Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • and3_4rod

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="comnic5"]Prietene, Astra F s-au fabricat pana in 1997 (inclusiv). Deci cea mai noua Astra F are 10 ani.


Eu am o astra f caravan 1.6 16v din `98 .
Skip ads

  • catalinivan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Astra 1996 ???
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
[QUOTE="and3_4rod"]
comnic5 a scris:Prietene, Astra F s-au fabricat pana in 1997 (inclusiv). Deci cea mai noua Astra F are 10 ani.


Eu am o astra f caravan 1.6 16v din `98 .
si cati cp are?
  • and3_4rod

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si cati cp are?[/quote]

100 cp
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:@COMNIC...Si intre 1997-1998...cu ce au mers nemtii? Cu bicicleta? Abia in 1998 a aparut Astra G Smile


Scuze. S-a facut pana in 1998. Oricum, alta era ideea.
Skip ads

  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Il recunosti daca dai clic pe linkul de mai jos https://www.clubopel.com/vie...46&highlight=


Smile Mai exact cele care au motor Isuzu au trecut in certificat cod motor X17DT (TC4EE1) si putere 62kw/82CP. Celelalte au cod motor X17DTL si au 68CP.

Bafta.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
catalinivan - eu am sa iti dau un raspuns cat se poate de sincer, si poate cate ceva vei culege si din ce vorbesc eu Wink

In urma cu cateva luni de zile, si eu ma aflam in aceasi situatie ca si tine !

Imi doream un Opel Astra, desi plecat de la ideea de a imi cumpara un Cielo, si fost posesor de Vectra 1,7D.

Am luat foarte bine in calcul toate variantele, am calculat fiecare situatie si am cantarit bine inainte de a lua o decizie. Ma gandeam la diesel, dar parca nici benzina nu as fi dat la o parte.

Pana la urma am ales benzinara, din urmatoarele motive:


  • intretinerea este mult mai usoara si ieftina din toate punctele de vedere ( am avut diesel si stiu foarte bine ce spun )
  • avand in vedere ca este un motor SH, nu ai de unde sa stii cum a fost intretinut si in ce regim a fost utilizat acel motor. Daca cumva nimeresti un motor fiert ala nu mai e motor niciodata
  • cele mai mari si scumpe probleme care pot aparea la diesel sunt pompa de injectie si daca e turbo, turbina. Daca ai probleme cu una dintre astea te-ai ars
  • iarna dieselul necesita o intretinere mai speciala; baterie mai scumpa; motorina de foarte buna calitate; aditivi si totul sa functioneze impecabil, altfel se aplica regula : motorina/cordelina
  • piesele sunt mult mai scumpe ca la benzina, la fel si consumabilele. De asemenea nu trebuie ignorata manopera, de obicei fiind mai mult de lucru la diesel decat la benzina, prin logica te va costa mai mult manopera
  • odata cu intrarea in UE se intrevad taxe mai mari ptr diesel, la fel cum este si in uniune
  • pretul de achizitie al dieselului este nejustificat mai mare, acum diferenta dintre benzina si motorina este nesemnificativa. Benzinarul consuma in medie 5L%. Fa un calcul simplu si gandeste-te in cate timp vei recupera cei minim 500EU care ii dai in plus ptr diesel. Acesta merita doar si daca faci in medie 100.000km/an, altfel este moft. Si oricum nu trebuie exclusa varianta in care poti sa treci pe gaz daca faci multi kilometrii, si esti si mai in avantaj decat dieselul.
  • masina cu motor diesel este mai grea, lucru care solicita mult mai mult articulatiile masini, de aceea vei constata ca schimbi mai des pivotii/capete de bara/bucse/placute de frana si asa mai departe ! Nu este un mit, este un fapt constatat !
  • nivelul de zgomot este mult mai mare decat la motoarele pe benzina, la fel cum sunt si vibratiile care se transmit in habitaclu, mai ales cand motorul este rece. Aceste vibratii in timp afecteaza negativ caroseria, iar la o masina de 10+ ani, acest lucru se resimte destul de tare.


Eu ce am scris aici, nu este un looby pro/benzinar, sunt doar cateva dintre lucrurile pe care eu le-am luat in calcul, dupa ce am vorbit cu mecanici, am cerut parerea celor mai priceputi ca mine, am citit pareri pe internet, si am avut atat diesel cat si benzinar.

Intradevar, confortul este ceva mai mare la diesel, in sensul ca este mai lejer de condus, motorul putand sa lucreze la turatii mai inalte la fel de bine cum o face si la cele joase, insa dupa cum vezi parca sunt prea multe dezavantaje.

Eu unul mi-am dorit o masina ieftina de intretinut, ieftina la taxe, ieftina la consum si fiabila. Am ales benzina, C16NZ si nu am regretat nici macar o secunda pana acum.

Am vazut pana aici o parere conform careria un motor benzinar la 250.000 e knockout ... imi pare rau, ca trebuie sa il contrazic pe colegul coforumist, fara nici o urma de malitiozitate, sau intentie de a jigni, insa aceasta este o parere pur preconceputa, fara nici cele mai mici baze in realitate ! Oricand pot sa va arat masini benzinare, cu peste 300.000 km la bord, care fiind bine intretinute sunt la fel de vioaie ca si in prima zi ! Daca motorul are ulei bun, si este exploatat in regim normal, acesta ajunge cu succes si la 500.000 si nu exagerez. Am vazut pe forumurile germane, C16NZ la 519.000 km in perfecta stare de functionare cu un proprietar foarte mandru.
Motoarele C14/16NZ au fost unele dintre cele mai reusite de la Opel, echipand mai multe modele ale lor, si facand-o cu mare succes, de aici si raspandirea foarte larga.

Referitor la alegerea versiuni Caravan. Iti recomand acest model doar daca ai nevoie cu adevarat de el, altfel greutatea mai mare cu 100 si ceva de kilograme, iti aduce un consum in plus de combustibil, este ceva mai greu de manevrat datorita lungimii mai mari, si ceva mai instabila in curbe. Daca nu ai nevoie cu adevarat de acel portbagaj cu adevarat generos, iti recomand sa te uiti si la un hatchback, din motivele enumerate mai sus ! Tot aceste motive m-au facut si pe mine sa aleg hachback in locul unui Caravan, ptr ca eu unul nu aveam nevoie de asa portbagaj mare, de lipsa de spatiu nu m-am plans niciodata, chiar si portbagajul de la heatchback fiind unul foarte generos ptr o masina din clasa ei.

Sper ca ti-am fost de folos intr-un fel sau altul, si ca parerea mea nu te-a deranjat ! Imi cer scuze ptr lungimea postului meu, si de asemenea colegilor coforumisti ptr ca poate pe ici pe colo, parerea mea nu a coincis cu a lor, dar ii rog sa priveasca postul meu doar ca si pe o parere modesta si nimic mai mult !

Mult succes catalinivan, si sa ai parte de oricare ar fi alegerea ta ! Eu unul iti doresc sa fie cea mai buna !

Cu respect,
Mircea !
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:catalinivan - Referitor la alegerea versiuni Caravan. Iti recomand acest model doar daca ai nevoie cu adevarat de el, altfel greutatea mai mare cu 100 si ceva de kilograme, iti aduce un consum in plus de combustibil, este ceva mai greu de manevrat datorita lungimii mai mari, si ceva mai instabila in curbe. Daca nu ai nevoie cu adevarat de acel portbagaj cu adevarat generos, iti recomand sa te uiti si la un hatchback, din motivele enumerate mai sus ! Tot aceste motive m-au facut si pe mine sa aleg hachback in locul unui Caravan, ptr ca eu unul nu aveam nevoie de asa portbagaj mare, de lipsa de spatiu nu m-am plans niciodata, chiar si portbagajul de la heatchback fiind unul foarte generos ptr o masina din clasa ei.

Mircea !


diferenta de greutate intre caravan diesel si hatchback benzina este de numai 45kg iar diselul este mai greu decat benzinaru in privinta motorului si am facut comparatia asta pt ca nu stiu cat are un hatchback diesel, am luat curbele cu a mea si cu 110km/h si mi se pare destul de stabila.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:diferenta de greutate intre caravan diesel si hatchback benzina este de numai 45kg


Imi cer scuze, probabil ca informatiile mele aici erau putin eronate, insa si acele 45-50Kg conteaza destul de mult, mai ales in ce priveste consumul, si demarajul. Practic ai in masina in permanenta inca o persoana de care nu poti scapa Laughing

Eu cum am spus, am calculat totul foarte meticulos, fiecare problema fiind luata in calcul foarte serios, si apoi am decis care sa fie alegerea corecta ptr mine.
Eu cum nu am nici neamuri la tara, nici sa am si nu as cara nimic de pe acolo; cum folosesc masina ca una de familie, iar din acest punct de vedere masina are un spatiu admirabil si suficient, am ales varianta hachback ... ca sa nu spun ca e si mai secsi Very Happy

Dar asa cum am spus, aceasta a fost alegerea mea, catalinivan va alege ce considera ca este necesar ptr nevoile lui.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:

catalinivan va alege ce considera ca este necesar ptr nevoile lui.



Sunt de scord cu tine
noi numai ne-am spus parerile despre diesel si benzina, noi nu obligam pe nimeni.
Noi dam sfaturi, iar cel care le primeste poate sa le aplice sau sa nu le bage in seama.
Wink
  • catalinivan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Astra 1996 ???
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
va multumesc mult pt sfaturi, si pt rabdarea de care ati dat dovada.... si va astept in continuare cu sugestii... multam
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu alti cum sunt dar eu i-s mai nebun din fire pt ca mi-am dorit un turbo de mic,si cum cel pe benzina e "mancacios"am ales varianta mai putin gurmanda.de ce spun asta?pt ca nu e nici o placere mai mare pt mine decat sa aud turbina suierand si binenteles motorul sa traga.
poate k e off topic dar asta e un motiv pt care am ales diesel-ul(chiar daca e un pic mai scump la intretinere,parerea altora)
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma fiecare are parerea lui. Respect parerea voastra. Voua vi se pare o benzinara mai buna, mie nu. Pana la urma cred ca trebuie sa alegem si in functie de buget fiindca acesta este unul dintre cei mai importanti factori. Depinde ce tip gasesti intr-un anumit pret si in ce stare e masina. Daca am avea un buget mare am face comanda la Mercedes sau BMW (sau ...) si nu cred ca ne-am mai pune mari probleme daca e diesel sau pe benzina.
In sfarsit, ca sfat pentru colegul nostru forumist care doreste sa achizitioneze un Opel, dute si vezi mai multe masini si in functie de starea lor si pret fa alegerea.
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei s-o tii 2-3 ani ia pe benzina,ca e riscul mai mic,daca vrei pt mai mult ia diesel,zic eu,chiar daca pica ceva mai costisitor,se amortizeaza
Si in primul rind,ia un mecanic priceput cu tine cind o alegi!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
comnic5 a scris:In sfarsit, ca sfat pentru colegul nostru forumist care doreste sa achizitioneze un Opel, dute si vezi mai multe masini si in functie de starea lor si pret fa alegerea.


1.7dti_edition2000 a scris:Si in primul rind,ia un mecanic priceput cu tine cind o alegi!


Corect !
Ideeal este sa nu te grabesti, si sa nu te agiti tare ! Uneori entuziasmul poate trece peste limitele logici dar e mai bine sa te stapanesti Wink Eu am tras-o de par vreo 2 luni pana cand mi-am luat masina, am vazut si alte masini inainte, am batut targurile auto, cu mare greutate am renuntat la vreo doua care imi picasera la inima, dar am ascultat de un prieten priceput bine la masini, si uite ca acum nu imi pare rau ca am ales-o pe MIA.
Stai usurel analizeaza atent situatia, ia in calcul tot ce ai vazut pe aici, dute sa vezi masinile cu ochii tai, privestele cu un ochi foarte critic, si mai ales, daca nu te pricepi foarte bine sa analizezi o masina SH, ia cu tine un prieten care stie foarte bine sa faca asta, si incet cu rabdare alege o masina ! Este foarte important sa nu te grabesti, si sa ignori orice gaget din asta modern (suport de telefon, scule audio, geamuri nu stiu de care, jante nu stiu cum etc etc) care va fi scos de vanzator in fata, ptr a acoperii ale probleme care se pot dovedi grave ulterior ! Si sa fi atent si daca are ceva imbunatatiri din astea (jante, geamuri cu folie etc) sa fie neaparat trecute si in talon, cu acceptul RAR, ptr ca ulterior la inmatriculare vei avea mari dificultati !

Succes !

Cu respect,
Mircea !
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
catalinivan a scris:nu prea am inteles ce ai zis.... dar oricum...daca am de ales intre un motor turbo diesel si unul de 1.6 din 95-96-97, pe care mi l-ati recomanda.... care ar fi mai durabil., mai sprinten de la 60km/h in sus ?


cel mai simplu ca sa vezi diferenta intre benzinar sau dizelar: mergi la o reprezentanta, da-te interesat sa cumperi o masina, fa un test drive cu una pe benzina si dup-aia cu una pe motorina... la senzatia pe care o sa o ai considera ca o masina de 10 ani se va misca probabil mai slabut. dar raportul relativ intre cele 2 masini va fi acelasi.

nu te costa nimic si te lamuresti Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR