Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristi98

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Huruitul poate sa fie de la rulmenti. Sau de la uzura neuniforma a anvelopelor, asa zisa uzura din 2 in 2. Da cu palma (mangaie) pe calea de rulare si ntr-un sens, si-n celalalt, si daca-i uzata din 2 in 2 ar trebui sa simti cum agata la palma.
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Uzura anvelopelor pe o singura margine se datoreaza fie geometriei fie puntii spate strambe. Datorita faptului ca ambele anvelope sunt uzate pe interior inclin sa cred ca datorita puntii, ai carat greutate mare cu masina?
  • mowgly_20

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. ajutor... Nu am carat decat maxim 100kg. ca bagaj...
  • mowgly_20

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cristi98 a scris:Huruitul poate sa fie de la rulmenti. Sau de la uzura neuniforma a anvelopelor, asa zisa uzura din 2 in 2. Da cu palma (mangaie) pe calea de rulare si ntr-un sens, si-n celalalt, si daca-i uzata din 2 in 2 ar trebui sa simti cum agata la palma.


Am observat aceasta uzura din 2 in 2, dar cineva mi-a spus ca este din cauza telescoapelor... oare solutia ar fi sa schimb anvelopele? As vrea sa le pun pe cele de iarna dar mi-e frica sa nu le faca "praf" si pe alea...multumesc...
Skip ads

  • cristi98

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
"Cineva" a avut dreptate. Tu ce vrei sa inlaturi, cauza sau efectul?! Amortizoarele trebuie schimbate, nu gumele.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
imi permit sa intervin si eu in aceasta discutie pentru ca sunt in aceeasi situatie. descrierea simpomelor este fix cea din posturile anterioare: uzura pe interior la anvelopele de pe spate din 2 in 2. pe fata nicio problema. dupa indelungi cautari si nenumarate opinii primite de la fel si fel de persoane, mai mult sau mai putin cunoscatoare, cred ca am depistat cauza. initial am crezut ca sunt amortizoarele. apoi am suspectat jantele, pe urma geometria. eu cred ca nimic din cele de mai sus nu este buba.
parerea mea e urmatoarea (de fapt un tip cunoscator in mecanica si masini m-a luminat): anvelopele au ceva vechime (2007), un rulaj de aprox 60 000 km si merg foarte mult cu masina goala, nu ma dau foarte tare la ea, mergand mai mult la consum (fac naveta zilnic 50 km).
e, cica tocmai aceste cauze determina aparitia acestei uzuri de belea.
  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am un vectra c 2006 , am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara si iar a aparut huruit pe spate la 70-80 km /h,, pe cand cu cele de iarna nu se aude nimic ... m-am uitat la sensul de rotatie si este bum , cauciucurile sunt bune michelin 215/16 , iar de iarna 195/65/15 asta o fi cauza?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR