Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eeeee.. salutare dragi mei , ce dor mi-era de voi... Wink MIE, mi-a murit din nou.. Sad dupa 2 ani adica 20.000 km , ma lasat pompa . Pompa reparata la Service Bosch emiliano (14mil +calc. meu adus de la alta pompa ) cam singurul din zona olteniei. Ca simptome am avut ceva P1120 la 3000rpm, dar , aici cred ca am neglijat eu . sa o dau jos si sa schimb firele , pt. mine era o nimica toata . dar , acum prea tarziu... a murit... Smile
Deci , ca sfat .. cum v-a aparut eroarea P1220 , demontati pompa si verificati firele de se coc , evitati arderea tranzistorului si surpriza de a va lasa in drum.
PS. ce a mai tractat-o Pirvu Daniel Cristian cu Vectra C vreo 10 Km Smile
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
plimbaretzu a scris:Noul transistor ce inlocuieste originalul are doar 3 fire si de aceea voi atasa o poza cu legaturile la placa integrat.


Esti sigur ca are doar "3 fire"? Prietenul ala tau de te ajuta as ti-a spus ca are "3 fire" = terminale?

Aceasta informatie este 100% ERONATA!
  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@ Costi Ai avut calc nou sau una veche la care nu i-ai refacut izolatia de la fire ?
  • Atex

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
calculatorul era de la alta pompa,deci era second.
Skip ads

  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
una veche cu calculatorul bun , rolland. Crezi ca am probleme si la partea mecanica ? acum ma duc direct pe la dezmembrari , daca nu gasesc ceva , ieftin , ... o repar pe asta .
sau ma duc cu ea la astea la service Bosch si le-o pun pe masa .. dar dupa doi ani ... Sad
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mishu-b. ma intrebi pe mine ? ca eu nu am zis de 3 fire !!!
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am desfacut-o de 4 ori acum 2 ani pt. cine nu stie , dar Rolland stie...
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@Costy - am pus citat cui ma adresam!

Colegu' plimabaretzu - a foacut afirmatia respectiva - am taiat ce era in mesaj si am last doar afrimatia respectiva!
Skip ads

  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
a, OK Smile .. ma uitam la poza cu fiemea si observai data se pare ca sunt mai mult de 2 ani ! dar oricum nu trebuia sa pice asa repede, dupa o reparatie profesionala , pe banc si toate cele ...
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
hmmm - crezi ca a fost profi?!

eu iti spun asa - VP44 este pus si pe Sprinter - au deja peste 100K Km facuti dupa reparatie si totul merge ceas!

spor
  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
COSTIY20DTH a scris:una veche cu calculatorul bun , rolland. Crezi ca am probleme si la partea mecanica ? acum ma duc direct pe la dezmembrari , daca nu gasesc ceva , ieftin , ... o repar pe asta .
sau ma duc cu ea la astea la service Bosch si le-o pun pe masa .. dar dupa doi ani ... Sad


Pai daca ti-ai pus una veche trebuia sa-i refaci izolatia . Cei de la Bosch nu o sa-ti faca pt ca ei vor sa-ti vanda la bani multi pe cea noua. Dar parerea mea este sa o repari pe asta stricata(calculatorul) , refaci izolatia la firele respective si mergi mai departe. Ori daca iti iei una second la partea mecanica nu stii cum se prezinta.
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asa este rolland , cum am banuit ... firele cojite Sad aia asa le-au pus . Deci acum stiu cã este din tranzistor, ce ziceti sa mai desfac si pistonasul , sa-l scot afara sa vd. in ce stare este ? sau doar sa ma ocup de inlocuirea tranzist. ?
mishu .. bine asa .. 100k reparata , eu nu am norocul asta .... si numai iarna mi-se întâmplã , al naibi noroc. Tu unde ai reparat-o Mishu ?
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
plimbaretzu a scris:Salut. ... Nu prea am timp sa remontez pompa zile astea dar imediat dupa montare revin cu amanunte. Si eu sunt curios merge/ nu merge.


cum a stat treaba?


Ultima modificare facuta de mishu_b la Mar 13 Jan, 2015 11:22 am
  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
COSTIY20DTH a scris:asa este rolland , cum am banuit ... firele cojite Sad aia asa le-au pus . Deci acum stiu cã este din tranzistor, ce ziceti sa mai desfac si pistonasul , sa-l scot afara sa vd. in ce stare este ? sau doar sa ma ocup de inlocuirea tranzist. ?
mishu .. bine asa .. 100k reparata , eu nu am norocul asta .... si numai iarna mi-se întâmplã , al naibi noroc. Tu unde ai reparat-o Mishu ?


De partea mecanica nu te atinge . Fa-i izolatia la fire si repara calculatorul .
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asa fac .. rolland ! astept calculatorul de la reparat , si va comunic !
  • Atex

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
plimbaretzu a scris:Salut. ... Nu prea am timp sa remontez pompa zile astea dar imediat dupa montare revin cu amanunte. Si eu sunt curios merge/ nu merge.


cum a stat treaba?

treaba sta pe loc,este frig afara si tebuie alta pompa...nu se poate repara.
pana la urma repara cineva peste 6 luni sau peste 12 luni garantie? lifetime ?
  • Atex

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:hmmm - crezi ca a fost profi?!

eu iti spun asa - VP44 este pus si pe Sprinter - au deja peste 100K Km facuti dupa reparatie si totul merge ceas!

spor


colegule,prietene stiu sigur,nu te superi...ai vrut sa scrii transit cu vp30 Rolling Eyes , ne am inteles ca nu ne dam pe net daca bem,bembem.... Laughing sprinter joaca in alta categorie.

si 100k aia este putin de peste 4-5 ani,care are garantie lifetime. Laughing

de profi zici? total..diesel ma lamurit 2050+TVA la ford 1.8TDDI galopare in relanti la masina functionala,am avut 3 bucati...,simptomul se astampara la masina daca are consumator...faruri aprinse,ventilator...curent consumat....
rezolvarea este la mine la sfert de pret,masina daca vine la mine...sa vad stie cineva dintre meseriasi?
am fumat cateva pachete de tigarii, sa rezolv problema asta...si am dormit in atelier cu 2 forduri...
stie total diesel asta la un corp pompa noua din 2010? sau la un ecu pompa cu 0 281 010 888? rezolvarea sau bubele calculatorului nou
?.....la care am primit pret "corect" 2050 +tva...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
plimbaretzu a scris:Salut. ... Nu prea am timp sa remontez pompa zile astea dar imediat dupa montare revin cu amanunte. Si eu sunt curios merge/ nu merge.


cum a stat treaba?


Cum nu a mai postat e clar ca pacientul e mort ... a fost avertizat degeaba, inca un curajos care mai mult strica.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
99% din cei care repara nu arata ce au facut daca totul merge bine.
Se pot numara pe degete cei care arata reparatia unei pompe,ECU si altele mai complicate.
  • Atex

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In mod sigur pacient mort,daca nu le ai cu lipitronica nu se reușește.Sunt multi experimentații in electronica care dupã câteva eșecuri nu mai pun mana.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR