Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat un telefon de la o persoana din Bacau.Am stabilit pretul de 350 ron cu transportul inclus.A sosit telefonul cu ramburs 330ron (persoana care a trimis telefonul a intrebat acolo cat costa drumul,iar raspunsul a fost 20 ron)si total de plata 375ron! Shocked
La intrebarea "de ce asa mult?" raspunsul a fost ca se percepe o taxa de 1% din valoarea telefonului+taxa ramburs bani+nu stiu ce alte taxe.
Nu este exagerat de mult?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Noi expediem cam 20-30 comenzi zilnic cu Fan Courier, deci suntem direct afectati de politica de preturi a Fan Courier insa imi dau seama de complexitatea si greutatea activitatii pe care o desfasoara. As fi curios care e marja de profit pe care o au din cele 50 de mil. de euro cifra de afaceri. Nu cred ca trece de 5-10%.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu deobicei plateam in jur de 29 lei transport + ramburs pe distanta Mures - Bucuresti.
Ultima factura 56 lei din care rambursul reprezenta vreo 35 lei. Nu era asigurat sau mai stiu eu ce, am trimis destul cu ei.
Trebuie sa recunosc ca m-au uimit si de atunci am schimbat curierul.
Sa nu uit, factura de 56 lei a fost pe distanta Mures - Targu Secuiesc.



  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sun nici o forma nu se justifica tariful. din ce stiu e cam 40 lei cu ramburs cu tot.la sume rezonabile.nici cu valoare declarata si asigurata nu are cum sa fie asa mult.si oricum nu te intreaba nimeni ce ai in colet.
oricum in ultima perioada sunt mai scumpi si mai slabi.cel putin pe la mine e unul cu un tupeu mazac dar nici macar preturile nu le stie.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din toate serviciile de curierat caut sa evit cat mai mult FanCourier. Au aproape cele mai mari tarife si angajati de rahat(era sa ma bata seful de la Targoviste ca am parcat pe locul lui Laughing ). Totusi, sunt printre cei mai rapizi. Au avut tupeul sa ceara taxe de recuperare 42 lei pentru un colet mic ce nu a fost ridicat si era cam fara valoare.
Vrei calitate si promptitudine, incerci DHL sau Cargus(DHL a cumparat Cargus pentru intern). Vrei ieftin, dai cu Posta Romana unde serviciile sunt bune si relativ prompte.

D-le doctor, la imensul volum care il aveti, la FanCourier obligatoriu contract, cont colector si renegociere de tarife, iese mult mai ieftin, undeva intre 15-25 lei / colet sub 1KG cu ramburs inclus Wink

Marian, la coletele cu ramburs sunt putin exagerati, ceea ce pe o parte e OK. Vor sa duci coletul nesigilat la esediu sa vada ce e in el.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am facut contract de colaborare cu Urgent Curier (la firma). Comenzile le fac online, in cateva minute agentul e la mine, livrarea e 100% a doua zi. Sunt destul de multumit. E adevarat, nu prea trimitem colete cu ramburs (sau invers), dar chiar si asa... ii prefer in defavoarea celor de la Fan. Apelez la ei si daca am de trimis ceva in folos propriu (alaturi de Posta, pentru pretul mic, dar fereasca D-zeu sa astepti ramburs de la Posta...)
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@angi eu nu am mai trimis de asta vara cu ei dar nu mi-au cerut sa vada ce e in colet.ii trimiteam la plimbare ca mai sunt firme.
cargus imi parea ca au cam pierdut din piata.probabil politica de preturi a dhl sau cine stie ce altceva.oricum firme de curierat sunt garla.
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mda..aceasi surpriza am avut-o si eu azi. (exact la fel)
produs in valoare de 400ron, ma inteleg sa fie 380ron ca sa nu platesc eu taxele de expediere....cand ajunge, surpriza: 423ron Very Happy minunat...ce sa zic...43ron rambarbursul,colet sub 1kg, Targoviste-Sighisoara...nu ceva sate ca sa zic ca de acolo...explicatie: ca e ca si cum ar duce un colet inapoi...
What?nu e ca si cum eu bag banii in cutie si ii pune curierul in masina si ii duce. sunt niste bani care-i incaseaza cei de aici, si ii baga careva curier in buzunar si-i lasa la destinatie(daca nu cumva pur si simplu se primesc aici banii, si platesc cei din localitatea de destinatie), cum se ceri cat pe o cutie de 1kg?
Invatatura de minte, n-am sa mai apelez la fan curier ever. Mi-au placut mult mai mult cei de la Urgent Curier.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR