Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi!dupa ploile necontenite din ultimile zile m-am trezit azi cu ceva apa in pragul stang al masinii din semnatura.
Alarmat,deaorece consider ca este o masina destul de noua m-am dus la un service unde am scos dopurile din prag sa scot apa afara.stupoare caci a curs cam 1 litru de apa.am pus dopurile la loc si am desfacut grila la stergatoare sa vad daca orificiile de scurgere sunt infundate.cu ocazia asta am facut si o incercare daca scurgerile sunt infundate.am pus cu o sticla apa prin acele scurgeri si apa a curs repede jos prin spatele rotii.problema este acuma pe unde a intrat apa in asa fel incat a udat si mocheta de la picioarele soferului si ale pasagerului din stanga spate.apa in habitaclu nu a intrat multa dar indeajuns sa ude acel burete gros de sub mocheta (nu balteste).cand am avut apa in prag la accelerare si la franare brusca aveam impresia ca am o sticla pe jumate cu apa in masina.mentionez ca pragul nu a suferit avarii de la iesirea din fabrica pana in present si nici chederele nu sunt de vina.am desfacut si contraaripa la roata dreapta fata si totul parea ok.
numai bine!
rog niste sfaturi de la vreun coleg care s-a mai lovit de asa ceva.
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu gasesc apa pe chederul pragului din dreapta. daca ploua mult se prelinge in interior. alti colegi spun ca intra pe la garnitura boxei din portiera. nu am apucat sa desfac sa vad care e treaba, dar mi-e ciuda si imi aduc aminte de SupeRNova pe care am avut-o, ca aveam aceeasi problema, tot pe partea dreapta. ce-i drept in aia baltea, se infiltra pe la chederul de la parbriz. miroase exact la fel: a bahlit, cand e cald afara. ma urc in ea si imi aduc aminte de hreapcanul de Dacie. dar sa revenim la oile noastre... daca mai are careva idei is binevenite! WTF?
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stimatye coleg ma bucur ca arati interes fata de problema cu care ma confront in present!stii de ce imi este cel mai si cel mai ciuda?!ca masina e din 2009 doamne iarta-ma!si o mica problema a avut-o in Germania cu pragul (o idee infundat in partea opusa si chiar in spatele rotii),nicidecum pe partea unde am gasit apa!
ramane de vazut si de studiat!maine o iau din loc pe la alte service-uri!
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut acceasi problema o aveam si eu,se strangea apa pe mijolcul chederului cand ploua mai tare afara,rezolvarea este sa defaceti fata de usa,desfaceti boxa si o sa vedeti ca lipsesc bucati de izolatie de pe boxa(izolatia de cauciuc de vine pe marginea boxei de face contact cu tabla),eu am dat jos cauciucul ala ce a mai ramas pe ea am luat niste mastic de ala negru pentru parbrize,am pus pe marginea boxei astepati cam 5 min dupa care o prindeti inapoi pe usa...acuma ploua cam de 4 zile nu a mai intrat nici pic de apa!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut acceasi problema o aveam si eu,se strangea apa pe mijolcul chederului cand ploua mai tare afara,rezolvarea este sa defaceti fata de usa,desfaceti boxa si o sa vedeti ca lipsesc bucati de izolatie de pe boxa(izolatia de cauciuc de vine pe marginea boxei de face contact cu tabla),eu am dat jos cauciucul ala ce a mai ramas pe ea am luat niste mastic de ala negru pentru parbrize,am pus pe marginea boxei astepati cam 5 min dupa care o prindeti inapoi pe usa...acuma ploua cam de 4 zile nu a mai intrat nici pic de apa!

stimate coleg la mine apa a intrat direct in prag.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR