Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Zbarci

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2013

  • Mesaj Privat
opel astra G 1.7dti ,Y17dt,fabricatie: iunie 2001,kilometraj 160.000
Salut tuturor in pimul rand. Problema este ca am avut ceva probleme cu alternatorul...am schimbat punte diode si releu...acum 5 luni,toate bune si frumoase pana acum 1 saptamana cand observ ca pica ulei sub masina,am ridicat capota si am observat ulei la furtunul care alimenteaza alternatorul cu ulei,problema consta in surubul acela de trebuie sa stranga acel(nu stiu cum sa ii zic) mot ce are gaura sa conduca uleiul ,am cautat surub si saiba de cupru dar problema nu vine de la surub ci de la filetul din nteriorul alternatorului (cred ca este din aluminiu acea parte).

Va rog un sfat ceva !
P.S:n-as vrea sa schimb alternatorul daca sunt si alte solutii(sa gasesc doar carcasa la alternator sau nush sa fac din nou filetul acela undeva Multumesc !
Skip ads

  • criss1000

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
iti rebuie o pompa de vacum...am eu...dar sunt 2 modele...si e posibil sa nu ti se potriveasca...pret 50 lei!
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
....ulei la furtunul care alimenteaza alternatorul cu ulei

........ alternatorul nu functioneaza cu nici un ulei, mah ! Daca te uitai mai cu atentie ai fi vazut ca in ,,coada,, alternatorului e o alta piesa - pompa de vacum-
Si de aici discutia se poate rescrie ....
Vezi ce gasesti cu functia CAUTA a forumului legat de problema asta.
  • Zbarci

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bh13ncu ..scuze ca nu prea le am ...cu astea ..nu toti ne-am nascut cunoscatori ...pompa de vacuum asa.Multumesc !
O intrebare mai am se poate scoate singura sau trebuie dat jos si alternatorul si pompa ?
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...no offence ! ...spuneam doar ca sa poti identifica corect piesa problema.

Mai spuneai de ceva filet .....filetele se por reconditiona cu un tarod/filiera potrivita. ( in cazul in care nu-i distrus cu totul)
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Zbarci a scris:@bh13ncu ..scuze ca nu prea le am ...cu astea ..nu toti ne-am nascut cunoscatori ...pompa de vacuum asa.Multumesc !
O intrebare mai am se poate scoate singura sau trebuie dat jos si alternatorul si pompa ?


Personal n-am demontat ...si nici nu vreau ! Laughing
Cauta pe forum ...sau cu putin noroc iti va raspunde cineva.
.....dar e chiar asa greu de dedus cum se poate demonta ? Hai ca n-o fi mare jmecherie ...... curaj , cheile la indemana , decupleaza bateria si vezi tu cum o sa vina.
  • Zbarci

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2013

  • Mesaj Privat
am stat 5 ore azi sa caut surub si saibe de CUPRU (nu mai gasesti o saiba de cupru in tot Bucurestiul asta Smile) )si pana la urma m-am bagat sub ea si tot am incercat si am incercat dar fara rezultat ..si aproape sa dorm pe pres la usa la cat de murdar de ulei am fost .MULTAM !
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai 3 surubele in cruce, acel furtunas de alimentare cu ulei si inca un furtun pentru scurgerea uleiului.
Furtunasele de vacuum ies relativ usor.
  • Zbarci

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tin sa mentionez ca am rezolvat problema Very Happy...s-a dovedit ca nu era surubul potrivit...am fost la dezmembrari am luat un surub,i-am dat aluia 10 lei si gata Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR