Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare colegi!

De doar cateva zile am intrat in posesia unei batrane doamne: o Astra F din 1993, cu motor 1.4, berlina, de culoare rosie.

Masina imi place enorm, avand in vedere ca anterioara a fost o Nova, fara multe din dotarile actualei. Inca sunt in procedura birocratica de intocmire a actelor, iar aici am 2 mari nelamuriri, si sper ca ma puteti ajuta, daca binevoiti.

1. Maine m-am programat la RAR in Ploiesti pentru a face identificarea masinii. Masina am cumparat-o de la un proprietar din Romania, inmatriculata, si cu taxa de mediu platita. As dori sa stiu la ce suma sa ma astept maine, pentru achitarea contravalorii procesului de IDENTIFICARE.

2. Masina prezinta rugina pe aripa spate dreapta, si pe portiunea din dreptul busonului de combustibil. Am piesele de schimb, trebuiesc doar vopsite si puse pe masina. Daca ma duc maine cu masina, cu rugina, voi fi respins pentru identificare?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ultima referinta gasita a fost de vreo 147 RON in decembrie 2012. Poti suna direct la ei sa intrebi exact. In 2010 a fost vreo 62. Very Happy
Daca masina are ITP valabil la data identificarii nu se uita decat la serii caroserie si motor.

L.E. - ITP-ul isi mentine valabilitatea la schimbarea de proprietar. La data inmatricularii pe numele tau trebuie sa ai ITP valabil. In cazul tau nu te lungi cu inmatricularea peste data la care expira ITP-ul facut de fostul proprietar.

Adeverinta de la ANAF ai scos-o? http://www.politisti.ro/top...de-poluaretimbru/


Ultima modificare facuta de pocris la Joi 17 Oct, 2013 2:13 pm, modificat de 2 ori in total
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ITP-ul se prescrie? Caci este inca valabil (pana in luna a 11-a), dar a fost facut de cel care a vandut masina.
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pocris a scris:
Adeverinta de la ANAF ai scos-o? http://www.politisti.ro/top...de-poluaretimbru/


Adeverinta urmeaza sa o scot tot maine, dupa ce plec de la RAR. Trebuie cumva inainte?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu poti sa o scoti pe loc.

Dureaza intre 3-4 saptamani!
In Bucuresti cel putin.
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Presupun ca in Bucuresti sunt mult mai multe solicitari ca-n Ploiesti, deci sper sa nu dureze mai mult de-o saptamana (desi altii le-au obtinut si in 3 ore), caci altfel expira contractul de vanzare cumparare, de 30 de zile.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Contractul nu expira:) poate fiscalul
Daca ai pile poti si intr-=un minut

In bucuresti aceste este termenul LEGAL.
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, fiscalul, am gresit eu. Pile n-am, din pacate. O sa vad maine, si revin cu un update.
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am revenit. Spre uimirea mea n-am fost tratat chiar ca ultimul sclav, desi am stat putin pe la ghisee, si in interiorul halei de verificari. A costat 115.80 lei toata afacerea.

Partea aiurea a fost ca, alergand prin oras vreo 2 ore si ceva ca sa gasesc administratia financiara pentru dovada anaf, am aflat la final ca trebuie sa merg la sediul din orasul meu, desi initial fusesem indrumat altfel.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR