Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mpopescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Opel Astra G si ma gandesc (deja) sa imi cumpar niste anvelope de iarna.

Am mai citit pe forumuri si am inteles ca multi ar fi foarte multumiti de modelul DUNLOP WINTER SPORT 3D. Caracteristicile ar fi:
- eficienta consum E
- aderenta pe suprafete umede E
- zgomot exterior 68 dB

Insa, am vazut ca exista si modelul DUNLOP WINTER 4D cu urmatoarele caracteristici:
- eficienta consum C
- aderenta pe suprafete umede C
- zgomot exterior 68 dB

Eu trag concluzia ca ar fi mai bun 4D-ul. A folosit cineva modelul asta? Ce parere aveti?


Merci Smile
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://www.tyrereviews.co.u...nter-Sport-3D.htm
http://www.tyrereviews.co.u...interSport-4D.htm

si ei zic la fel
Acuma, depinde si care e diferenta de pret, pentru ca o variatie de 2-3 procente la un indicator nu o s-o "simti" la un regim normal de condus
  • mpopescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merci pentru link-uri. Sunt foarte utile.
Cred ca am sa merg pe varianta DUNLOP WINTER 4D. Raportul calitate pret pare foarte ok.

O zi frumoasa! Smile
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
PArerea mea eu iti recomanda (ce am si eu set pt iarna) "fulda kristal rotego" au un aspect foarte placut nu sunt deloc zgomotoase si 1 cauciuc costa intre 400-500 lei eu am avut norocu sa cumpar 4 la 550 lei de la un prietene care e samsar de masini le-a primit la un bmw 330 tin sa spun ca sunt noi noute
Skip ads

  • mpopescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merci pentru sugestie. Am sa tin minte pentru cand imi voi permite sa dau atatia bani pe niste anvelope.
Cele pe care vreau sa le iau, le-am gasit pe la 250 lei bucata si sunt noi.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Recomand Goodyear UG8,, urcat iarna pina la cabana Rarau fara probleme. Putin zgomotoase pe asfalt, dar aderenta foarte buna pe zapada. Si sunt la acelasi pret cu Dunlop.
  • mpopescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Caracteristicile modelului Goodyear UG8 sunt:
- eficienta consum E
- aderenta pe suprafete umede E
- zgomot exterior 69 dB
Teoretic, DUNLOP WINTER 4D ar trebui sa fie mai bun. Practic, ar sti cineva care le-a folosit pe amandoua.
Merci pentru sfat Smile
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am avut Dunlop Winter 3D si Goodyear UG7 si acum UG8. Parerea mea , strict personal as alege UG8. Testul inseamna mers iarna la munte cu ele, conditii dificile si toate au facut fata, dar mai bine UG8. Bafta in alegere!
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
da de ce nu cauti tu la SH poti gasi anvelope la 100 lei bucata cum am gasit si eu de vara si sunt aproape noi-noute asa poti gasi si de iarna intra si u pe google si cauzi depozid anvelope bucuresti (mai ales in buc sunt o gramada) decat sa dai 1.000 lei pe 4 cauciucuri eu zic ca nu e rentabil cel mult sa dai 550-600 lei cum am dat eu altfel nush da poate u ai bani:P
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Wall, renunta la limbajul de chat
Se zice "tu", nu "u".
Fiecare dupa buget, insa, sincer, decat sa imi iau anvelope "ca noi" de la SH, cu cauciucul imbatranit, (eu, cel putin) prefer sa fac un efort si sa imi iau anvelope noi.
Oricum, discutia nu era de SH versus nou, si sper sa nu se duca in directia asta. Colegul popescu vroia sa compare performantele a doua modele, ambele din gama premium.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Amice ai vreo problema personala te irita ceva de ce te bagi in seama si nu stii de ce sa te legi care este problema ca scriu cu "u" in loc "tu" am scris si cu tu eu unu scriu fara sa ma uit la tastatura si se mai intampla sa scriu asa si cat despre topic doar i-am spus parerea mea ca asta a cerut adica omu poate vrea sa auda si alte pareri ca pana la urma fiecare spune ce are pus pe masina si ce a facut bine ca tu poti face foamea 1 an sa cumperi anvelope de 1000 lei nu trebuie sa te legi de astfel de raspunsuri...Cu respect
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Colegu eu am de anu trecut Dunlop winter sport 3D pe masina, si is super multumit de ele, in special pe zapada, au aderenta destul de bun si chiar si la franare se simtte cum se infing in zapada! Nu as recomanda sh-uri, daca la unele piese mai facem compromisuri, la anvelope si ce tine de directie, nu face compromisuri, mai bine fac foamea o perioada, decat sa imi pun familia in pericol! Raportul calitate pret e destul de bun, iar diferenta dintre 3D si 4D nu e sesizabila, decat poate la buzunar Mult noroc!
Skip ads

  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
dunlop never ever ! ia ceva serios - continental,goodyear,michelin ! sau chiar goodride - facute de cei de la continental care sunt mult mai bune decat saraciile de dunlop !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR