Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Dupa cum se stie de la 1 ianuarie 2007 in pretul RCA-ului este inclusa si Cartea Verde, astfel incat in momentul in care doriti sa iesiti cu masina in afara tarii te duci la cel la care ai RCA-ul si iti elibereaza fara sa mai platesti ceva, Cartea Verde pentru perioada pe care o doresti tu.
Pana acum daca aveai Casco la Allianz, si iti luai Cartea Verde tot de la ei, automat polita Casco se extindea gratis si in afara tarii.
Partea rea este ca de la 1 ianuarie 2007 daca ai Casco la Allianz si iti faci RCA-ul la alta firma ptr. ca este mai ieftin cu cateva sute de mii de lei (pardon, zeci de Roni), pentru extinderea Casco va trebui sa platesti, o suma care nu este deloc mica. Pentru o luna de zile, este 10% din prima anuala de pe polita Casco, ptr. 2 luni 18%, 3 luni 26% si tot asa.
Cum Allianz-ul are cam 50% din asigurarile casco din Romania, si cum din acesti 50% cred ca nici macar 20% dintre ei nu au RCA-ul la Allianz, cred ca va fi o mare problema.
Chestia asta cred ca este valabila nu numai la Allianz, si celelalte firme aveau aceasta conditie, sa iei Cartea Verde de la ei.
Apropo, cati dintre voi aveti Casco la Allianz si RCA-ul in alta parte. Eu sunt unul dintre ei. Very Happy
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Casco la Allianz si RCA la Asiban. Ciudat, ca masina e in leasing cu HVB`ul care a fuzionat cu Allianz Tiriac. Cred ca am sa fac o cerere la ei sa`mi elibereze si RCA`ul. Mentionez ca mie imi vin toate astea acasa impreuna cu facturile pe care tb. sa le decontez. Sad
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Shocked
Question Question
HVB a fuzionat cu Banca Tiriac si cu Unicredit
si acum se cheama
hvb-tiriac MEMBER of UNICREDIT Group...

si pe hvb-leasing.ro nu apare nimic despre allianz.....

deazvolta si tu mai mult....

revenind ontopic,
eu am si casco si rca la BCR.
e echilibrat ca pret si stau linistit....
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
A nu se confunda fosta Banca Tiriac cu Alllianz Tiriac, sunt doua chestii total diferite, care au fost infiintate de catre acelasi om, de aici si numele de Tiriac, dar pe care acestea le-a vandut atunci cand a socotit ca a sosit momentul sa le poate vinde pe un pret foarte bun.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai chestia care o spui tu era valabila si e valabila la orice firma de asigurari. De ce subliniezi tu de Alliantz? Iar remarca cu 50% nu stiu cat de valabila e decand si-au marit enorm politele, mai ales la Opel care l-au trecut in clasa de risc cel mai mare. E ceva publicitate mascata?
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Publicitate mascata nu este. Poate nu are chiar 50 la suta. Daca vrei poti sa te duci aici:
http://www.1asig.ro/downloa...?dl=PROFIL_3_2005
la pagina 16 in josul paginii, este un clasament din 2005 in care avea 35% insa datele de atunci s-au mai schimbat.
Oricum sa stii ca tendinta acum la Allianz este sa o lase mai moale cu Casco deoarece daunalitatea este foarte mare.

Pretul asigurarii CASCO a crescut numai pentru persoanele fizice insa la persoanele juridice calculul se face ca si pana acuma. Oricum grosul asigurarilor il reprezinta cele facute pentru masinile in leasing, iar firmele de leasing oricum au cote negociate.

Problema care am incercat sa o subliniez este ca daca cineva are Casco la o firma, tot la aceeasi firma sa-si faca si RCA-ul, asta daca nu vrea sa plateasca niste bani in plus[/url]
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Si iar ca o ultima stire de la ALLIANZ.

Incepand cu data de 01.12.2006 nu se mai fac pentru persoanele fizice polite full casco, ci numai cu fransize: max 2% din suma asigurata pentru daune partiale si max 20% pentru daune totale. Prin daune se intelege atat avarii cat si furtul.

Ce parere aveti de fransize, sunteti de acord cu ele?
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am preferat intotdeauna sa am fransize 0, a fost conditia sine qua non la incheierea politei. Cred ca pentru Romania in general si pentru Bucuresti in special e preferabil asa, mai ales ca atat dauna partiala, cat si furtul partial sunt destul de probabile. Iar de dauna sau furt total, desi mai putin probabile, tot frica mi-e Crying or Very sad , sunt mai prapastios din fire.

Am avut si eu CASCO la Allianz (pret mare, servicii bune insa), am renuntat anul acesta din cauza pretului. Am incheiat la BTA, suma asigurata mai mare, prima anuala mai mica cu 800 de lei (!), evident toate fransizele 0. Nu am avut de-a face cu ei inca (sper nici sa nu am), ce stiti de calitatea si promptitudinea serviciilor lor ?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Suntem sau nu suntem de acord cu ele, la unele companii de asigurari sunt obligatorii.
Eu de ex. am casco la BT, iar la incheierea asigurarii casco, era stipulat in contract (in mod obligatoriu), o fransiza de minim 20% pentru furt total. Sad
Desigur, as fi vrut sa am 0 fransize, dar daca nu se poate nu se poate.
Si as mai fi vrut sa-mi asigur masina la Allinz, dar suma era ingrozitor de mare asa ca am renuntat.

Sarbatori fericite tuturor Smile Smile
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:Shocked
eu am si casco si rca la BCR.
e echilibrat ca pret si stau linistit....


Tu ai fransiza 0?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
10% la furt total , 0 in rest (furt partial si avarie partiala&totala)
zic echilibrat pt ca am prima de asigurare decenta pt o suma asigurata maricica...
ca exemplu (e mai vechi dar proportiile se pastreaza):
dupa 3 ani de leasing cu casco la Allianz unde prima anuala fusese de 800 si ceva; fara evenimente in cei 3 ani... Shocked mi s-a propus o prima de 1000 si ceva... (asta asa ca discount... Mr. Green ) pt o suma asigurata de vreo 12000...
la BCR suma asigurata era vreo 15000 cu prima de 700 si un pic.
No comment.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR