Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • raxel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut. sunt nou pe aici si sunt in cautarea unei masini. este prima mea masina si sunt asa cam idecis. initial am vrut skoda octavia facelift..dar bugetul nu ajungea... acum nu stiu ce sa aleg intre opel astra J motor 1.7 diesel si skoda octavia 2 motor 1.9 diesel.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
masina vrei sa o iei de noua sau sh?
iar intre cele doua ce ai alege un hatchback, berlina sau break.eu as merge pe opel piese mai ieftine, consumabile mai ieftine, ca economie carburant tot opelul va iesi mai bine.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La Skoda piesele aftermarket sunt mai ieftine ca la Opel...s-a dus mitul cu piese ieftine de Opel...poate pt Astra G, dar de la H chiar nu sunt mai ieftine.
In rest intr-adevar castiga Astra J, motor mai puternic, euro 5, motor foarte robust, siguranta mai buna, si un design mai reusit(chiar daca nici O2 nu e urata)
  • raxel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut "mitosu". caut o masina sh berlina saut htachback. ma intereseaza foarte mult consumul si costurile ulterioare de intretinere. multumesc
Skip ads

  • raxel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2013

  • Mesaj Privat
"mad2max" , ceva informatii privind consumul celor 2? care ar fi mai avantajoasa ?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Altul pe care nu il intereseaza decat consumul si costurile de exploatare. Bravo tata, ia tu masina SH pe criteriile astea si sa vezi fericire.
Punctual, la ce te intereseaza pe tine:
Consum - mai mic la 1.7 dar nu te astepta la o diferenta mare.
Intretinere - cam pe acolo amandoua.
Uita-te aici pe forum la problemele specifice Astrei, intra si pe forum la Skoda si vezi si acolo. Nu te lua dupa ce se scrie aici, o sa vezi ca multi or sa apara sa zica - Opel frate, nothing else...
Oricum, la o masina SH astea doua criterii ar trebui sa fie ultimele griji. Trebuie sa te concentrezi mai bine pe anul de fabricatie, starea tehnica si istoricul masinii.
Esti la prima masina. De obicei aici se face prima greseala care se lasa cu bani multi scosi din buzunar.
Sfatul meu, cumpara o masina de la cineva pe care il cunosti, indiferent de marca sau apeleaza la cineva care se pricepe foarte bine. Altfel risti sa te alegi cu o gioarsa marca Opel sau Skoda.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
raxel a scris:salut "mitosu". caut o masina sh berlina saut htachback. ma intereseaza foarte mult consumul si costurile ulterioare de intretinere. multumesc


poti merge si pe vatianta astra h clasic 3 , au fost produse pina in anul acesta si sunt masini bune.
eu am preferat sa merg pe varianta benzina motor 1,6, insa masina e de noua, pentru ca la motorul pe benzina costul intretinere este mai mic,iar consumul mediu este de 7,5/ 100km .
acum depinde cati km faci pe an si in ce scop vrei sa-ti iei masina, pentru diesel randamentul este 25 000km/an pentru acoperire pret si cost intretinere.
cauta o masina buna pritre cunoscuti sau mergi la dealeri posibil sa gasesti masina buna, exclus vitan acolo sansa de tepuire este mare.
ca sfat prietenesc iti spun asa; mergi pe varianta benzina cu km mai putini in bord, asta inseamna o masina mai putin muncita.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
raxel a scris:salut. sunt nou pe aici si sunt in cautarea unei masini. este prima mea masina si sunt asa cam idecis. initial am vrut skoda octavia facelift..dar bugetul nu ajungea... acum nu stiu ce sa aleg intre opel astra J motor 1.7 diesel si skoda octavia 2 motor 1.9 diesel.


Din punct de vedere al fiabilitati, Octavia 2 cu cei 105 C.P. este cel putin la fel de fiabila ca si Astra J.Daca pentru tine conteaza foarte mult marimea portbagajului, atunci Octavia este optiunea ta.
Ca si costuri de exploatare respectiv lejeritatea service-ului, pentru Octavia, ca si pentru celelalte marci auto din grupul VAG, gasesti mecanici si piese, aproape peste tot.
Problema Octaviei la motorizarea indicata de tine este ca este submotorizata, insa este ok daca nu vrei sportivitate, si este mai veche ca si Astra J.Din toamna anului 2008, motorul de 1,9 TDI nu se mai fabrica.
Cand iti cumperi un autoturism SH, in functie de posibilitatea ta financiara trebuie sa optezi pentru unul cat mai nou posibil, cu cati mai putini km rulati, care sa nu fi fost implicat in accidente(care ulterior ii afecteaza structura si buna functionare, uneori ireversibil) cat mai fiabil si care sa nu te rupa la buzunar cu intretinerea.Nu toata lumea sta foarte bine cu rabdarea, sa tot umble pe la service-uri pentru probleme tehnice sau cu banul pentru reparatii.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Altul pe care nu il intereseaza decat consumul si costurile de exploatare. Bravo tata, ia tu masina SH pe criteriile astea si sa vezi fericire.
,.

Pe orice om cu venituri medii sau mici il intereseaza costurile de exploatare.Daca pentru acest om nu contau banii, cu siguranta ca nu deschidea topicul pe acest forum.
In rest subscriu la ce ai zis.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Un om cu venituri mici ar trebui in primul rand sa caute o masina buna. Una care stie ca a fost intretinuta corespunzator, care a avut totul schimbat la timp, cu un istoric cunoscut. Oricand o masina ca asta este de preferat, chiar daca este benzinara si consuma mai mult . Dieselurile, deoarece au consum mai mic si asta intereseaza pe un om cu venituri mici, sunt cele mai cautate dar si cele mai "aranjate" masini de pe piata. Te bucuri ca ai luat diesel care consuma putin si la putin timp dupa ce ai luat-o crapa volanta, turbina, injectoare, DPF infundat, etc. Si daca aduni la pretul combustibilului cele amintite anterior, se lasa cu gaura la buget.
  • raxel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2013

  • Mesaj Privat
sunt student. ma intereseaza o masina cu care sa pot merge in fiecare zi la facultate circa 20 km dus-intors. prefer clar diesel pt ca principalul cost va fi carburantul. de asta intrebam cam ce consum are octavia 2 si cam ce consum are J ul
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un diesel este rentabil daca faci intrun an cel putin 20.000km.Un diesel il vei cumpara mai scump cu circa 2000 euro decat un benzinar, la acelasi nr de km.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si daca dieselul va fi Astra J cu DPF, folosit zilnic cate 20 km in oras, va fi moarte curata pentru filtrul de particule. Nu o sa aiba timp sa isi faca regenerarea si o sa te tarasti cu erori in CB dupa tine.
Daca vrei neaparat diesel, cauta unul fara DPF, Octavia 1.9 se incadreaza aici.
Poti sa te mai uiti si dupa un Focus 1.6 TDCI, numai varianta de 90 cai, asta e fara DPF, se misca foarte bine in oras si are consum foarte mic.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fie reclama sau alt gen..dar iti recomand asta : https://www.clubopel.com/vie...10&highlight= .
J-ul care il am acum are motor de 1.7 125 cai consum in oras de 7-8, afara mers lejer 5.2 -6 si e break.Nu e foarte sprinten dar e ce am vrut ,taxe mai mici,consum mai mic,comfort ,spatiu mai mare+ ca va aparea si un bebe ...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Octavia iti ofera mai mult spatiu, inclusiv in interiorul cabinei decat Astra J.Motorul de 1,6 TDI 105 C.P. este poate la fel de sprinten ca si cel al J-ului de 125 C.P. desi are mai putin cu 20 de C.P.La capitolul cuplu motor si timoneria cutiei de viteza pana in prezent cei de la VW stau mai bine ca si altii, inclusiv cei de la Opel.
Pana la urma fiecare isi cumpara masina care ii place si pe care si-o permite financiar.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@florin71 sincer cred ca nu stii ce vb.....am un coleg de servici cu o2 1.9tdi 105cp(masina de servici), aprox 80.000km(luata de noua).Acum 2-3 saptamani si-a cumparat ghici ce? Astra J 1.7 cdti 110cp(atentie nu 125cp)....mi-a spus ca pur si simplu nu exista comparatie in ceea ce priveste acceleratia...
Si pe langa asta varianta de 110cp dezvolta 260Nm, iar var de 125cp dezvolta 280Nm...oricum ai da-o nu e acelasi lucru cu 250Nm ai motorului vw....
Motorul 1.9 tdi este destul de robust si te duce in 400k km fara mari probleme, mai avem o skoda din 2004 cu peste 350k km la servici, la care s-a schimbat dupa cum urmeaza: 2 turbine si 1 kit de ambreiaj atat....eu zic ca e foarte bine. Atat doar e bine de evitat motorul cu codul BXE e cel mai problematic, sunt destule cazuri pe forum vw cu mari probleme la interne dupa aprox.200k km.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu m-am referit la motorul de 1,6TDI.Cel de 1,9TDI nu se mai fabrica din toamna anului 2008 cand si grupul VAG a trecut pe tehnologia CR.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si mai rau....ala e mai lenes ca 1.9...uita-te pe forum vw sa vezi cati se plang de el in comparatie cu 1.9...cu toate ca pe hartie au aceeasi putere si cuplu.
  • raxel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2013

  • Mesaj Privat
ce diferente apar intre motorul 1.7 110 cp si cel de 125 cp ? am auzit ca e diferenta ff mare la consum , diferenta care nu e justificata printr un plus de iutzeala sau fortza
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum s-a mai zis, ai putea lua in calcul si Fordul Focus 2, fabricat dupa anul 2007, diesel, de 1,6TDCI, 90C.P. pentru ca nu are filtru de particule.Mi se pare urata partea din spate, insa este chestie de gusturi.Ca si tinuta de drum, manevrabilitate, Fordul este peste Opel.Puntea spate independenta este super ok pentru drumurile proaste din Romania.Unde eu ma duc cu 30 km/h cu Opelasul meu, si se scutura masina, Focusul alearga cu 60km/h si totul este ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR