Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Kyzzyto

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Sal.Am un opel astra g si i-am pus firele de la becurile de semnale la pozitii.se vad frumos imi ramane portocaliul de la semnale permanent.singura problema care ar fi cand dau semnal stanga sau dreapta.repetarile sunt mai dese fata de cum erau inainte.Stie cineva care ar putea fi problema?
Skip ads

  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa pui bec separat, in interior la semnalizare dai o gaura pui becu si il legi la pozitii.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
releul de semnalizare nu stie sa semnalizeze cu becurile de pozitii, din cauza rezistentei totale in circuit mai mica.
  • Kyzzyto

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
le las pe astea de la semnale legate de cele de la pozitii ,si mai pun cate un bec la semnal stanga-dreapta si le ascund sub capota,ar fi cel mai bine.Multumesc.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca la masinile americane unde ai vazut tu faza asta. lumina se diminueaza cand se pune semnalizarea ca sa fie vizibila...
Vezi ca s-ar putea sa faci si niste scurturi de toata frumusetea...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
...si posibil ceva accident si (sper) posibil talon suspendat, amenda, etc...
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia ar trebui sa puna bec separat ca sa nu faca scurt
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
m-as bucura sa ramai fara talon, intrucat incalci legislatia rutiera in vigoare pe teritoriul RO.
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu pui un bec portocaliu cu doua filamente in locul celui de semnalizare si modifici soclul. astfel cand pui pozitiile iti ramane filamentul de 5W aprins, iar la semnalizare se aprinde cel puternic de 20W (cred). Am avut eu asa si era ok.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Era cineva din bucuresti care facuse niste module care odata legate la becuri cand puneai pozitia le aprindea(becurile) la jumatate din intensitate,iar cand semnaliza se aprindea la putere maxima..
A mai fost un topic pe tema asta.
  • valentinangelescu

  • Mesaje scrise: 560
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
la VAG merg din soft (am avut pe audi si un amic pe passat)...posibil si la Opel, nu stiu exact dar a facut colegul PIK pe Bertone
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am fãcut poziþii de America, cu ajutorul unui prieten. El a gândit treaba.

Am folosit bec cu douã filamente. Primul filament este folosit de poziþie ºi al doilea este folosit de semnalizare.
Efectul este autentic.
Eu am fost ceva mai lacom ºi mi-am lãsat ºi vechile poziþii din far.
Dacã doriþi, vã pot detalia toatã treaba.
Skip ads

  • Kyzzyto

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:m-as bucura sa ramai fara talon, intrucat incalci legislatia rutiera in vigoare pe teritoriul RO.





nu raman cumetre stai linistit k ma oprit si garda cu tot cu semnale permanente angel eyes xenoane pe faza scurta xenoane pe proiectoare stopuri cu leduri folie si tot nu au avut ce sa-mi faca si daca incalc legea care ar fi problema ta? 99% din soferii din romania incalca legea intr-un fel sau altul asa ca vede-ti de treaba ta
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"cumetre" o sa dai peste vreun garcea care tot o sa iti gaseasca vreo hiba si te atinge el, stai linistit... Eu nu fac parte din cei 99% asa ca le doresc celor 99% cat mai multe plimbari pe la RAR pentru a-si redobandi talonul Wink
  • Kyzzyto

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
dute la un control frate:))
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Frate, cred ca tu ar trebui sa te duci la control.
Ce faci tu este ILEGAL, in Europa semnalele luminoase TREBUIE sa fie stinse cand nu sunt activate. Tu le modifici si vor fi aprinse in permanenta. Capsorul tau a gandit vreodata ca avandu-le aprinse in permanenta poate induce pe cineva in eroare si e posibil sa cauzezi un accident?
Zi-ne si noua, modificarea asta ce efect benefic are in afara de a te face mai jmeker in trafic? Crezi ca dupa ce faci modificarea o sa iti creasca un ou in plus?
Bafta la modificare si nu uita, geamurile crapate si Salam la maxim!
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De la o simplã modificare, aþi transformat topicul în telenovelã.
De ce este ilegal?
Maºinile provenite din America sau fãcute pentru America ºi care au sistemul de semnalizare mai sus menþionat, reprezintã un pericol pentru trafic? Smile)
Pânã ºi Dacia 1310 TX/TLX avea poziþii pe lateralele aripilor faþã/spate ºi stãteau în permanenþã aprinse (atâta vreme cât erau comutate din blocul de lumini).
Dacã iniþiatorul thread-ului a fãcut vreo inginerie ºi semnalizarea sa nu prea este vizibilã în trafic, atunci este problema sa ºi poate rãspunde pentru asta dar altfel...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
andi_cimpean a scris:De la o simplã modificare, aþi transformat topicul în telenovelã.
De ce este ilegal?
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost aprobata, cu modificari si completari, prin Legea nr.49/2006 si republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.670/03.08.2006.
Cazurile de retinere a certificatului de înmatriculare
•vehiculul circulã cu defecþiuni la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate


Maºinile provenite din America sau fãcute pentru America ºi care au sistemul de semnalizare mai sus menþionat, reprezintã un pericol pentru trafic? Smile)
Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
29. neaplicarea, în partea din spate a unui autovehicul înmatriculat într-un stat care nu este semnatar al Conventiei asupra circulatiei rutiere, a semnului distinctiv al statului care a efectuat înmatricularea

Pânã ºi Dacia 1310 TX/TLX avea poziþii pe lateralele aripilor faþã/spate ºi stãteau în permanenþã aprinse (atâta vreme cât erau comutate din blocul de lumini).
Dacã iniþiatorul thread-ului a fãcut vreo inginerie ºi semnalizarea sa nu prea este vizibilã în trafic, atunci este problema sa ºi poate rãspunde pentru asta dar altfel...

Domnu' @andi_cimpean, aveti destule lacune in cunoasterea codului rutier, daca nu va permiteti, dati-mi adresa pe PM si va trimit eu un exemplar.
Si aveti dreptate, modificarile ilegale la sistemele de iluminat si semnalizare in tara asta au ajuns la fel de populare ca telenovelele pentru babe pensionare.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dacã eu am pe semnalizare un bec cu douã faza ºi poziþia este pe prima intensitate ºi semnalizarea este pe a doua, spune-mi te rog unde este pericolul?
De ilegalitate sau legalitate nu vorbim pentru cã nici cu poliþiºtii nu îmi este ruºine; umblã cu poziþii albastre pe Dacia Logan de serviciu aºa cã...

Daca maºina a fost fãcutã pentru America dar nu a ajuns pe acolo ºi are numere de România, ce semn distinctiv doreºti?
Observ cã eºti foarte cârcotaº ºi eu mã opresc aici. Sã ai o zi bunã!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pot sa te intreb si eu: ce ai rezolvat daca ai facut asta? Cu ce te ajuta?
E posibil ca cineva un pic mai neatent sa vada instantaneu ca ai ambele lampi de semnalizare aprinse si sa creada ca ai pus avariile, rezultatul fiind o frana brusca si riscul ca cei din spate sa se faca acordeon in el. Te-ai gandit la asa ceva?
Daca o masina a fost facuta pt SUA si a ajuns in Romania, chiar daca este nou-nouta se face o omologare la RAR. Si acolo, te vor pune sa schimbi lampile de semnalizare din rosii in galbene conform conventiei europene asupra circulatiei rutiere.
Google it if you don't trust me.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR