Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • S3biy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna. Am avut la inceputul lui mai un accident usor, adica un taximetrist mi-a lovit bara din fata (abia ce-o schimbasem de 2 saptamani). S-a dat jos, a vazut paguba, a refuzat orice intelegere amiabila pe motiv ca n-am pastrat distanta (vrajeli) si a plecat. M-am dus la politie, am dat declaratie si dupa o luna ma suna sa vin sa iau o copie dupa PV. Bun si frumos pana ma duc la centru de constatari unde mi se spune ca pe PV nu e trecut numarul politei. Shocked Ma duc inapoi la politie unde surpriza! nici in PV-ul original nu era trecut. Intrebarea mea este se poate afla numarul politei doar cu numarul de inmatriculare (pe care eu il am)? Daca nu, ce solutii am? Presupun ca numarul politei de pe asigurarea originala nu mai pot face rost ca a trecut atata timp. Ca m-au tot plimbat atat cei de la politie, cat si cei de la asigurari si deja incep sa ma satur (probabil m-o vazut asa mai tanar Laughing) Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pune o intrebare la un avocat, jurist... Care e calea de urmat.
Ei cunosc procedurile cu acte legi eu unul habar nu am.

Vezi ce mai spun baieti.
Numai ca trece timpul si nu este bine.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca daca cauti pe aici pe forum, e un coleg care asigura consiliere pentru daune gratuit. lasa juristii ca dai banu aiurea...
  • S3biy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2013

  • Mesaj Privat
@Dany7776 mersi de sfat, dar nu vreau sa ma incurc cu juristi sau avocati. nu cred ca se merita. si stiu ca daca trece timpu e in defavoarea mea
@scorpio18 sper sa dau de el. daca as sti cum il cheama numa...
Skip ads

  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta colegi. sau kosfunny
Cu ceva informatii.

Consultanta Daune Auto By kosfunny
https://www.clubopel.com/vie...38&highlight=
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=8

intra aici si introdu numaru de inmatriculare. apoi vezi unde este asigurata si cu procesul verbal te adresezi la respectivul asigurator si ii ceri frumos sa iti dea informatiile de care ai nevoie. Daca nu doreste ii spui ca te adresezi la CEDAM pentru ca in conformitate cu PV ei trebuie sa te ajute in solutionarea problemei. Daca nu vrea atunci te adresezi unui avocat si vezi ce iti spune si daca ajungi la judecata ceri si daune morale pe langa repararea masinii. Vezi ce mai spune si kosfunny pe link-ul de mai sus
  • S3biy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2013

  • Mesaj Privat
ok. mersi. l-am gasit pe kosfunny. e la carpatica asigurat. la ei m-am dus de cateva ori si imi tot spun ca fara numarul politei nu au ce face. la inceput nici macar nu voiau sa recunoasca ca e asigurat la ei. numa dupa ce le-am spus ca am verificat deja chestia asta, au zis si ei ca intr-adevar e asigurat la ei
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca este asigurat la ei atunci au mai mult ca sigur copie dupa toate actele... eu sunt sigur ca incearca sa scape prin faptul ca tu nu ai acea serie trecuta si atunci daca cedezi ei au castigat. Sfatul meu este sa te duci la ei si sa bati cu pumnul in masa si sa faci scandal si le spui ca vei apela la CEDAM si ii dai si in judecata pentru daune morale. Mai mult ca sigur isi vor schimba atitudinea. Daca stii vreun avocat ca prieten sau chiar si doar un prieten care sa joace rolul avocatului mergi acolo si el sa se prezinte drept avocat si sa zica de o lege mai veche (cauti pe net un numar ceva cu legatura auto) si ca veti cere daune morale de 100.000 euro. Iti sigur ca vei rezolva cat ai clipi din ochi. Bafta
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acum am vazut si acest topic, oricum ti-am raspuns si aici https://www.clubopel.com/vie...p=1576087#1576087
Spui ca are poliata la Carpatica, da-mi te rog nr de inmatriculare si daca ai acces la copia talonului care ar trebui sa fie la Politie sa iei si seria sasiului ca poate o fi fost polita facuta in vederea inmatricularii. Toate astea pt a afla numarul politei cu toate ca nu iti trebuie daca este scris asiguratorul in PV.
Mai exista polsibilitatea sa te duci sa deschizi dosar de dauna iar cand esti refuzat sa ceri explicatie scrisa semnata si stampilata. Daca nici asta nu se vrea ceri numele celui care te refuza si spui ca suni la 112 ca sa reclami un abuz !
Sau mai elegant, scrii pe o coala A4 tot ce s-a intamplat, iti dai datele , atasezi si copia PV-ului si le depui cu nr de inregistrare ! Sunt obligati sa deschida dosar de daune si in termen de maxim 3 luni trebuie sa te despagubeasca sau sa te refuze justificat. Oricum nu se va ajunge pana acolo .
Succes !
  • S3biy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2013

  • Mesaj Privat
mersi. o intrebare mai am: pot cei de la carpatica gasi in baza lor de date numarul politei dupa numarul de inmatriculare sau/si seria sasiului? sau mai trebuie si altceva? precizez ca numarul masinii e SB-07-DIE
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acum vad ca nu functoneaza siteul CSA-ului. Daca interoghezi baza CEDAM cu nr auto (scris fara spatii sau liniute) sau seria sasiului si iti apare ca masina e asigurata la Carpatica inseamna ca polita se poate identifica !
  • S3biy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2013

  • Mesaj Privat
da, am verificat pe site la cedam. doar cei de la carpatica sustin ca nu pot afla numarul politei doar dupa numarul de inmatriculare, desi stiam ca se poate. stiam gresit oare?
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca trebuie sa ma repet, daca in baza cedam bagi nr de inmatriculare si ti se arata ca fiind asigurata la Carpatica inseamna ca cei de la Carpatica pot identifica nr serie, dar cum ti-am mai spus chiar daca nu se putea identifica nu era problema ta. Ei trebuie sa deschida dosar de dauna apoi pot face adrese catre Politie pentru a li se trimite documentatia.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ce este interesant este ca azi la o verificare de curiozitate apare ca fiind la Euroins asigurata masina

La data de 23-07-2013, autovehiculul cu numarul de inmatriculare SB07DIE este asigurat la:

On 23-07-2013, the vehicle having the registration number SB07DIE is covered by an MTPL policy issued by:

EUROINS ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE S.A.
Filiala / Branch: NT010 - AGENTIA PIATRA NEAMT 2
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A schimbat asiguratorul.
Uita-te pe 5 mai
Dauna o plateste asiguratorul "titular" al politei valabile la momentul evenimentului
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR