Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.
Am dat de o belea destul de complicata. A treia zi de paste,plecam de la un majorat si un destept cu un Cielo asa a invatat el sa mearga pe drum si sa taie curbele,si in timp ce incerca sa taie o curba m-a acrosat pe mine. Masinile au scapat relativ usor din impact,a mea bratul stanga fata,bieleta,cap bara si a lui pe partea stanga spate i-am rupt bratul si puntea i-a ajuns pe sub rezervor. Ma rog,asta nu e o problema mare. Marea problema e ca pe mine m-a mancat in zonele intime sa beau o bere si 50 de whisky gandindu-ma ca doar nu am de mers decat 2 km pana acasa si ce se poate intampla in 2 km,mai ales in zona rurala.
Desi eu mergeam bine mersi pe banda mea fara sa deranjez pe cineva,constatand ca eu consumasem alcool domnii politisti m-au scos pe mine vinovat(stiu ca e normal).
Cum domnul coleg de trafic,vinovat fiind, a mirosit ceva ca am baut,nu a vrut sa ne intelegem amiabil,chiar daca i-am oferit si o suma de bani pentru reparatia masinii sau i-am propus sa ii repar eu masina din fonduri proprii,am ajung la etilotest. Fiind relativ repede dupa ce bausem paharul de whisky cu energizant(cca 30 min) alcooltestul a aratat o valoare destul de mare, 0.54.
Acum nenea colegul de trafic regreta ca nu ne-am inteles amiabil,deoarece a pierdut cateva zile pe la cei de la asigurari( City) care se incapataneaza sa-l despagubeasca.
Ideea este ca eu am vorbit cu cineva care lucreaza la asigurari si mi-a zis ca e posibil ca firma de asigurari sa ma dea pe mine in judecata ulterior pentru a-si recupera ei paguba,deoarece consumasem alcool.
Ideea este ca cel cu care m-am "tamponat" si-a reparat masina a doua zi la locul accidentului,adica a venit cu inca 2 baieti si o trusa de scule si nu stiu cum au pus puntea la loc si a plecat cu masina pe roti. Chiar si azi l-am vazut cu masina,si nu i-a reparat aripa (care este putin infundata) si nici usa care este putin zgariata.
Eu sunt convins ca la sange nu imi va iesi mult,stiu sigur cat am baut si nici nu ma complic aici,sunt sigur ca nu va iesi peste 0.8, deci nu va intra pe penal.
Intrebarea este cam ce sanse sunt ca asigurarea sa castige un eventual proces cu mine si sa raman sa ii despagubesc eu pe ei. Am auzit fel si fel de variante,unii zic ca nu ar trebui sa ma dea in judecata atata timp cat nu am comis o infractiune,altii zic ca pt alcool ma va da in judecata. Poate este cineva pe aici care a trecut prin asta si ma poate lamuri.
Numai bine!
P.S. Daca are cineva o aripa stanga fata de Astra G negru perlat de vanzare pm va rog.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu te superi pe mine, dar daca te-a mancat, acuma scarpina-te! Nu sunt de acord cu cei care se urca la volan dupa ce au consumat alcool, indiferent in ce cantitate! Nu te-a lasat dracul sa te rabzi un pic, si acu' uite, iti place?
Din cate stiu daca din accident au rezultat daune/victime, o sa iesi in pierdere, indiferent daca ai fost sau nu de vina, atata timp cat etilotestul te "arata" cu degetul...


Ultima modificare facuta de florinianc la Lun 28 Apr, 2014 5:42 pm
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu ma supar pe tine,stiu ca ce am facut nu e legal si imi trag consecintele. Dar na,am zis ca ce se poate intampla in 2 km de mers in mediul rural(unde traficul e lejer) daca beau o bere si 50 de whisky.
Nu obisnuiesc sa beau la volan, nici nu vine voba de a pleca beat, dar fiind la un majorat unde lumea bea pe rupte...... Numai masina daca ar sti sa vorbeasca, cate nopti a "dormit" te miri pe unde pt ca am avut chef sa beau 1,2,3,4 beri si nu m-am riscat sa plec cu ea,mai bine am sunat un prieten sa vina sa ma ia.
Acum, fiind destul de tarziu,m-am gandit ca in 2 km nu are ce se intampla,nu mi-am imaginat ca un diliu o sa taie o curba si ca intra in mine.
Acum spunand inca odata ca imi asum raspunderea pentru conducere sub influienta alcoolului,chiar daca era destul de putin, va intreb daca cineva a trecut prin asta sau daca stie sigur cum e treaba cu firma de asigurari.
Multumesc!
P.S. Un sfat de la mine care sunt patit, nu gustati nimic daca stiti ca va urcati la volan!
P.S. 2: Nu au fost victime, doar pagube materiale.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca la sange nu depasesti limita, nu intri la penal. Tipul alalalt, daca are casco, cei de la asig te vor da in judecata, DAR NUMAI DACA ARE CASCO. Daca nu, poate incerca sa iti intenteze proces civil sa isi recupereze daunele si asta va dura destul de mult.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
La sange nu va iesi peste limita penalului,dintr-o bere si 50 de whisky.....sigur nu.Tipul nu are Casco(nu are la ce face casco). In urma evenimentului,eu i-am dat asigurarea mea de raspundere civila(RCA) pentru a-si repara masina pe ea. El insa si-a "carpit" masina de unul singur a doua zi,si nici macar pana astazi masina lui nu a ajuns intr-un service autorizat. Ideea este ca el le cere despagubiri celor de la asigurari.
Din cate stiu eu,in cazul de fata trebuie sa vina cineva de la asigurari sa constate pagubele si sa fotografieze masina cu daunele produse.
Nu cred ca a facut asa ceva,deoarece daca facea lucrul asta probabil masina era acum in service sau reparata.
Ma gandesc ca daca el cere despagubiri de la firma de asigurare, asiguratorii ma vor da pe mine in judecata pentru a-si recupera pagubele.
Si ma intreb in situatia asta,cam ce sanse sunt sa ma dea in judecata si mai ales sa castige procesul firma de asigurari.
Destul de complicata treaba.......
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nimic nou pe aici? Ceva pareri m-ar ajuta.... Multumesc!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg cum ai acceptat sa fii tu scos vinovat doar pentru ca ai baut ? Pana la urma care a fost factorul generator al accidentului , intrarea pe contrasens a aluia sau alcoolemia ta? Ce a scris celalalt in declaratie ?
Ca te-a simtit de la distanta ca ai baut si a intrat pe contrasens ?

Tu chiar daca ai baut dar celalalt a fost vinovat de accident tu trebuie sa primesti despagubiri. Ca ramai si tu fara permis este alta treaba !
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Colegu, cu sau fara voia mea am fost scos vinovat de accident din cauza ca bausem. In situatia in care unul dintre cei 2 conducatori auto care au fost implicati intr-un accident rutier a consumat alcool,substante stupefiante sau alte substante cu efect asemanator,cel in cauza este vinovat.
Nu stiu ce a scris in declaratie,nu am acces la declaratia lui.
Ideea este ca nici nu s-au facut niciun fel de cercetari la fata locului,adica ceva poze,masuratori ceva ca sa se constate cauza reala a accidentului.
Pe mine m-au scos vinovat direct chiar daca eu mergeam linistit si imi vedeam de treaba mea.
Stiu ca asa trebuia sa se intample,eu i-am dat asigurarea si ce mai trebuia acolo de buna voie sa-si repare prostu masina.
Partea nasoala pentru el este ca si-a reparat singur puntea spate si bara,iar cei de la asigurari refuza acum sa-i dea despagubiri deoarece starea masinii nu coincide cu dovada de reparatie. Adica acolo scrie ca puntea si bara sunt deplasate/rupte,dar in realitate puntea este la locul ei,la fel si bara.
Este posibil ca cei de la asigurari sa nu-i mai dea nimic deoarece el s-a apucat sa isi faca masina de unul singur.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca rezultatul la sange va fi de peste 0.8 firma de asigurari va recupera banii de la tine. Oricum, daca in PV esti scos VINOVAT DE ACCIDENT , firma de asigurari plateste !

Revenind, ai dreptul legal sa contesti procesul verbal .

Referitor la afirmatiile tale precum ai fost gasit vinovat de accident pt ca ai baut se pare ca nu cunosti legislatia si nu ar fi cazul sa fii vehement . Daca tu opreai sa acorzi prioritate la o trecere de pietoni si te lovea unul in spate pt ca nu pastrase distanta tot tu erai vinovat daca aveai alcool in sange ?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sa contest procesul verbal nu are rost,deoarece a fost facut asa cum trebuie,adica s-a mentionat acolo ca ne-am tamponat,dar nu si din a cui vina,doar ca politia m-a pus sa ii dau asigurarea celuilalt pe motivul alcoolului. Din cate stiam eu, daca faci un accident sio esti sub influienta alcoolului tu esti vinovat. Chiar nu stiu ce s-ar fi intamplat in cazul exemplificat de tine.
Practic eu acum nu sunt cercetat pentru accident,doar pentru consumul de alcool. Nu s-au facut niciun fel de cercetari despre cauza accidentului,tocmai pentru ca eu consumasem alcool,iar initial ma intelesesem cu celalalt. Oricum era cam greu sa se cerceteze ceva,pentru ca ploua si nu au ramas niciun fel de urme pe asfalt. Eventual sa se fi facut poze la masini.
Cred ca m-am lamurit cum sta treaba cu asigurarea,daca imi iese sub 0.8 nu ar rebui sa am probleme.
Multumesc de sfaturi!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din aducere aminte, pentru ca o polita RCA sa fie valabila este nevoie ca masina sa circule legal, adica cu ITP la zi iar soferul sa aiba permis de conducere.(se presupune ca nu poti conduce baut, infirm, etc...)
Politia banuiesc ca ti-a luat permisul pentru bautura. Mai departe, ma indoiesc ca te-au sanctionat pentru neacordare de prioritate, neadaptarea vitezei sau mai stiu eu ce. La cel cu Cielo, nu cumva i-au dat amenda/avertisment? Daca da, te-ai scos, nu se va folosi asigurarea ta, care oricum nu se poate folosi din pricina bauturii, ci tu vei putea folosi asigurarea lui sa-ti repari masina el fiind vinovat de producerea accidentului.
Banuiesc ca procesul verbal si constatarile s-au facut de un echipaj de politie rurala.... unde nu au asa multa experienta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Firma de asigurari e obligata legal sa il despagubeasca pe cel cu care ai facut accident. Puteai sa fii mort de beat, drogat, etc.
Firma de asigurari te va actiona in instanta pe cale civila si vei pierde procesul.
P.S. Ca sa ai alcoolemie de 0,54 in aerul expirat, ai baut mult mai mult decat o bere si 50 de whiskey. La alcoolemie de 0,54 in aerul expirat, in functie de panta pe care te aflai poti avea si 2 in sange.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este interpretabil...
Am vazut caz cand cel vinovat era beat si asigurarea mi-a dat la .....mumu( eu), partea buna a fost sa respectivul dupa ce ......mi-a reparat masina pe bani lui, pentru ca asigurarea lui nu imi repara mie masina. Nu mi-am batut capul atunci pentru ca vroiam ca masina sa fie reparata unde vreau eu. Dar ca idee asigurarea nu mi-a acoperit nimic pentru ca vinovatul era mor de beat...
Si inca un caz cu tata la fel, l-a acrosat unu beat, asigurarea nu a facut nimic.

O sa fie complicat( daca nu contribuiti la buzunarul celor avizati) si pentru el si pentru tine. Pentru el in special ca a atins masina dupa...Tin minte la mine asiguratoru pana sa ne zica ca nu despagubeste nu ne-a lasat sa ne atingem de masini...nici praful sa il stergem Smile)
Bine asta se intampla acum circa 2,5 ani.
Dar cum suntem in RO, ori la mine au fost jegosi, ori asa este...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Procesul verbal a fost incheiat de Politia Rurala,scris de mana pe o coala alba(nu trebuia sa fie tipizat?!?) si din ce mi-a spus politistul care se ocupa de caz, a fost facut ca p**a.. Nu am fost sanctionat nici eu nici celalalt,iar in momentul de fata eu sunt cercetat strict pentru alcool,nu pentru accident.
Nu am baut mai mult de o bere si 50 de whisky,dar m-au testat la cca 30 de minute dupa ce bausem whisky,iar de mancat mancasem putin,era a 3-a zi de Paste si stiti si voi cum e cu mancarea de sarbatori.
Acum cei de la asigurari se incapataneaza in continuare sa-l despagubeasca pe cel cu care m-am tamponat, de ce nu stiu exact.
Oricum el si-a facut masina singur a doua zi. Nu am decat sa astept sa iasa analizele la sange si dupa sa vad ce se va intampla.
Multumesc de sfaturi!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca si-a facut masina fara sa deschida dosar de dauna asiguratorul ce sa mai constate ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asta ma intreb si eu...
Si daca soliciti in regie proprie tot trebui o constatare nu?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa ma fac mai bine inteles: In urma accidentului,Cielo a suferit urmatoarele daune:
- Brat stanga la puntea spate rupt din suportul de pe lonjeron, jumulit cu tot cu bolt, puntea ajunsa pe sub rezervor in partea stanga
-Bara spate jumulita din cleme/suporti,doar jumulita nu sparta/rupta.
-Usa stanga spate zgariata si putin infundata,adica o zgarietura mai proeminenta
-Aripa stanga spate la fel ca si usa
-Oglinda stanga rupta
A doua zi,dupa accident baiatul a venit la locul accidentului cu inca 2 baieti si o trusa de scule si au fixat bara si puntea spate la locul lor,plecand cu masina pe roti,asta in jurul orei 11. Nu cred ca a avut timp sa deschida dosarul de daune si sa constate avariile pana la ora aia. Nu am observat daca a inlocuit oglinda. La cateva zile dupa accident l-am vazut cu masina in aceeasi stare,doar ca atunci avea oglinda. Aripa si usa i-au ramas asa,zgariate.
Pe langa toate astea,masina prezenta urme pronuntate de rugina si la suportul puntii, iar aripa se prezinta gaurita de rugina. Nu stiu daca are vreo relevanta in cazul unui accident,dar v-am spus.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare din nou colegi! Revin cu noutati,dar si cu o intrebare noua.
In legatura cu asigurarea, baiatul pe care l-am lovit nu a reusit inca sa ia nimic de la asigurare,deoarece el si-a facut masina de unul singur la locul accidentului iar asigurarea nu il despagubeste pe motiv ca nu i-a anuntat iar ei nu au facut o constatare a avariilor la locul accidentului(nu a deschis dosar de daune). Pana aici toate bune pentru mine.
Partea nasoala este urmatoarea: Am fost anuntat de politistul care cerceteaza cazul ca au iesit rezultatele de la sange,insa nu a vrut sa-mi spuna concentratia. Mai mult, spune ca dosarul momentan e la el, si ca urmeaza sa il inainteze procuraturii, dar asta numai dupa ce imi ia o declaratie(pana acum nu mi s-a luat declaratie deloc). Insa el refuza sa imi ia declaratie,pe motiv ca asteapta nu stiu ce ordin de la procuror si numai dupa aceea imi va lua declaratia si implicit va inainta dosarul.
Nu stiu daca el spune ceva adevarat sau spune miciuni. Ma gandesc la faptul ca poate il cunoaste pe cel cu care m-am lovit si poate cine stie ce fel de manareli vor sa faca.
Va intreb pe voi,daca stiti: Este normal ceea ce imi spune el, sau doar incearca sa traga de timp cu vreun anume motiv?
O zi buna!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile) mama mea doamne de nu il bateam Smile)
Declaratia se face IN MOMENTUL ACCIDENTULUI. Nu la o saptamana dupa....nu cand are el chef...
Nu vrea sa iti spuna concentratia?...mama doamneeee...

Intreb doar de curiozitate, acest politist este din vre-o comuna/sat? sau oras mare? gen, Bucuresti, Brasov, Pitesti...

P.s. am vazut ca esti din arges, in ce zona s-a intamplat? ca am si eu evenimente neplacute pe acolo dar rezolvate pana la urma...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
In seara producerii accidentului,la locul faptei a venit un echipaj de politie rurala. Pentru cine nu stie,mai nou exista un fel de sediu central al Politiei Rurale care are in subordine mai multe comune,iar pe timp de noapte exista cate un singur echipaj "de garda" pe toata zona "acoperita" de aceasta sectie centrala.In momentul in care cel cu care m-am lovit a cerut testarea, echipajul de rurala ne-a dus la sediul Politiei Curtea de Arges. Acolo am fost testati si neunia a continuat pe la spital. In fine. Cei de acolo mi-au spus ca nu imi vor lua declaratie din moment ce sunt sub influienta alcoolului, si ca mi se va lua declaratie ulterior.
In ziua urmatoare, am fost la politia Rurala,unde mi s-a eliberat dovada de suspendare a permisului si autorizatia de reparatie a masinii si mi s-a spus ca dosarul va ajunge la alt agent din cadrul Politiei Rurale. Asa s-a si intamplat,cateva zile dupa,avand nevoie de o copie a procesului verbal pentru a consulta un avocat, aceasta mi-a fost eliberata de la postul de politie din localitatea de domiciliu. De atunci numai cu acest agent am tinut legatura. Acum domnia sa nu vrea sa imi ia declaratie. Nu stiu ce sa mai inteleg......
P.S. Evenimentul s-a intamplat pe DN73C C. de Arges-Rm. Valcea pe raza localitatii Ciofrangeni(localitate de domiciliu).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR