima pagina Evil or Very Mad
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ca sa nu fiu atipic ... sau considerat mai nu stiu cum .... din 2009 am folosit numai castrol edge 0w30 .... si acum o sa fac schimbul cu edge titanium fst 0w30 .... daca se intampla ceva schimb motorul ... si asa cand mi-am schimbat tobele second luate de la materom cu 100 lei aproape noi .... am reusit sa rup 2 suruburi de la imbinare cu catalizatorul ... si am dat jos tot .... bara ... fata masinii si am scos catalizatorul ... mai aveam putin si luam motorul in casa .... cred ca nu a durat maxim 1 ora jumatate si in 2 oameni am pus totul inapoi ... si vreau sa spun ca am dus agila si la 150 la ora chiar daca viteza ei maxima zice ca e 142
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cum ai inlocuit suruburile rupte? Ai fost cam rapid!
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am luat catalizatorul la servici plus o bucata din teava veche cu tot cu sonda lamda (ca nici aia nu se desfacea si am zis decat sa o distrug mai bine fac altfel) ... le-am incalzit la autogen si le-am desfacut .... le-am inlocuit cu altele noi si gata ... vreau sa zic ca astia de la Materom f meseriasi ... mi-au trimis tobele din fata pana in spate sudate .... si mi-a venit usor sa montez tobele inapoi f repede ... dar toata treaba asta a durat .... m-am apucat pe la 5 dupa amiaza (am incalzit motorul plus ca am dat cu spray degripant ... dar tot s-au rupt doua ... pe la 11 noaptea am reusit sa termin sa scot catalizatorul ... iar a doua zi dimineata am continuat ... dar macar am facut ajutat de un prieten bineinteles
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La suruburile evacuare se foloseste obligatoriu vaselina cu particule de sticla CU COD SPECIAL....sau in cel mai rau caz vaselina ceramica de la KENT ce rezista la 1200 grd...aceleasi solutii se aplica si la senzorii montati pe coloana de evacuare....
Ce sa-i faci amatorism de RO.... sa vezi 99% din recomandacii de semisintetic magnacucu mecanicii de curte de 2lei ce monteaza bujii incadescente DIESEL ce dau de munca la greu la reconditionare chiulase.


MOLYSLIP Romania (vaselina)
KENT Romania (spray gresare cu ceramica pt temp ff inalta)
Vaselina SPECIALA bujii incandescente Beru
MOUNTING GREASE GKF 01
0 890 300 034
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
poti sa pui si alifia lui peste daca e sa se rupa se rup ... asta e ... nici printr-un garaj alea alea .... eu le-am rupt ... si intr-un service autorizat chiar daca se rup tot pe tine te pune la plata ... au ei grija la manopera .... asa ca ce-ti faci cu mana ta se cheam lucru manual ... ca sa zic asa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa cumpere ei vaseline speciale, sa rupa de la gura copilasilor sau gatul lui ?
Suruburile ruginesc la baza, daca scoti piulita prin metode care dureaza putin se vede la ochi cum sunt mancate, chiar daca pui piulite originale si vaselina merge dar e ultimul cantec la ele, iti comanzi noi pe original, restul sunt fier mort.
  • Maryo78

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut pe site-ul E-MAG Ulei motor Castrol Edge Titanium, 0W40, 4L, 165 ron, acesta este bun pentru Z14xep. Compatibilitate: Benzina Diesel
Norme, Reglementari, Omologari: BMW Longlife-04 dexos2®* Fiat 9.55535-S2 MB 229.31/ 229.51 Renault RN 0700 / RN 0710 VW 502 00/ 505 00 Norme ACEA: ACEA C3 Norme API: API SN
  • costelus_2006

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2015

  • Mesaj Privat
precizez mașina e cumpãratã de la un bãiețaș care o spus co aduso din Italia în bord are putini km acuma na eu nu cred ce scrie 90 000. Primul schimb de pe care l-am fãcut uleiul era foarte subțire cred ca era 0w40 și curat dar se auzeau tacheți cum bãteau și tot asa pâlpâia becul în bord la ulei tot când ajunge apa la 90 de grada. Am lãsat sa se scurgã uleiul din motor 24 de ore cu bușonul deschis fãrã filtru. Am schimbat și senzorul de ulei dar tot asa face. In schimb am scãpat de țãcãnitul de tacheți ca am pus ulei de 10w40.
Peste 2 luni am spus sa ma uit la cuzineți și la arbore dacã au joc ceva și sa fac o curat pompa de ulei satele de la pompa sa vad din nou dacã mai face asa, mai am de schimbat garnitura la capac ca da un pic de ulei pe lângã ea .

ÃŽntrebarea mea este ce ulei sa folosesc la motorul Z12XE , 1.2 16v din 2001?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
0w40 !
  • gheorghe ursan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare As dori sa fac si eu schimbul de ulei si dupa ce am studiat ceea ce sa scris in acest minunat forum m-am hotarat sa incerc si eu uleiul de la MOBIL 0W 40 Problema este ca am gasit doua modele de Mobil,pe unul scrie ESP iar celalat e NEW LIFE Pretul e cam acelasi la amandoua,cam 45 de euro.Eu locuiesc momentan in Germania.Masina are 137000 de km.Ce ma sfatuiti? Pe care sa il aleg?Multumesc anticipat!!!!
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mobil New Life 0W-40:
ACEA A3/B3/B4 API SL/CF
API EC VW 502.00 u. 505.00 (1/97)
BMW (Longlife 01)
MB 229.5 MB 229.3 (inkl. 229.1) Porsche
Opel GM-LL A-025/LL-B-025

Mobil ESP 0W-40:
ACEA C3
API SM / CF
VW 502 00/505 00
BMW (Longlife 04)
MB 229.31 u. 229.51
Porsche A40
Opel GM-LL A-025/LL-B-025
dexos2TM (Lizenznummer GB1A0917015)

Ambele sunt bune, dar parca as alege ESP .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR